kapubanner for mobile
Megjelent: 5 éve

Igénybe vehetem-e a GYED Extrát?

Van egy 15 hós lányom, ha úgy döntök, hogy most visszamegyek heti 2x7,5 (heti 15 óra) órában dolgozni, így igénybe vève a GYED extrát, de ha pl. 4 hónap múlva meggondolom magam és szeretnék ismét otthon maradni sima GYEDEN a gyermek 2 éves koráig, arra van- e lehetőségem, vagy ilyen nincs? Illetve, ha mégis visszamegyek a családi adókedvezmény érvényesíthető-e mind a két jövedelemre? A GYED összege önmagában nem éri el, hogy igénybe tudjam venni a maximumot 2 gyermek után.

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A Munka Törvénykönyve 2020. január 1-től hatályba lépett módosításával (Mt. 61. §. (3)) a munkáltató a munkavállaló munkaszerződését saját kérelmére gyermekének négyéves koráig - három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek hatéves koráig - köteles az általános napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani. Az ön által írt heti 15 órás részmunkaidős foglalkoztatás engedélyezése nem kötelező, azonban a munkáltató ettől eltérhet az ön kérésére.

Az Mt. 128. és 130. §-ai adnak választ az otthonmaradással kapcsolatban. A munkavállaló a gyermek 3 éves koráig gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Ezt a 130. §. egészíti ki azzal, hogy a gyermekgondozást segítő ellátás folyósítási ideje alatt a munkavállaló továbbra is fizetés nélküli szabadságra lehet jogosult, legfeljebb a gyermek 10 éves koráig. Tehát önnek megvan a lehetősége, hogy ha négy hónap munkavégzés után meggondolja magát, ismét fizetés nélküli szabadságot kérelmezzen gyermek gondozása céljából.

Munkajogi problémája van? Munkavállalóként használja ügyvédkeresőnket!

Aki válaszol:

TB szakértő - Mányi Julianna TB szakértő - Mányi Julianna

Hisz az élethosszig tartó tanulásban, képzett bér- és társadalombiztosítási ügyintéző, valamint folyamatosan követi a változó jogszabályokat a témában.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Befolyásolja a táppénz a CSED és GYED összegét?

Fiam a 3. évét, amikor betöltötte, a munkáltatóm kiadta a szabadságomat. Ezután közös megegyezéssel eljöttem, és másik munkahelyen kezdtem... Teljes cikk

Konyhalányként eltérő bérekkel: mi lehet az oka?

Egy ismerősöm konyhalányként minimálbért kap. Engem most vettek fel konyhalányként egy másik városban, itt bruttó 348 ezer forint szakmunkás bért... Teljes cikk

Táppénz ideje alatt vállalhatok alkalmi munkát?

Szeretném megtudni, hogy ha táppénzen, azaz betegállományban vagyok, ezalatt az időszak alatt tudok-e alkalmi, bejelentett munkát végezni más... Teljes cikk