kapubanner for mobile
Megjelent: 18 éve

Az OÉT megállapodása a minimálbér és a garantált bérminimumok 2006-2008. évi megállapításáról

Az Országos Érdekegyeztető Tanács megállapodása a minimálbér és a garantált bérminimumok 2006-2008. évi megállapításáról, a következő évek bérpolitikai törekvéseiről, valamint a 2006. évi keresetnövelési ajánlásról

Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) - eltérően a korábbi gyakorlattól - középtávú megállapodást köt a kötelező legkisebb munkabérről és a képzettségtől függő garantált bérminimumokról a 2006-2008. évekre. A több évre szóló egyezség garanciát jelent az érintett munkavállalók számára, a munkáltatók számára pedig tervezhetőbbé teszi az élőmunka költségeit.

1. A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) a 2006-2008. évekre
Az OÉT - mérlegelve a létminimum szintjét és várható alakulását, valamint a gazdasági teljesítmények prognosztizált növekedését - megállapodott arról, hogy a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) hatályos összege
2006. január 1-jétől havi 62.500 Ft,
2007. január 1-jétől havi 65.500 Ft,
2008. január 1-jétől havi 69.000 Ft legyen.

2. A képzettségtől függő ajánlott, illetve garantált bérminimumok a 2006-2008. évekre
2.1 Az OÉT megállapodott abban, hogy 2006. január 1-jétől a legalább középfokú iskolai végzettséget és/vagy szakképzettséget igénylő munkakört ellátók számára garantált bérminimumok kerülnek bevezetésére a következők szerint:
2006. január 1-jétől 2006. június 30-ig 0-2 éves, a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges szakképzettséget, képesítést igénylő szakmában szerzett gyakorlati idő (a továbbiakban: gyakorlati idő) esetén az ajánlott bérminimum a minimálbér 105%-a, legalább két év gyakorlati idő esetén 110%-a.
2006. július 1-jétől 2006. december 31-ig 0-2 éves gyakorlati idő esetén a garantált bérminimum a minimálbér 105%-a, legalább két év gyakorlati idő esetén 110%-a.
2007. január 1-jétől 2007. december 31-ig 0-2 éves gyakorlati idő esetén a garantált bérminimum a minimálbér 110%-a, legalább két év gyakorlati idő esetén 115%-a.
2008. január 1-jétől 2008. december 31-ig 0-2 éves gyakorlati idő esetén a garantált bérminimum a minimálbér 120%-a, legalább két év gyakorlati idő esetén 125%-a.
A gyakorlati idő feltételét az 50 év feletti munkavállalók bérminimumra való jogosultságánál figyelmen kívül kell hagyni.

2.2 Az Országos Érdekegyeztető Tanács egyetért azzal, hogy a 2.1 pont szerinti garantált bérminimumoktól középszintű megállapodásokban a mindenkori érvényes minimálbér mértékéig el lehet térni.
Természetesen a Munka Törvénykönyve alapján a 2.1 pont szerinti garantált bérminimumoknál magasabb mértékekről is meg lehet állapodni.

2.3 Az OÉT ajánlja, hogy a felsőfokú iskolai végzettséget és/vagy akkreditált felsőfokú szakképzettséget igénylő munkakört ellátók bérminimuma érje el
2006-ban a minimálbér 140%-át,
2007-ben a minimálbér 150%-át,
2008-ban a minimálbér 160%-át.

3. A következő évekre vonatkozó bérpolitikai törekvések
Az OÉT megállapítja, hogy a hazai bérek fokozatos felzárkózásának alapjait a gyors ütemű, tartós és kiegyensúlyozott gazdasági növekedés teremtheti meg. Az OÉT a bérek felzárkózásával egyenrangú törekvésnek tekinti a foglalkoztatás bővítését. Ezen alapelvekből kiindulva az OÉT oldalainak közös az érdekeltsége a bérek (keresetek) olyan növelésében, ami összhangot érvényesít a reálkereset-növekedés, a foglalkoztatás-bővülés, valamint a termelékenység alakulása között, és ezzel a bérfelzárkózás számára hosszabb távon is stabil, kiszámítható pályát határoz meg.

4. A 2006. évre szóló keresetnövelési ajánlás
4.1 Az OÉT a 2006. évi keresetnövelési ajánlás mértékének meghatározása során a következő feltételekből indult ki:
A bruttó hazai termék (GDP) 4 %-kal emelkedik.
A foglalkoztatás 0,5-1 %-kal bővül.
A nemzetgazdasági szintű munkatermelékenység 3-3,5 %-kal emelkedik.
A személyi jövedelemadó csökkentésének hatására az ajánlott bruttó keresetnövekedést átlagosan 1-1,5 százalékponttal meghaladó nettó keresetnövekedés valósul meg.
A fogyasztói árszínvonal éves átlagban 2%-kal emelkedik.
4.2 A 4.1 pontban foglaltak figyelembevételével, a reálkeresetek 3,5 %-os növekedésének elérése érdekében az OÉT megállapodott arról, hogy 2006-ban a bruttó keresetek átlagosan 4-5 %-os növelését ajánlja a vállalkozási szférának, a kollektív bértárgyalásokat folytató szociális partnereknek.


5. Záradék
5.1 Az OÉT javasolja a kollektív tárgyalások részvevőinek, hogy az e megállapodásban foglaltak figyelembevételével a 2006. évi bértárgyalásokat haladéktalanul kezdjék meg.

5.2 A kormányzati oldal vállalja, hogy az e megállapodás miatt szükségessé váló törvény- és rendelet-módosításokat kezdeményezi, illetve azok kiadásáról gondoskodik.

5.3 Az OÉT megállapodott arról, hogy a jelen megállapodást az éves bérajánlásról szóló tárgyalások keretében évente értékeli.

  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Várakozáson felül: 600 ezer forint az átlagkereset. Elindultak a bérek?

Minden elemzői várakozást felülmúltak a KSH által közzétett januári kereseti adatok. A bruttó átlagkereset 605.000 Ft, a rendszeres bruttó... Teljes cikk

A cégek 70 százaléka tervez bérfejlesztést a munkaerő megtartása érdekében

Optimistábbá váltak a magyar cégvezetők mind az ország, mind saját cégük kilátásait illetően a Niveus Consulting Group tanácsadó felmérése szerint. Teljes cikk

Mennyit keresnek a HR-esek?

Több szakterület béradatairól készített összeállítást a piacvezető munkaerő-közvetítő cég a közelmúltban. Most a HR szakmában, elsősorban... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek