Létesítményüzemeltető mérnök
Röviden és tömören ez a pozíció azoknak a mérnököknek való elsősorban, akik szeretik átlátni egy rendszer felépítését és megérteni a különböző gépek működését. Ugyanakkor nem csupán egy íróasztal mögött képzelik el egy-egy munkanapjukat, hanem ha a szükség úgy hozza, nem félnek feltűrni az ingujjukat. Lássuk pontosabban, hogy mit is takar ez az igen érdekes pozíció, amely ma Magyarországon hiányszakmának számít.
Egy épület - akár egy gyár, sportlétesítmény, irodaház vagy bevásárló központ - rendelkezésére állásához, ahhoz hogy az emberek biztonságosan ott tartózkodhassanak, sok feltételnek kell teljesülnie.
Létesítményüzemeltető mérnökként (Facility coordinator) feladatod az, hogy minden épületgépészeti berendezés működjön, az összes feltétel megfelelő legyen a munkavégzéshez az adott létesítmény területén belül és kívül egyaránt. Az épület területén belül felelős vagy a többek között a légtechnikai rendszerekért (szellőzés és klíma) és az ellátó rendszerekért (pl.: ivóvíz, áram). Az épület területén kívül pedig a területedhez tartozhat a hulladékgazdálkodás, külső takarítás (pl.: hólapátolás), és a biztonsági szolgálat megszervezése is. Több esetben alvállalkozók nyújtanak segítséget a munka elvégzéséhez, így számodra „csak” velük kell leegyeztetned, hogy mikor és pontosan milyen munkára van szükség az létesítmény zavartan üzemeltetéséhez.
Ugyanakkor igen könnyen becsúszhat egy-egy porszem a gépezetbe. Az eseti meghibásodások esetében minél előbb meg kell szüntetni a probléma forrását, mivel egy termelő vállalat esetében hatalmas veszteségeket okozhat egy-egy gépleállás akár egy áramkimaradás miatt. A probléma kiküszöbölését kollégáid, mérnökök és technikusok segítségével teheted meg, ebben a pozícióban nagyon fontos a jó csapatmunka. Az eseti meghibásodások gyakoriságát le lehet és le is kell csökkenteni rendszeres átvizsgálásokkal és ellenőrzésekkel. Ugyanakkor nem csak a karbantartást kell ütemezni, hanem az ahhoz kapcsolódó költségekre is tervet kell írni. Költségtervezéskor bele kell kalkulálni például a már említett alvállalkozókat is, akiket időről-időre versenyeztethetsz, hogy a lehető legjobb ár/értékűvel dolgozhass együtt.
Aki hosszútávon gondolkodik, annak jó perspektíva lehet a különböző típusú, méretű és számú épületek üzemeltetésében szerzett tapasztalat, így folyamatosan növekedhet a felelősségi köröd. Ezen kívül akiben vezetői véna is csörgedezik, annak csábító lehet a Létesítményüzemeltetési vezető (Faciliity Manager) pozíció elérése a ranglétrán. Fontos, hogy ehhez megfelelő tapasztalatokat gyűjts össze, hiszen így tudod majd a lehető legjobban segíteni és irányítani a hozzád tartozó létesítményüzemeltetési mérnökök és technikusok munkáját.
Ezeknek a pozícióknak a betöltéséhez elsősorban épületgépész, energetikus, gépész- vagy villamosmérnök végzettségű jelölteket várnak, illetve ha kifejezetten létesítményüzemeltetésben még nem dolgozhattál, akkor a karbantartó mérnöki tapasztalat is kiváló szaktudást nyújthat egy ilyen állás elnyeréséhez.
Ha a létesítményüzemeltetésben keres vezetői állást, akkor ITT talál ajánlatokat.