Költözik a munkahelyem - milyen jogaim vannak?
A munkahelyem tulajdonosváltás alatt áll, amely egy, az új tulajdonosba történő beolvadással és telephelyváltással -agglomerációból a fővárosba - egész biztos jár. Kérném segítségét abban, hogy ilyen esetben a munkavállalónak milyen jogai vannak, mire érdemes odafigyelni illetve milyen lehetőségek vannak abban az esetben ha ez az új szituáció valamiért nem felel meg.

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
Tájékoztatás
A munkáltató személyében bekövetkező változás esetén az átvevő és az átadó munkáltatókat tájékoztatási kötelezettség terheli. Ezt egyrészt az átvevőnek az átszállással érintett munkavállalók felé kell teljesítenie, írásban, az átszállást követő 15 napon belül. A tájékoztatásnak ki kell terjedni az átvevő (az új munkáltató) azonosító adataira (név, székhely címe, cégjegyzékszám stb.), az átszállás tényére, és mindazon munkafeltételekre, amelyekről a munkaviszony létesítésekor is írásos tájékoztatást kell adni [Mt. 46. § (1) bek.], és amelyek változnak az átszállással (munkáltató személye).
Megváltozott körülmények
Az Mt. szerint a munkáltató személyében bekövetkező változáshoz nem kell a munkavállaló hozzájárulása. A törvény azonban lehetővé teszi, hogy a jogutódlás időpontjából számított 30 napon belül az érintett munkavállaló felmondással éljen, ha a változás a munkafeltételeiben súlyos változást idéztek elő. Ezt az esetet a törvény úgy tekinti, mintha a munkáltató érdekkörében felmerült okból szűnne meg a munkaviszony, ezért a munkavállalót megilleti a munkáltatói felmondás esetén járó felmentési idő (Mt. 70. §) és alkalmazni kell a végkielégítés szabályait is (77. §). Ezeket a juttatásokat a jogutód (átvevő) munkáltató köteles biztosítani. A munkavállaló felmondása írásbeli indokoláshoz kötött [Mt. 64. § (2) bek.] és arra kizárólag a munkáltató személyében bekövetkezett változás időpontját követő 30 napon belül kerülhet sor. A kommentár utal arra is, hogy a felmondás akkor jogszerű, ha az indokolás világosan tartalmazza, hogy a munkáltató személyében bekövetkezett változás miatt a munkavállalóra irányadó munkafeltételek lényegesen és hátrányosan megváltoztak, és így a munkavállaló számára a munkaviszony fenntartása aránytalan sérelemmel járna vagy lehetetlenné válna. Ha a munkáltató vitatja a felmondás jogszerűségét, és nem fizeti meg e juttatásokat, a munkavállalónak kell bírósághoz fordulnia sajnos.
Ezek a lehetőségei az Mt. 36-40.§-ok alapján.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László. Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol. Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ. A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít. HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot. Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol. Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg. Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg. Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet. Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol. HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.
- 2023.05.31Jövő Vezetője Díj - nevezés Keressük a Jövő vezetőit, segíts megtalálni őket! A közép- és felsővezetők elismerését célzó ‘Jövő vezetője’ díj idén is kiosztásra kerül. Nevezd a vezetődet!
Részletek
Jegyek
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
Nyugdíjba készülök. Hogyan tudnám igazolni a munkaviszonyomat, ha nem jelentettek be 1955 és 1996 között, de ténylegesen ott dolgoztam? A volt... Teljes cikk
Váltásos munkarendben dolgozom 12-24,12-48. A munkáltató munkaszüneti napra szabadságot írt ki részemre, de a munkaszüneti napot nem számolja el... Teljes cikk
12 órás kétműszakos munkarendben dolgozok idősek otthonában, közalkalmazott vagyok. A munkarendünk nem szabályosan folyamatos. Az lenne a kérdésem,... Teljes cikk
- Visszaüt az infláció: Mi lesz a bérekkel a fővárosi cégeknél? 10 hónapja
- Végtelen stresszben élünk - hogyan próbáljuk oldani a megfelelés kényszerét? 1 éve
- Kompenzációt követelnek a kormánytól az iparűzési adó elvonása miatt a szakszervezetek 1 éve
- Új ügyvezető a GreenGo élén 2 éve
- Kiderült, mekkora béremelést kaphatnak a fővárosi cégek dolgozói 2 éve
- Új ügyvezető a Nádudvarinál 2 éve
- A frissen alakult bérszövetség azonnal sürgős bértárgyalást kezdeményez a fővárossal 2 éve
- Barna Zsolt lett az MKB Bank vezérigazgatója 2 éve
- Lemondott Balog Ádám, az MKB Bank elnök-vezérigazgatója 3 éve
- Különös adókockázatot rejt a home office 3 éve
- Megtagadhatok egy olyan munkát, ami nem szerepel a munkaköri leírásomba? 3 éve