NAV: ezek a leggyakoribb hibák az szja-bevallásokban
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az elmúlt időszakban több olyan vizsgálatot folytatott le, amelyek azért indultak, mert a magánszemélyek részére teljesített kifizetésekről a kifizetők hibás 08-as járulékbevallásokat adtak be; hibákat az osztalékkal és a bérbeadással összefüggő ügyekben találnak gyakran - közölte a NAV szerdán az MTI-vel.
A közlemény szerint már többször előfordult, hogy a magánszemélyek szja-bevallásukban osztalékelőlegből levont adót tüntettek fel úgy, hogy ténylegesen osztalékjövedelmet nem vallottak be. Az ilyen visszaigénylések előfordulásának egyik oka jellemzően az volt, hogy a kifizető társaság a havi 08-as bevallásban, illetve az éves jövedelemigazoláson sem szerepeltette a megfelelő adatokat. A problémát gyakran az okozta, hogy a kifizetők nem tudták: az osztalékelőleget és annak osztalékká válását is rögzíteni kell a 08-as bevallásban, külön-külön időpontban.
Hasonló hibák fordultak elő az ingatlanbérbeadásból származó jövedelmeknél is. Több magánszemély magasabb összegű levont adóelőleget tüntetett fel a bevallásában, mint amit a kifizető ténylegesen bevallott. A különbség oka az volt, hogy a bérleti díjat fizetők - például gazdasági társaságok vagy sportegyesületek - a havi 08-as járulékbevallásban nem adták meg az adatokat, noha azokat az éves M30-as igazolásban feltüntették. Az ilyen eltérések miatt a NAV több esetben vizsgálatot indított és a kifizetőknek pótlólagosan kellett közölniük a hiányzó adatokat.
Kiemelték, hogy a 08-as járulékbevallások pontos és teljeskörű kitöltése nemcsak azért fontos mert jogszabályi kötelezettség, hanem azért is, mert a magánszemélyek bevallási tervezetének alapját is képezi. Ha a bevallás hiányos, a tervezetek sem tartalmaznak pontos adatokat, ami szükségessé teszi mind a magánszemély, mind a kifizető későbbi adóhatósági kontrollját.
Mindezek miatt a NAV arra kéri az érintetteket, hogy a 08-as bevallásban minden kifizetést a megfelelő időszakhoz kapcsolódóan, pontosan tüntessenek fel, így elkerülhető a hatósági ellenőrzés, a bírság, valamint az önellenőrzési pótlék megfizetése is.
A közös cél a szabályos adózói gyakorlat elősegítése és az adminisztratív hibák csökkentése. Ezt segítik a most közzétett részletes tájékoztatók, amelyek az adóhivatal honlapján, a nav.gov.hu oldalon, az Ügyféliránytű alatt található Tudjon róla! Segíthet! menüpontban olvashatóak - ismertette közleményében a NAV.
MTI
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Tiszapüspökiben idén is minden 65 év feletti lakos karácsonyi ajándékcsomagot kap: összesen mintegy 320 csomag indult útnak kedden. A tartós... Teljes cikk
A friss nemzetközi értékelés szerint Magyarország egyre közelebb került ahhoz, hogy a „nem ajánlott” kategóriába sorolják az államadósságot.... Teljes cikk
A Jobbik delegációja közel négy órán át tárgyalt a debreceni CATL-gyár vezetőivel, ahol – saját szavaik szerint – egyértelművé vált:... Teljes cikk
- 2026: Évtizedes adóátalakítás indul – így változik a cégek és dolgozók adóterhe 1 hete
- Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV november végén 2 hete
- Felmérés: a magyar cégek többsége NAV ellenőrzésre számít fél éven belül 3 hete
- NAV: eddig kell bevallani és befizetni a globális minimumadó előlegét 3 hete
- Hogyan válasszunk megbízható könyvelő- és adótanácsadó partnert – szakmai útmutató vállalkozásoknak 2 hónapja
- Így változik a jövedelemadózás a háromgyermekes édesanyáknál - Itt vannak a részletek 2 hónapja
- NAV: szerdától már nyilatkozhatnak a háromgyerekes anyák 3 hónapja
- Számolja ki pillanatok alatt a három- vagy többgyerekes anyák és a fiatalok adómentességét! 3 hónapja
- Hamarosan lejár a határidő - Eddig kérhető vissza a 2024-es, külföldön megfizetett áfa 3 hónapja
- Hamarosan lejár az szja 1 százalék regisztrációs adatlap benyújtási határideje 3 hónapja
- Minden ötödik ellenőrzésnél hibát talált a NAV a nyári akcióján 3 hónapja
Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja