Ötszörösére is nőhet a különbség az orvosok és az ápolók bére között
A Független Egészségügyi Szakszervezet szerint több kórházban csökkenteni kellett a szakdolgozói bérpótlékokat, hogy kigazdálkodják a béremelést.
Ötszörösére is nőhet a különbség az orvosok és az ápolók bére között - mondta a Független Egészségügyi Szakszervezet az RTL Híradónak. 2022-től nemcsak az orvosok, de az egészségügyi szakdolgozók bérét is megemelték 21 százalékkal. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma számítása szerint egy nem diplomás, 4-6 éves jogviszonnyal rendelkező ápoló havi bruttó átlagfizetése 517 ezer ft, 19-21 év jogviszony után bruttó 575 ezer forint, a diplomás átlagkereset pedig elérheti a bruttó 690 ezret is. A Független Egészségügyi Szakszervezet azt mondta a Híradónak, megdöbbentek, amikor meglátták a számokat. Szerintük nincs ekkora alapbér, ekkora fizetést csak 50 százalékos többletmunkával lehetne hazavinni, ami nem reális.
A szakszervezet szerint több kórházban csökkentik a szakdolgozói bérpótlékokat, hogy ki tudják gazdálkodni a béremelést. A szakszervezet elnöke azt mondta, vannak olyan orvosok, akiknek ötször akkora lesz a bérük, mint az ápolóké. Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász szerint a 21 százalékos szakdolgozói béremelés jó, de nem elégséges. Mint elmondta, a 10-20 százalékos béremelés nem fog visszacsábítani munkaerőt a szektorba, az emelés inkább egy inflációkövetésnek felel meg.
Az RTL megkereste az Emberi Erőforrások Minisztériumát, mely közölte: az ápolók bére átlagosan háromszorosára nőtt 2010 óta, a havi bér azonban egyénenként eltérő lehet a különböző pótlékok miatt.
RTL
fotó: unsplash