Milyen lesz a jövő szakmunkása?
A szakképzési igények mások a Dél-Dunántúlon, mint Észak-Magyarországon, így akár minden megyében külön-külön is meghatározhatják azokat a mesterségeket, amelyekre nőhet a kereslet, s ezek felé irányítják a pályaválasztó fiatalokat - cikkezik a Népszabadság.
Az Észak-Alföldön egyre hangsúlyosabb például a gépgyártás, mert olyan befektetők települnek a térségbe, amelyek számítanak a jól képzett hegesztőkre, villanyszerelőkre, szerkezetlakatosokra, gépi forgácsolókra. Ezek mellett több olyan szakképzési területet is meghatároztak ebben a régióban, ahol a fiatalokat ösztöndíjjal és egyéb kedvezményekkel támogatják: ilyen például a szociális gondozó, az ápoló, a kőműves, az ács-állványozó.
A kőművesek, ácsok támogatásával kapcsolatban Babucs József, a gyáriparosok megyei elnöke elmondta: lehet, hogy ma még túlkínálat van ilyen szakmunkásokból, de a képzés tervezésekor jóval előrébb kell látni. Ráadásul most olyan szakmákat kell a fiatalok kezébe adni, amelyekre külföldön is van kereslet.
Az osztrák határszélen most is hamar elkelnek azok a kőművesek, ácsok, villanyszerelők, akik korábban dolgoztak Ausztriában, Németországban, elsajátították a modern gépek kezelésének technikáját, megismerkedtek a korszerű alapanyagokkal. - Ma már jó, ha egy szakmunkás legalább alapszinten beszél egy idegen nyelvet, számítógépes ismeretei vannak, és naprakészen tájékozott a technológiai újdonságok terén - vélte a munkaadók képviselője.
Népszabadság