Le kell dolgozni a munkaközi szünetet?
Munkaközi szünet ledolgoztatásával kapcsolatban szeretnék érdeklődni. A cégnél ahol dolgozom napi fél óra munkaközi szünetet biztosítanak amit heti egy szombati napon, illetve 8 órás munkanapokon további órákban kell ledolgoznunk. A műszakok 6-14-ig és 14-22-ig tartanak. Például egy 22 munkanapos hónapban le kell dolgoznunk 11 óra ebédidőt, ezért be kell mennünk egy szombaton ami 7,5 órának felel meg (mert ebből is levonják a félóra ebédidőt) továbbá hétköznapokon kell bent maradni amíg ledolgozzuk a maradék 3,5 órát. Ezen "ledolgozós szombatokra" nem jár semmilyen pótlék. A kérdésem hogy ez törvényes-e, ha igen melyik paragrafus teszi ezt lehetővé illetve ki hozta meg ezt a törvényt és mikor?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
a) a 6 órát, akkor 20 perc,
b) a 9 órát, akkor további 25, azaz mindösszesen 45 perc
munkaközi szünetet kell a munkavállaló részére kiadni, a munkavégzés megszakításával. Ettől eltérően a munkáltató és a munkavállaló, vagy kollektív szerződés hosszabb, de legfeljebb 60 perc munkaközi szünetet is megállapíthat. A munkaközi szünetből legalább 20 percet egybefüggően, a munkavégzés 3. és 6. órája között kell kiadni; amennyiben a munkaközi szünet 20 percnél hosszabb tartamú, a fennmaradó részt bármikor, akár több részletben is ki lehet adni. A munkaközi szünet nem része a munkaidőnek, ilyen módon díjazás sem jár rá; kivéve a készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállaló esetében [Mt. 86. § (3) bek. a) pont].
A napi fél óra munkaközi szünet a törvénynek megfelel. Ezt azonban a fentieknek megfelelően kell kiadni aznap, a munkavégzés megszakításával. Ez azt eredményezi, hogy az adott munkanapon Önnek 8 óra helyett 7.30 perc munkavégzési kötelezettsége van. Ez törvényes. Amennyiben munkaidő-keretben dolgozik, amelyet a munkáltató maga rendelhet el, a munkát a hét minden napjára vagy az egyes munkanapokra egyenlőtlenül is beoszthatja. Itt csak az a lényeg, hogy a heti 40 órás munkaidőnek a keret átlagában meg kell lennie. Az Ön esetében is ezt számolgatja a munkáltató. Vannak korlátok is a törvényben. Napi 12 óra munkavégzés nem osztható be. A vasárnapi/munkaszüneti napi munkavégzés feltételei pedig az Mt-ben nevesítve vannak. Erre kivételes esetben kerülhet sor. Szombaton ugyanakkor lehet munkát végezni és ezért önmagában pótlék nem jár. Járhat Önnek esetleg műszakpótlék. Azt a munkavállalót, aki esetében a beosztás szerinti napi munkaidő kezdő időpontja havonta a munkanapok legalább 1/3-a esetében eltér, és a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább 4 óra eltérés van, a 18:00 és 06:00 közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén 30% pótlék illeti meg. A délutáni és az éjszakai műszakban, valamint a megszakítás nélküli munkarendben történő munkavégzésre vonatkozóan külön pótlékot nem határoz meg a törvény. Más pótlékra is lehet jogosult a munkaidő-beosztásától függően, de erre így általánosságban válasz nem adható. Nincsen szakszervezet Önöknél ? Ők nap mint nap tudnak segíteni.
Utolsó kérdésére a válasz az, hogy a Munka törvénykönyvéről a 2012. évi I. tv. rendelkezik. A hivatkozásokat leírtam. Előzménye a Széll Kálmán Terv. Javasolom, hogy ne menjünk bele a részletekbe. Szebb javaslatom van: élvezze a 3 napos ünnepet, ha nem dolgozik.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László. Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol. Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ. A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít. HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot. Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol. Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg. Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg. Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet. Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol. HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Cégünknél éves munkaidőkeretben, 12 órás 4 műszakos rendben dolgozóknál a betegszabadság miatt utólag elveszik az év elején meghatározott... Teljes cikk
Nagy fokú munkahelyi stressz és kimerülés miatt a háziorvosom táppénzre vett (60%). Korábban jelentkeztem egy felnőttképzési tanfolyamra, a... Teljes cikk
A munkahelyem a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény hatálya alá tartozó minisztérium. Egy dolgozó 2020. október 1-jétől... Teljes cikk
- Élet 50 felett: már nem a karrier, hanem az én számít igazán 2 hete
- Az amerikai dolgozók mindössze harmada érzi úgy, hogy rugalmas 2 hete
- Eleged van mindenből? Fizikai munkások jelentkezését várják az Antarktiszon 3 hete
- Vége lehet a klasszikus 8 órás munkanapnak Németországban – vajon jó ötlet? 3 hete
- A középosztály tűnik el először? Megdöbbentő adatok az AI és a munka jövőjéről 1 hónapja
- Sok új munkahely lesz, csak másik földrészen és más tudással - tanulságok Davosból 1 hónapja
- Sales Representative 1 hónapja
- Mennyit lehet keresni Ausztriában? Itt a friss bérlista 1 hónapja
- Miért kerüljük a fontos feladatokat és mit lehet tenni ellene? 1 hónapja
- Egyszerűsített foglalkoztatás: itt az új Efo kalkulátor 2026-ra 1 hónapja
- Erre fordítják a dolgozók az AI által megtakarított időt 2 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben