Százmilliók a szakszervezeteknek nyilvános szerződés alapján
Nyilvános szerződés alapján kaptak támogatást a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) részt vevő szakszervezeti szövetségek és munkaadói érdekképviseletek - közölte a Miniszterelnökség.
A kormany.hu portálon olvashatók a Miniszterelnökség 2012. évi támogatási szerződéseinek adatai az augusztus 31-i állapotnak megfelelően. E szerint a Miniszterelnökség által érdekképviseletenként adott 100 millió forintos támogatás célja a VKF feladatainak ellátásához szükséges támogatás biztosítása, az együttműködés erősítése és elősegítése a gazdaságpolitika, adópolitika, járulékfizetés szabályozása, foglalkoztatáspolitika, munkaügy, szakképzés, gazdaságfejlesztés, társadalmi párbeszéd és érdekegyeztetés területein.
A Miniszterelnökség az MTI-hez eljuttatott válaszában hangsúlyozza: a 600 millió forintos költségvetési forrás átcsoportosításáról egy májusi kormányhatározat rendelkezett, a szervezetekkel pedig támogatási szerződéseket kötöttek. Az érdekképviseletek korábban nem kaptak ilyen jellegű támogatást - írta a Miniszterelnökség.
A tájékoztatás szerint a támogatottak feladata egyebek között hatástanulmányok összeállítása, szabályozási, szakmapolitikai javaslatok kidolgozása, módszertani anyagok elkészítése, emellett a gazdaság szereplői véleményének megismerése, a tapasztalatszerzést szolgáló szakmai találkozók, gazdasági fórumok, sajtótájékoztatók szervezése és tanulmányok összeállítása.
Az elszámolás kapcsán a Miniszterelnökség kiemeli: a támogatás felhasználásáról a kedvezményezetteknek az államháztartásról szóló törvény és a végrehajtásáról szóló kormányrendelet, valamint a támogatási szerződés rendelkezéseinek megfelelően el kell számolniuk. "Így különösen kötelesek a kedvezményezettek a támogatás teljes összegéről, a támogatott tevékenységről, a támogatás rendeltetésszerű felhasználásáról pénzügyi elszámolást és záró szakmai beszámolót benyújtani" - közölte a Miniszterelnökség, hozzátéve, hogy a kedvezményezettek kötelesek a támogatási összeg fel nem használt részét visszafizetni.
A Miniszterelnökség azt írta: "a támogatási szerződések a kedvezményezettek titoktartási kötelezettségét illetően több rendelkezést is tartalmaznak". Így egyebek között a felek kötelesek a tudomásukra jutott minősített adatot képező információkat megőrizni, ezek tekintetében őket büntetőjogi felelősség terheli. Egyéb -– minősített adatnak nem minősülő -– bizalmas információk átadására vagy nyilvánosságra hozatalára egyik fél sem jogosult, kivéve a szerződés lényeges tartalmi elemeit.
Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke az MTI érdeklődésére azt mondta: 2010-ben (ez volt az utolsó év, amikor működött az Országos Érdekegyeztető Tanács) az érdekképviselet kétszázmillió forint támogatást kapott az érdekegyeztetéssel járó feladatok ellátására, ez jóval több, mint a VKF-fel kapcsolatos feladatokra kapott 100 millió.
Az elnök hozzáfűzte: az idei támogatásból például már több kiadványuk is készült, képzéseket, konferenciákat szerveznek, és nemzetközi tagdíjaikat is ebből fizetik.
Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára kifejtette: ha a magyar állam fontosnak tartja és milliárdokkal támogatja a pártokat és az egyházakat, akkor aligha szorul magyarázatra a társadalmi párbeszéd szereplőinek 600 millió forintos éves támogatása.
A VOSZ a szakmai munka fejlesztésére, nemzetközi konferenciák szervezésére, tagvállalatainak szakmai továbbképzésére, a társadalmi párbeszéd vitaanyagaihoz készülő szakértői anyagok készítésére, illetve a nemzetközi tagdíjak fizetésére használja fel a számára átutalt 100 millió forintot - magyarázta a főtitkár. Hozzátette: a támogatási szerződés szigorúan kiköti, hogy az összeget mire lehet felhasználni, és mire nem.
A korábbi költségvetési támogatásról feltett kérdésre Dávid Ferenc elmondta: emlékezete szerint az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) két oldala összesen 900 millió forint támogatást kapott, amit egyenlő arányban osztottak el a munkaadói és munkavállalói oldal között. Az oldalak (a munkaadóknál 9, a munkavállalóknál 6 szervezet) azután maguk döntöttek az elosztásról.
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Mire a megsérült dolgozó kollégái mentőt hívtak, a férfinak leállt a légzése. Teljes cikk
A kormány javaslatára az Országgyűlés megkezdi a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló törvénytervezet tárgyalását - közölte a... Teljes cikk
A multinacionális vállalatcsoport vagy a nagyméretű belföldi vállalatcsoport belföldi csoporttagjaira vonatkozó, elismert belföldi kiegészítő adó... Teljes cikk
- Az amerikai dolgozók több mint fele saját zsebből fizeti a képzéseket, amiket munkáltatója nem áll 2 hete
- Indul a Demján Sándor 1+1 program második üteme 2 hete
- Már több mint ötezer nyertesnek utaltak támogatást a vállalati e-autó programban 2 hete
- Ezek a rendvédelmi dolgozók kapnak lakhatási támogatást 2 hete
- Támogatás, nem sajnálat: így álljunk a mellrákkal küzdő munkatársaink mellé 3 hete
- Évi 1 millió forint ingyenpénz lakásra - itt vannak az Otthontámogatás részletei! 3 hete
- A mellrák pszichológiája – Hogyan lehet feldolgozni a diagnózist? 3 hete
- Minimálbér 2026: fékeznek a munkaadók - veszélyben a kétszámjegyű emelés 1 hónapja
- Meddig jár az árvaellátás? – erről sokan nem tudnak 2 hónapja
- Fix 3 százalékos kamat a magyar kkv-knak erre a hét termékre 2 hónapja
- Több ezer munkavállalóját rúgja ki Európa legnagyobb légitársasága 2 hónapja

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?