Nem segít a gazdasági fellendülés a szegényeken

Németországban a szegények aránya 2005 óta nem változott lényegesen, kevéssel 15 százalék alatt stagnál annak ellenére, hogy az utóbbi években erőteljesen hullámzó volt a gazdasági konjunktúra - áll a rászorulókat segítő szervezetek országos szövetsége (PW) szerdán Berlinben bemutatott jelentésében.

A hivatalos szegénységi küszöb alatti jövedelemből élők száma 12 millió, a szegények teljes népességen belüli aránya pedig 14,5 százalék volt a legutóbbi teljes évből, 2010-ből származó adatok szerint. A 82 millió lakosú országban a vizsgált időszakban - 2005 és 2010 között - a szegények aránya, 14 és 14,7 százalék között mozgott, alig változott, holott 2005 és 2007 között felívelő ágban volt a gazdaság, 2009-2010-ben pedig az európai gazdaság egészéhez képest páratlan gyorsasággal lábalt ki a válságból.

Ez a jelenség arra utal, hogy nem helytálló az a számos politikus által osztott nézet, amely szerint a jó gazdaságpolitika a legjobb szociálpolitika - hangsúlyozta Ulrich Schneider, a szövetség ügyvezető igazgatója.

A szakember szerint a szegénységet nem csak a munkanélküliség elleni küzdelem révén lehet visszaszorítani. Az elosztási viszonyokon is változtatni kell, az adóemelés kérdését ezért nem lehet megkerülni. "Németországban a magánszemélyek összesített pénzvagyona 4,6 ezer milliárd euró, az állam és az önkormányzatok összesített adóssága pedig 2,1 ezer milliárd euró, és a főváros költségvetésében még a kátyúk betemetésére is alig van pénz" - mondta Ulrich Schneider, aki szerint nagyjából évi 20 milliárd euró plusz forrással lehetne számottevő eredményt elérni.

Németországban a szegénységi küszöb egyszemélyes háztartás esetén havi 826 euró adózás utáni jövedelem, egy négyszemélyes család (két felnőtt, két 14 év alatti gyerek) esetében 1735 euró.

A regionális különbségeket tekintve a volt NDK és a nyugati országrész között megmutatkozó különbségeket lassan eltüntetik újabb törésvonalak, így például a nyugati Ruhr-vidék egyes városaiban már magasabb a szegények aránya, mint a keleti Mecklenburg-Elő-Pomerániában, ahol a tartományi szintet tekintve a legmagasabb, 22,4 százalékos a szegénységi arány.

A legalacsonyabb arányt a hagyományosan jómódú Bajorországban (10,8 százalék) és Baden-Württemberg tartományban (11 százalék) mérték. Kiugróan magas arányt regisztráltak Mecklenburg-Elő-Pomeránia mellett Brémában is, a tartományi jogállású városban 21,1 százalék a szegények aránya.
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Sokan terveznek új állást keresni 2026-ban, de kemény lesz a verseny

Átlag felett az álláskeresők száma a technológiai és egészségügyi szakemberek, a Z generációs munkavállalók és a dolgozó szülők körében. Teljes cikk

Új év, új élet? Munkát kínálnak egy teljesen lakatlan szigeten

Különleges álláslehetőséget hirdetett meg a Scottish Wildlife Trust: hat hónapra természetvédelmi őrt keresnek a lakatlan Handa szigetre Skócia... Teljes cikk

A brit dolgozók harmada nem érzi az inspirációt a munkahelyén - Mi lehet a megoldás?

Az inspiráció hiánya többek között a termelékenységre is negatív hatással van. Teljes cikk