Oktatói Hálózat: az egyetemek működőképességét veszélyeztetik az elbocsátások
Az Oktatói Hálózat szerint az egyetemek, főiskolák működőképességét veszélyeztetik a felsőoktatásban zajló elbocsátások, amelyek teljes mértékben átgondolatlanok és irracionálisak. Tiltakozásuk kifejezéseként a hálózat tagjai több száz diákkal közösen élőlánccal vették körbe kedd délután az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Bölcsészettudományi Karának egyik épületét.
Emlékeztetett arra, hogy a leépítések nem most kezdődtek, nyugdíjasokon és tanársegédeken kívül korábban a kiszolgáló személyzet több tagját is elküldték az egyetemekről. Az ellen is tiltakoznak, hogy nagy nevű, komoly tudományos teljesítményt felmutató oktatókat bocsátanak el, és ennek következtében nem lehet tudni, hogy mely szakok maradnak meg egy-egy egyetemen. Az ELTE-n például az elméleti nyelvészet szak létét veszélyezteti az elbocsátás - tette hozzá a szóvivő.
Kitért arra is, hogy az ELTE, valamint a debreceni és a szegedi egyetem kap ugyan kiválósági támogatást, de ez nem kompenzálja a forráskivonásokat, továbbá "a rendszert nem teszi fenntarthatóvá". Hangsúlyozta: a kormány nem teljesítette a Hallgatói Hálózat hat pontjából azt a követelést, hogy állítsák le a forráskivonást a felsőoktatásból.
Teczár Szilárd, az egyetemfoglaló mozgalom és a Hallgatói Hálózat (HaHa) tagja azt mondta, nem tartják elfogadhatónak, hogy a hallgatóknak sajtóhírekből kellett értesülniük tanáraik elbocsátásáról, ezért azt kérik az egyetemek vezetőitől, hogy a jövőben időben tájékoztassák az egyetemi polgárokat, és vonják be őket is az ezzel kapcsolatos döntésekbe.
Közölte, hogy kedd délután fórumot tartanak a forráskivonásokról, ezen számba veszik, mit tudnának tenni annak érdekében, hogy "a kormány meggondolja magát, és mégiscsak rendesen kompenzálja ezeket az elvonásokat", és így ne legyenek további elbocsátások, illetve lehetőség szerint az elbocsátási listára rákerülő oktatók folytathassák munkájukat.
Az összegyűlt több száz diák és az Oktatói Hálózat tagjai az ELTE Bölcsészettudományi Karának egyik épületét az utcára kimenve élőlánccal vették körbe a Trefort-kertben, tapsoltak, és egyebek mellett azt kiabálták, hogy "Nem hagyjuk!", "Megvédjük!", "Csatlakozzatok!".
A HaHa hatpontos petíciójában tavaly decemberben követelte a keretszámoknak "legalább a 2011-es szintre" való visszaállítását, a felsőoktatásból történő forráskivonás megszüntetését és az elvonások kompenzálását, a hallgatói szerződések eltörlését, a közoktatás és a felsőoktatás átfogó reformját, valamint azt, hogy biztosítsák a szegényebb családok gyermekeinek bejutását a felsőoktatási intézményekbe.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2025-ben is stabilan magas szinten maradt a 25–49 éves korú nők foglalkoztatási... Teljes cikk
Egy friss kutatásban a Z generációsok majdnem fele azt mondta, hogy szülei segítettek nekik önéletrajzot írni, de volt olyan szülő is, aki gyermeke... Teljes cikk
Heteken belül elutalják a tanároknak azt a 150 ezer forintos juttatást, amiről az e heti kormányülésen született döntés - közölte a csütörtöki... Teljes cikk
- Munkaadói felmondás nyugdíj előtt állóknak: erre kell figyelni! 2 hete
- Több ezer fős leépítés jön ennél a cégnél, mert egyre kevesebben söröznek 3 hete
- Február 15-ig lehet jelentkezni a felsőoktatásba 3 hete
- Technikum után két év alatt diploma? Indul a "három az egyben" képzés 3 hete
- Pályaválasztás az AI korában: így válassz egyetemet 2026-ban 3 hete
- Eddig lehet jelentkezni a tavaszi érettségi vizsgákra 3 hete
- 900 dolgozótól válna meg a Dacia 4 hete
- Új korszak jöhet a Debreceni Egyetemen a GE-vel közösen 1 hónapja
- Új szakok a felsőoktatási felvételi tájékoztatóban - itt vannak a részletek! 1 hónapja
- Hankó Balázs szerint a felsőoktatásban is be kell vezetni a szakképzési duális rendszert 1 hónapja
- Újabb cég rúg ki több száz embert az AI miatt 1 hónapja

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben