kapubanner for mobile
Megjelent: 15 éve

Év végi jutalmak: mire számíthatunk idén?

Az év végi pluszfizetéseket legtöbben úgy kezelik, mintha az egyfajta karácsonyi "költőpénz" lenne, holott a prémiumoknak, bónuszoknak, 13. havi fizetéseknek semmi közük az ünnephez. Van, amit bizonyos esetekben törvény ír elő, és van, ami a munkáltató döntésétől függ, hogy kifizetésre kerül-e, vagy sem.

Prémium, jutalom, adomány, bónusz, vagy 13. havi illetmény, ezekről már mindenki hallott, sokan szinonimaként használják a fogalmakat, holott ezek jelentése eltérő. A közszférában dolgozók számára például törvény írja elő a tizenharmadik havi fizetést, ami tehát a rendes fizetés részét képezi, ezzel szemben a versenyszférában úgy határozza meg a munkáltató a 13. havi bér szabályait, ahogyan akarja, nincs rá kötelező előírás.

Jövőre azonban a közszférában dolgozók közül sem kap mindenki 13. havi fizetést, illetve nem az egészet. A megállapodás értelmében a bruttó 180 ezer forintos fizetés alatti keresetűek 8, 33 százalékát kapják meg havonta pótlékként, a 180 ezer forint felett keresők pedig havonta fix 15 ezer forintot kapnak. Kormányzati szakértők szerint a 13. havi illetmény egyfajta bónusz, amit az állam egyoldalúan ad, magyarul rendelkezhet is vele, ami jelen körülmények között azt jelenti, hogy meg is vonhatja egy időre. Ezzel szemben a közszolgák, illetve közalkalmazottak úgy látják, ez része a jövedelemszámításnak, törvény is hivatkozik rá, és a munkaszerződésekben is szerepel.

Ami a minisztériumok, illetve kormányhivatalok legjobbnak minősített tisztviselőinek év végi prémiumát illeti - ez akár hat havi fizetésnek is megfelelhet - , nos ezt szintén felemészti a válság, hiszen kormányrendeletben maximalizálták ennek összegét, így idén az éves illetmény legfeljebb 12 százaléka adható jutalomként.

A magánszférában nem annyira jellemző a 13. havi fizetés, egy néhány évvel ezelőtt készített felmérés szerint legalábbis a nagyobb cégek közül csak minden harmadik választja ezt a fizetési formát, ők is inkább csak a fizikai dolgozók esetében, míg a vezető beosztású munkavállalók év végi fizetés-kiegészítése inkább prémium, bónusz formájában valósul meg.

Egyes esetekben a munkaszerződésben is kikötik a prémiumot, többnyire azonban e díjazás léte vagy nemléte a munkáltató egyoldalú döntésétől függ. A mostani gazdasági helyzetben azonban sokan örülnek, ha nem veszítik el állásukat, nem hogy még 13. havi fizetésről, vagy prémiumról álmodozzanak.

Egyes cégek a motiváció fenntartása érdekében ugyan kifizetik a szokásos év végi jutalmakat, azonban kevesebbet, sok helyütt csak a felét a szokásosnak, persze ahol szerződésben rögzített prémiumról van szó, ott ezt mindenképp megadják.

A jutalom, prémium főszabályként nem önálló tevékenységből származó jövedelem és az adótábla szerint adózik: ez azt jelenti, hogy az év végi jutalom egy részét az adó, másik felét a munkáltató terhelő járulékok viszik el.

Azt azonban szintén nem írja elő a munkatörvény, hogy az év végi jutalmat, vagy 13. havi fizetést bérben kell kifizetni, történhet ez természetbeni juttatás, például ajándékutalvány formájában is, amivel jelentős megtakarítások érhetők el.

Ajándék utalvány, a 2008-ban érvényes szja törvény szerint évente 3 alkalommal adható, méghozzá fejenként 6 900 forint értékben, adómentesen. Sőt, a törvény szerint ezt nem csak a dolgozó, de a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozója is megkaphatja, így például egy kétgyermekes család esetén 4x6 900 forint fizethető ki egy évben három alkalommal.

Vagyis egy évben ilyen formán akár 82 800 forint is kifizethető egy dolgozónak adómentes béren kívüli juttatásként, amin -160 ezer forintos bruttó bért feltételezve - akár 50 százalékot is spórolhat a munkáltató ahhoz képest, mintha bérben fizette volna ki ezt az összeget.
  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A munkavállalók elégedettsége nem csak az anyagiakon múlik: friss kutatás

Nem a pénzügyi korlátok, hanem a tehetségek megtalálása a legnagyobb kihívás a cégek toborzásában. A megtartásban sem a fizetés az első számú... Teljes cikk

Megszüntetné a nemek közötti bérszakadékot az EU

A bérek átláthatóságáról szóló európai uniós irányelv hamarosan részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a női és a... Teljes cikk

Várakozáson felül: 600 ezer forint az átlagkereset. Elindultak a bérek?

Minden elemzői várakozást felülmúltak a KSH által közzétett januári kereseti adatok. A bruttó átlagkereset 605.000 Ft, a rendszeres bruttó... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek