kapubanner for mobile
Megjelent: 16 éve

Béren kívüli juttatások: kinek mi jár?

Adható-e a számítógép, mint adómentes juttatás? Részesülhet-e béren kívüli juttatásban nyugdíjas? Adómentes juttatás-e a mobilinternet? Az olvasói kérdésekre Domonkos Rita, a Sodexo Pass cafeteria szakértője válaszol.

1. Nyújtható-e, illetve milyen feltételek mellett nyújtható adómentes juttatásként az alkalmazott részére számítógép beszerzés munkáltató általi átvállalása?

Az adómentesség megilleti a munkavállalót minden olyan esetben, amikor a számítógép igazolhatóan két éven túli használata megvalósult, függetlenül attól, hogy ez a használat az ingyenes vagy kedvezményes megszerzést biztosító juttatónál, vagy másnál történt. A törvény nem tartalmaz megkötést arra vonatkozóan, hogy az első üzembe helyezést követően legalább két évig használt számítógép ingyenes vagy kedvezményes juttatásakor a munkavállaló és a munkáltató között valamilyen meghatározott jogviszony fennállására lenne szükség, továbbá arra sincs előírás, hogy az adott eszközt hol, illetve kinek kellett (2 évvel a juttatás előtt) üzembe helyeznie. Az adómentesség feltételét (a legalább 2 éves használatot) azonban a juttató köteles megfelelő bizonylattal alátámasztani.

2. Adható-e a cég személyesen közreműködő tagjának, valamint a nyugdíjas tagjának is étkezési hozzájárulás, csekélyösszegű ajándék?

A béren kívüli juttatások döntően munkáltatói-munkavállalói jogviszonyhoz kötöttek, azonban egyes juttatási formáknál van lehetőség, hogy mások is igénybe vegyék. Az étkezési utalványokat igénybe veheti nyugdíjas, ha a volt munkáltatója továbbra is kívánja nyújtani ezt a juttatási formát. Ez a magánvállalkozók körében elterjedt gyakorlat. Az ajándék utalvány adható a szakszervezet által a tagjának, nyugdíjasnak, ha a volt munkáltatója továbbra is kívánja nyújtani, valamint az alkalmazottal közös háztartásban élő közeli hozzátartozóknak. Üdülési csekkben és a kultúra utalványban is részesülhetnek a nyugdíjasok, ha a volt munkáltatója továbbra is kívánja nyújtani, valamint a gazdasági társaság személyesen közreműködő tagja, és az alkalmazott közeli hozzátartozói is kaphatnak.

3. Abban szeretném kérni a segítségét, hogy 2009. évben a mobilinternet költsége adómentes vagy pedig adóköteles-e. Azért nem tudom pontosan eldönteni, mert egyik forrás azt írja, hogy adóköteles, a másik pedig, hogy adómentes. (Amennyiben lehetséges, megkérem, hogy válaszában hiteles dokumentációt csatoljon. 2008. évet illetően melyik verzió volt érvényben?

Az internet előfizetést továbbra is adómentesen átvállalhatja a munkáltató a munkavállalójától. Ez vonatkozik a mobilinternet előfizetésekre is (pl. januártól a Vodafone vezeték nélküli internet is elérhető Sodexo Pass INTERNET utalványával).
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
SZÉP-kártya: így változtak a költések tavalyhoz képest

A SZÉP-kártya tulajdonosok közel 12 százalékkal többet költöttek kártyáikról 2025 első negyedévben, mint tavaly - ismertette a Nemzetgazdasági... Teljes cikk

Mire költenek a SZÉP-kártyások? - így vásárolunk húsvétkor

A húsvéti időszakban kiemelt szerepet kapnak a SZÉP-kártyák, melyekkel egyebek mellett vendéglátóhelyeken, hotelekben is lehet fizetni. Tavaly és... Teljes cikk

Jutalom, bónusz, prémium - összefoglaló, amit ezekről a plusz juttatásokról tudni kell

A jutalom, a bónusz és a prémium olyan, az alapbéren felüli juttatások, amit a munkáltatók adhatnak a munkavállalók motiválása, a... Teljes cikk