Ápolók, orvosok: irány külföld?
Azonnali intézkedés hiányában hamarosan nem lesznek, akik ellássák a betegeket Magyarországon - figyelmeztettek a szakma képviselői a XV. Önkormányzati egészségügyi napok kongresszusán Budapesten.
Azonnali intézkedés hiányában hamarosan nem lesznek, akik ellássák a betegeket Magyarországon - figyelmeztettek a szakma képviselői a XV. Önkormányzati egészségügyi napok kongresszusán Budapesten.
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke azt mondta: a szakdolgozói szakmában is, különösen az ápolók között, egyre nagyobb a hiány. A külföldre vándorlás hivatalos statisztikáiban ez azért nem látszik olyan markánsan, mert az orvosokhoz képest az ápolói munkavállalás jóval egyszerűbb. Mint mondta a szakdolgozók többsége feketén dolgozik külföldön, habár sokszor a munkáltatók számára is nyilvánvaló, hogy hol töltik "betegszabadságukat", amely során egy hónap alatt akár 3-4 havi jövedelmüknek megfelelő pénzt kereshetnek például Ausztriában.
Mt-tervezet: 20 ezerrel csökkenne a fizetés
A MESZK elnöke arra is kitért, hogy az egészségügyi dolgozók körében meglehetősen nagy riadalmat keltett a munka törvénykönyvének tervezete is, amely a szakdolgozók tekintetében átlagosan 20 ezer forint nettó jövedelemcsökkenést jelentene. Balogh Zoltán szerint ez "elfogadhatatlan" lenne, hiszen a szakdolgozók összbruttó jövedelme ugyan lényegesen nem változott, de a plusz juttatásaik minimálisra csökkentek.
1200 orvos menne külföldre, 800 nyugdíjba
Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke elmondta: becsléseik szerint idén várhatóan 1200 lesz azon orvosok száma, akik külföldi munkavállalásukhoz szükséges engedélyért folyamodnak, az idén rezidensképzésbe lépők számát négyszáz körül várják, ezzel egy időben pedig nagyjából 800 orvos megy nyugdíjba.
Ha az egészségügyi dolgozók anyagi és munkakörülményei tekintetében nem történik rövid időn belül érdemi intézkedés, "spontán" fog kiürülni a magyar ellátórendszer - mondta Papp Magor. Megjegyezte ugyanakkor: a felmondólevelek letétbe helyezésével sem az intézmények vagy az ágazati vezetés ellen vannak, hiszen ők inkább abban érdekeltek, hogy megegyezés szülessen - írja az MTI.
2011. szeptember 1.