Létszámbővítést tervez a cégek harmada
A magyar munkaerőpiac továbbra is feszes, a cégek harmada bővítést tervez; elbocsátásokkal a vállalkozások döntően nem kalkulálnak, mert az értékes munkaerő visszaépítése nagyobb kihívás - derül ki a Makronóm Intézet legfrissebb, januári vállalati kutatásából. A megkérdezett cégek többsége feldolgozóipari, 1-5 milliárd forint árbevétellel rendelkező kis- és középvállalat, jellemzően 21-50 foglalkoztatottal.
Az intézet vezetői interjúk alapján készített felmérést, amelyben vizsgálta a hazai vállalkozások rövid, közép- és hosszú távra vonatkozó várakozásait a gazdasági helyzetre, a munkaerőpiaci kilátásokra, valamint a bérgazdálkodási tervekre vonatkozóan. A kutatásba bevont 100 cég többségében feldolgozóipari, 1-5 milliárd forint árbevétellel rendelkező kis- és középvállalat, jellemzően 21-50 foglalkoztatottal.
A cégvezetők pozitívan nyilatkoztak vállalatuk kilátásairól. Emellett - külső okok miatt - a gazdasági környezet romlására számítanak az első negyedévben. A vállalkozások rövid távú kilátásait a magas energiaárak, az infláció, valamint a megfelelő minőségű munkaerő megtalálása befolyásolta leginkább. Többségben voltak rövid távon (60 százalék) és középtávon (54 százalék) azok, akik kismértékű vagy jelentősebb romlásra számítanak a külső gazdasági körülményekben. 2024-re vonatkozóan már pozitívabbak a várakozások.
A cégvezetők saját helyzetüket sokkal jobbnak látják, nagy többségük (70 százalék) kielégítőnek vagy bizakodásra okot adónak ítélte meg vállalkozása helyzetét a jelenlegi gazdasági környezetben.
A felmérés szerint a vállalkozások a munkaerő megtartására törekednek, tömeges elbocsátásokra nem kell számítani. Jellemző ugyanakkor, hogy a létszámbővítés és a létszámcsökkentés egyszerre van jelen a magyar gazdaságban. A létszámbővítés a szakképzett és felsőfokú végzettségű munkavállalókat, a leépítések elsősorban a betanított munkásokat érinthetik. A cégek több mint harmada tervez létszámbővítést a következő időszakban. Képzett munkaerőt keresnek, megtalálásuk gyakran hónapokat vesz igénybe.
A vállalkozások nyitottak munkavállalóik képzésére, de nem rendelkeznek kellő információval. A megkérdezett munkáltatók közel felének nincs tudomása az igénybe vehető képzési programokról - hívja fel a figyelmet a Makronóm Intézet. (MTI)
- 2023.03.30euChance KLUB Elindult az euChance program, melynek egyik kulcs eleme a networking lehetőséget biztosító euChance KLUB. Szeretettel meghívjuk a 2023-as év első eseményére. 2023. március 30. 9:00-11:00 Nem Adom Fel Kávézó 1086 Budapest, Magdolna utca 1.
Részletek
Jegyek
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
2010-hez képest 2,6-szorosára emelkedett az átlagos kereset - derül ki a KSH adataiból. Teljes cikk
2022-ben az 5 fő feletti gyűjtés alapján 2022-ben 516 ezer forint volt a bruttó átlagkereset Magyarországon. Teljes cikk
A program 2006 óta több mint 400 kezdő vállalkozás elindulását segítette. Teljes cikk