Mégis eladja a Mol a horvát INA-t
Az INA horvát olajipari vállalatban lévő részesedése eladásának előkészítésére adott felhatalmazást a Mol igazgatósága az ügyvezető testületnek - közölte a Mol a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken, tőzsdezárás után.
Pénteken, kora délután a Mol és a horvát kormány között, az INA horvát olajipari vállalat ügyének rendezéséről tartott tárgyalás után a magyar társaság közleményt adott ki, amely rögzítette: továbbra is jelentős nézetkülönbségek vannak a Mol és a horvát kormány között az INA helyzetének megítélésében; a Mol meggyőződése, hogy az INA vállalatirányítási modellje összhangban van a nemzetközi gyakorlattal, valamint a horvátországi és az európai szabályozással is.
Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter közlése szerint a tárgyaláson a horvát kormány új vállalatvezetési módot javasolt. A politikus is úgy értékelte, hogy a megbeszélés jelentős nézetkülönbségekre világított rá.
A horvát állam és a Mol Nyrt. tulajdonában lévő INA olajipari vállalatról szeptemberben kezdődtek megbeszélések, amelyeknek október végén kellett volna folytatódniuk. A horvát fél azonban a találkozó elhalasztását kérte arra hivatkozva, hogy megváltozott a magyar tárgyalócsoport összetétele, és módosították a tárgyalások témáját is. A tárgyalások második fordulója pénteken volt.
A szeptember 18-án tartott első tárgyalási forduló után kiadott közös közlemény szerint a felek megegyeztek a tárgyalások menetéről és módjáról, megbeszélték, hogy havonta találkoznak majd, és a tárgyalások ideje alatt nem lesznek a felek között nem hivatalos találkozók. Abban is megegyeztek az első találkozón, hogy a tárgyalások során a vállalati vezetés jövője, a kiadások irányítása, a bevételek befektetése és elosztása, a kutatások, a vezetékek fejlesztése és gyártása, az olaj és olajszármazékok beszerzése és átdolgozása, az olajszármazékok eladása és a gázüzletág is témaként szerepel majd. Emellett összehangolták közös céljaikat az INA-ról, amelyek a következők: a befektetések növelése, az üzletvezetés hatékonysága és az INA nagyobb hozzájárulása a horvát gazdasághoz.
A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, és a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A tulajdonosok közötti vita egyik fő pontja az irányításon belüli viszonyok kérdése. Emellett a horvát állam szerint a Mol nem hajtotta végre egyes fejlesztési ígéreteit az INA-val kapcsolatban, míg a magyar olajtársaság szerint a horvát állam szegte meg korábbi szerződéses kötelezettségeit, ezzel kárt okozva a Mol részvényeseinek.
A Mol október elején, amikor a magyar kormány a társaság portfóliójának felülvizsgálatára, adott esetben az INA-részvények eladásának előkészítésére kérte fel az olajtársaság menedzsmentjét, közölte: általános üzleti gyakorlatának megfelelően folyamatosan értékeli stratégiai befektetéseit, köztük tulajdonrészét az INA-ban. Valamennyi beruházás és vagyonelem vizsgálatakor elsőszámú szempont, hogy az hozzájáruljon a vállalatcsoport sikeréhez, és így részvényesei és érintettjei számára a lehető legnagyobb értéket teremtse.
Rögzítették azt is, hogy amennyiben az INA-ban meglévő részesedés esetleges eladásáról bármilyen döntés születne, a horvát fél korábbi szerződésszegései következtében Horvátország már nem rendelkezik azzal a szerződéses elővásárlási joggal, amelyet a 2009-es szerződések aláírásával szerzett meg. Ennek ellenére, egy ilyen esetben a Mol mindenképpen konzultálna a horvát kormánnyal is, amely korábban több fórumon is jelezte az irányítás megszerzésének szándékát, tehát egy potenciális vevőként tartja számon.
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
2023 januárjában a teljes hálózatára vonatkozóan, pozíciótól függetlenül átlagosan 20%-os bérfejlesztést valósított meg a magyar tulajdonban... Teljes cikk
"A munkatársnőink 47 százaléka 45 év feletti; felismertük annak fontosságát, hogy ebben a speciális életszakaszban is támogatást nyújtsunk minden... Teljes cikk
A nemzetközi nőnap a sokszínűséget és a befogadó kultúrát elkötelezetten támogató Dreher Sörgyárak életében is kiemelt alkalom. A sörgyár a... Teljes cikk
- Rengetegen kiesnek a katából: egyetemi óraadók, sminkesek, fodrászok, takarítók 9 hónapja
- Augusztus végéig tart a diákmunka program, még lehet jelentkezni bértámogatásért 9 hónapja
- Nem feltétlenül a fizetés áll a felmondás mögött 10 hónapja
- Új vezetők az OPUS GLOBAL-nál 12 hónapja
- Vesztegetés miatt ítéltek el két autópálya-rendőrt 1 éve
- Ismét Ifj. Chikán Attila lett a BCSDH elnöke 1 éve
- Vádat emeltek egy orvos ellen vesztegetés elfogadása miatt 1 éve
- Dr. Barna Zsoltot nevezték ki a Magyar Bankholding vezérigazgatójának 1 éve
- Meghalt Pintér Zsolt fejvadász 1 éve
- Barna Zsolt lett a Magyar Bankholding új vezérigazgatója 1 éve
- Milliókat és egy fazék birkapörköltet kért egy szolnoki ügyvéd, hogy lefizesse a bírót 2 éve