kapubanner for mobile

A vasárnapi munkáért a szlovákok nem kapnak pénzt

Hiába dolgoznak a legtöbbet a szlovákok vasárnap, mégsem jár ezért külön díj nekik. Magyarország az uniós lista vége felé található, azaz nem jellemző a vasárnapi munka, írja a Napi Gazdaság.

Mind az éjszakai műszakok, mind a vasárnapi munkavégzés terén rosszul állnak a szlovákok, nagyon sokan dolgoznak ezekben az időszakokban - ez derül ki az Eurostat adatainak elemzéséből.

A szlovákiai munkavállalók 19 százaléka kénytelen vasárnaponként is dolgozni, ezzel szemben az uniós átlag alig 15 százalék. E téren Magyarország sokkal jobban áll, mindössze a munkavállalók 8,4 százaléka kénytelen a hét utolsó napján is dolgozni, az unióban csupán Luxemburg és Portugália rendelkezik még alacsonyabb mutatóval.

Szlovákiában a hétvégi munka inkább a fiatalabb generációkra jellemző. A kor előrehaladtával egyre kevesebben dolgoznak a hétvégéiken. Míg például a 24 évesnél fiatalabb szlovákiai munkavállalók nagyjából negyede dolgozik vasárnaponként is, az 55 év feletti korosztály esetében már csak a 17 százalékuk.

Nem csak kor, hanem nekem szerint is vannak különbségek: míg a férfiak csaknem 21 százaléka tölti a vasárnapjait rendszeresen a munkahelyén, a nők esetében ez az arány 17 százalék.

A háttérben az üzletek hétvégi nyitva tartásával, valamint egyes gyárak hétvégi munkavégzése áll.

Nem csak vasárnap, szombaton is sok szlovák dolgozik (25 százalékuk), ami szintén magas, azonban ezen a téren az írek, a britek, a hollandok, a románok, a görögök, a spanyolok, de még a németek is lekörözik a szlovákokat.

Az éjszakai műszak aránya is magas Szlovákiában: minden hatodik alkalmazott, vagyis az emberek 16 százaléka jár éjszakai műszakra, ami az uniós országok közül szintén a legmagasabb érték.

Vajon mi jár mindezért? Az éjszakai műszakban és az ünnepnapokon végzett munkáért a munkáltatónak pluszpénzt kell fizetnie az alkalmazottaknak. Az éjszakai munkáért ez a minimális órabér legalább 20 százalékának felel meg, míg az ünnepnapokon az alkalmazott átlagbérének minimum az 50 százaléka. Azonban a szabályozás szerint a vasárnapi munkáért nem jár külön díj, a munkáltató legfeljebb egy szabadnappal kárpótolhatja az alkalmazottat.

Napi Gazdaság
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Tréning Kerekasztal Konferencia 2026. Élménnyel eredmény! – Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknekinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ki jár jól az EU-ban? Íme az órabérek, amik mindent elárulnak

Óriási különbségek jellemzik az EU munkaerőköltségeit: míg az átlag közel 35 euró (kb. 14 000 Ft) óránként, a skála 12 (kb. 4 800 Ft) és 57... Teljes cikk

840 ezer forint az átlagbér – de van egy csavar a számok mögött

2026 januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 840 600, a nettó átlagkereset 585 700 forint volt. A bruttó... Teljes cikk

"Nem akartam úgy járni, mint a meggyilkolt cégvezető" – ezért kaptak a dolgozók milliós bónuszt

A Five Guys alapítója rendkívüli döntést hozott egy félresikerült akció után: 1,5 millió dollár bónuszt osztott szét dolgozói között. A... Teljes cikk