Rejtett kamerával ellenőrizték a dolgozókat a BKV-nál
A BKV szerint a felvételekre a kötbérigényes esetek bizonyítása miatt volt szükség.

A hatóság szerint a BKK-nak nem volt joga a kamerás adatgyűjtéshez. A cég azzal védekezett, hogy a felvételekre a kötbérigényes esetek bizonyítása miatt volt szükség, így tudják ugyanis bizonyítani, ha egy sofőr elmulasztotta az utasokat a hangosbemondón keresztül tájékoztatni, vagy fülhallgatóval zenét hallgatott vezetés közben, esetleg túllépte a megengedett sebességhatárt. A NAIH szerint a BKK-nak joga van ellenőrzéseket végezni, hogy a dolgozók betartják-e a belső szabályokat és törvényeket, de az ellenőröknek ezt nem rejtett kamerás felvételekkel kell elvégezniük, hanem személyesen. A BKK beismerte, hogy készültek ilyen felvételek.
Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke szerint a BKK megfigyelési gyakorlata sem az alkotmányossági sem a törvényi feltételeknek nem felelt meg. A hatóság szerint a dolgozók tájékoztatása sem volt megfelelő. A NAIH felszólította a BKK-t és a BKV-t, hogy szüntessék meg a gyakorlatot, mely sérti a dolgozók jogait. Ha a BKK és a BKV harminc napon belül nem vitatja a NAIH megállapításait, az elmarasztaló határozat március második felében hatályba lép, és azonnali intézkedésre kötelezi a két céget. Ha a BKK és a BKV ezek után sem hajtja végre a hatóság utasításait, a NAIH további intézkedéseket tehet.
A Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke az ellenőrzés szükségességével egyetért, a módszereivel viszont nem. Azt mondta, a BKK gyakorlata az 1950-es évekre emlékezteti. „Szükségesnek tartom a két cég között megkötött szerződés módosítását az ellenőrzések módszerének megváltoztatása érdekében” - nyilatkozta Gulyás Attila a Narancs.hu-nak.
Magyar Narancs
fotó: Facebook.com/BKK