Megjelent: 20 éve

Az önéletrajz mint kisminkelt nő - Ahogyan a fejvadászok a valóságot kutatják

Az önéletrajzok nagyrészt valós információkat tartalmaznak, ám -elsősorban pályakezdők, kevés munkatapasztalattal rendelkezők esetében - előfordul annak finom feltupírozása. Deák Andrea és Fröhlich Péter fejvadászokat arról kérdeztük, miként szűrik ki a valótlanságokat a cv-ből, mit hallgatnak el gyakran az álláskeresők, mire és hogyan kérdeznek rá.

"Be kell látnunk, hogy - természetes belső emberi készetetésből fakadóan - a pályázók az önéletrajzban inkább előnyeiket hangsúlyozzák, és nem a gyenge pontjaikat helyezik reflektorfénybe. A cv ilyenkor olyan, mint egy kisminkelt hölgy. Egy jó, tapasztalattal rendelkező fejvadász azonban képes gyorsan áttekinteni egy önéletrajzot úgy, hogy a lényeges pontokat azonosítja, és körvonalazza magában a személyes elbeszélgetés során felteendő kérdéseket", fogalmazott Fröhlich Péter fejvadász.

A P&Bert Management Consulting Group ügyvezetője egy szűrő módszert is említett: "Egy-egy bejelentkezővel többször kitöltetünk egy adatlapot, majd az interjún is rákérdezünk néhány állomásra. Valamikor eltérnek az adatok, mások a munkaadók, más ugyanarra a pozícióra a fizetési elvárás. Ezzel a pályázó jelentősen csökkenti esélyeit és hitelét."

Pályakezdőkre jellemző a feltupírozás

A fejvadász szerint ettől függetlenül az önéletrajzok alapvetően - 70-80 százalékban - a valóságnak megfelelő információkat tartalmaznak, igaz mindig vannak "megszépített"részek is.

"Az önéletrajz feltupírozása tapasztalatom szerint elsősorban pályakezdőkre vagy rövid szakmai múlttal rendelkező álláskeresőkre jellemző. Minél hosszabb a munkatapasztalat, és minél magasabb pozícióra pályázik valaki, annál kevesebb valótlanság kerül a cv-be.
Árulkodó jel lehet a lyuk az önéletrajzban. Ha valakinek hosszabb ideig nem volt állása, őt korábbi munkaadója az esetek többségében elküldte. Ugyan erre rá lehet kérdezni, de a "profi" munkavállaló néhány esettől eltekintve akkor vált saját elhatározásból, hogy már van hová mennie", mondta Fröhlich Péter.

Felderítés konkrét kérdésekkel

Deák Andrea, a Neumann International AG Budapest tanácsadó cég ügyvezető igazgatója az interjún való konkrét rákérdezést hangsúlyozza: "Ha valaki az iskolák rovatban évszámot és az iskola nevét adja meg, kérdezzünk rá, lediplomázott-e. Ha nem ismerjük a korábbi munkaadó céget, érdeklődhetünk, mely iparágban működik a vállalkozás, mennyien dolgoznak és kérhetünk referenciaszemélyt is."

A fejvadász hozzátette, ha például valaki értékesítői vezetői munkát ír, megkérhetjük, soroljon fel néhány nagyobb ügyfelet, a cég illetve saját forgalmának nagyságát, a beosztottak számát, hatáskörét, felelősségét . Megkérdezhetjük azt is, joga volt-e joga a cég nevében szerződést kötni. Előfordult, hogy az ügyvezető vagy a felette álló értékesítési igazgató kötötte az üzletet, a többi sales-munkatársnak csak formális szerepe volt.

Mit takar a projekt menedzseri pozíció

Fröhlich Péter a nem egyértelmű megfogalmazások között a projekt menedzseri pozíciót említette. Itt rá kell kérdezni a területre, hiszen az informatikától a marketingig sok helyen vannak projektek. Önéletrajz-íróknak jó tanács, kerüljék ezeket az általános kifejezéseket, vagy ha megjelölik, 2-3 sorban fejtsék ki, mi volt a feladatuk.

A hobbi is gyanakvásra int

A rutinos fejvadász gyanakszik is. Aki például a hobbi kérdéskörébe egy csapatsportot, egy egyéni sportot és egy művészeti terület tüntet fel, valószínűleg okos karrierkönyveket olvasva írta bele a három területet, ugyanis ez szerepel tanácsként erre a rubrikára.

A nyelvtudás könnyen bemérhető

Könnyen ellenőrizhető a nyelvtudás és nem a vizsgabizonyítvány elkéréséből. Deák Andrea elmondta, elég csupán elkezdeni idegen nyelven beszélni, és rögtön kiderül minden. Aki például középfokú nyelvtudásról nyilatkozik, de a nyelvi váltásra azt mondja, most nem tud beszélni, nincs rá felkészülve, biztosan alacsonyabb nyelvismerettel rendelkezik. Előfordul azonban ennek a fordítottja is: az önéletrajzban gyengébbnek feltüntetett tudás a gyakorlatban sokkal jobb, csak éppen nem volt önbizalma a cv írójának.

A szakmai tudás megbolygatható jó kérdésekkel

A szaktudás alapjai illetve azok hiánya is kiszűrhető néhány jól megcélzott kérdéssel: "Ehhez a fejvadásznak piacismerettel kell rendelkeznie, az adott terület szakembereivel kell konzultálnia, és 3-4 jó, a szakmába vágó kérdést összeállítania. A Windows Office-ismereteket igénylő pozícióknál például meg szoktuk kérdezni, hogyan kell körlevelet generálni, Excel-ben hiperlinket készíteni - utóbbi kontrolling pozícióban dolgozóknál lehet fontos", jegyezte meg Fröhlich Péter.

Mindkét fejvadász hangsúlyozta: a pályázók nagy hibát követnek el, ha hamis információkat közölnek a cv-ben. Ugyan nem minden valótlanságok lehet kiszűrni, de - mint a fentiekből kiderült - sok rostán fennakadhatnak az álláskeresők.
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Költséges kivárás: mit veszít a HR, ha nem lép nyáron?

A nyári hónapokban a munkaerőpiac ritmusa lelassul, különösen az irodai, szellemi munkakörökben. A szabadságolások miatt elérhetetlenné váló... Teljes cikk

Jó fizetés vagy valami más? Ez a legfontosabb a magyar munkavállalóknak

Aki állást keres, annak a fizetés a legfontosabb szempont. A munkahelyen azonban a legtöbben a barátságos légkört, a közelséget és a stabilitást... Teljes cikk

AI a toborzásban: a siker titka, hogy nem kell túlbonyolítani

Sok cég vagy HR-szakember túlkomplikálja az AI (mesterséges intelligencia) alkalmazását a munkaerő-felvételben. A Business Insider interjúja rámutat:... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek