kapubanner for mobile
Megjelent: 13 éve

Vállalkozók: évi 50 ezer forintba kerül a járulékváltozás

Közel 50 ezer forint, vagyis havonta közel 4000 forinttal több kerül levonásra az egy százalékos járulékemelés és a kibővített járulékalap miatt. Mfor.hu-háttér.

Az országvédelmi terv keretén belül a bevételek növelése céljából a járulékfizetésben is változtatásokat eszközölne a kormány a jövő évtől kezdődően. Egyrészt 1 százalékponttal megemelik az egészségbiztosítási járulék mértékét, így az a jelenlegi 7,5 százalékról 8,5 százalékra emelkedne. Másrészt a vállakozások esetében fizetendő járulékalapot kibővítenék, vagyis esetükben a minimálbér helyett, legalább a minimálbér másfélszerese jelentené az alapot. Előbbi intézkedéstől 83 milliárd forint pluszbevételt remélnek, míg utóbbi esetében 30 milliárd forint pluszt várnak az államkasszába jövőre.

A KSH adatai alapján 2010-ben közel 1,1 millió regisztrált egyéni vállalkozás volt hazánkban, akik közül közel 385 ezer vállalkozói igazolvánnyal rendelkező vállalkozó volt.

Korábban az mfor.hu már foglalkozott az alkalmazottakat az szja-változásokkal együtt érintő hatásokkal, most azonban megpróbáltuk összesíteni, mekkora terhekkel kell számolnia jövőre egy egyéni vállalkozónak. Az alábbi összesítő táblázatból látható, hogy a jelenlegihez képest, milyen változásokra lehet számítani a következő évben. A részletezés pedig a táblázat alatt olvasható.

A jelenleg érvényben lévő törvény szerint egy egyéni vállalkozónak, aki nem rendelkezik más biztosítási jogviszonnyal, maga után 27 százalékos társadalombiztosítási-járulékot, 10 százalék nyugdíjjárulékot, valamint 7,5 százalék egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot kellett fizetnie, melynek alapja a vállalkozói kivét volt, de legalább a minimálbér, vagyis jelenleg 78 ezer forint. Így a minimálbérből 21 060 forint jön le a társadalombiztosítási-járulék címén, 7 800 forint nyugdíjjárulék címén és 5 850 forint egészségbiztosítási járulékként, ami összesen 34 710 forintot, vagyis a minimálbér 44,5 százalékát teszi ki.

Azért, hogy az alacsony keresetűek ne járjanak rosszul, a kormány emelni szeretné a minimálbért is, melynek mértéke 92 ezer forint lehetne 2012-től. Abban az esetben, ha a a javaslat elfogadásra kerülne, akkor a vállalkozók esetében a járulék alap ennek a másfélszerese lenne, vagyis 138 ezer forint, amit csak az egészségkasszába befolyó járulék esetében kellene alapul venni.

Ebben az esetben a minimálbér alappal 24 840 forint kerülne levonásra társadalombiztosítási járulék címén, 9 200 forint lenne a nyugdíjjárulék összege, és a másfélszeres alappal számolt egészségbiztosítási járulék 11 730 forintot jelentene. Összesen így 45 770 forinttal csökkenne a bruttó 92 ezer forint. Ez azt jelenti, hogy a járulékok a bruttó összeg 49,75 százalékát fogják jelenteni, vagyis a minimálbéremelés és az egy százalékos járulékemelés miatt 11 060 forinttal többet kap a kormány egy minimálbéren bejelentett vállalkozó után, mint idén.

Megvizsgáltuk, hogy mi történne abban az esetben, ha nem kellene az egészségbiztosítási járulék esetében a másfélszeres minimálbért alapul venni. Ekkor ezen a jogcímen "csak" 7 820 forint kerülne levonásra, a bruttó összegből pedig a fentebb kiszámolt 45 ezer forint helyett 41 860 forint kerülne levonásra. Ez azt jelenti a kibővített járulékalap havonta 3 910 forintos plusz terhet jelent a vállalkozók számára, ami éves szinten 46 920 forint.

Nehezebb lesz jövőre vállalkozni

Azonban nemcsak a járuléknövekedés és a kibővített járulékalap jelent majd a vállalkozások számára plusz terhet, hiszen az szja-változások is rontják a helyzetet, és az áfa 25-ről 27 százalékra történő emelése a mindennapokban is többletkiadást jelent majd mindenki számára. Emellett a gázolaj jövedéki adójának emelése, a cégautó adó 40 százalékkal történő emelése éves szinten akár 90 ezerrel is megnövelheti egyetlen autó költségeit is. Egyébként a fentebb említett 3 300 forintos plusz közel kétharmadát elviszi az autók megemelkedett költsége még akkor is, ha csak egy családi autó fenntartásáról beszélünk.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek