Már a gyakornoki helyekért is tolonganak
Akinek szeptemberben kell megkezdenie a szakmai gyakorlatot, annak tanácsos már májusban helyet keresni. Sok vállalat a legjobbakat a gyakorlati idő végeztével is örömmel alkalmazza.
Heti négy nap gyakorlat, egy nap iskola
A Budapesti Műszaki Főiskolán (BMF) 1995 óta létező gyakorlat a speciális, kooperatív program, mely során a közreműködő hallgatók tanulmányaik befejeztével 10 hónapos, kihelyezett szakmai gyakorlaton vehetnek részt a főiskolával kapcsolatban álló cégeknél. A programot eredetileg arra találták ki, hogy a cégnél eltöltött időszak végeztével tartalmas, újszerű, a gyakorlati élethez közel álló diplomamunkák születhessenek.
A kooperatív programok keretében a diplomamunkájukon dolgozó végzősök heti négy napon keresztül a partnercégek projektmunkáiban vesznek részt. A fennmaradó napot a főiskolán további 2-3 választott szakmai tantárgy hallgatásával töltik. A programból az informatika területén működő cégek is egyre többet profitálnak.
A gyakorlatosok 80 százalékának szerződést ajánlanak
"A program résztvevőivel gyakran előfordul: az egy évvel kitolódott tanulmányi időszak hozadékaként megtalálják első munkahelyüket " - mondja Dr. György Anna, a BMF Neumann János Informatikai Főiskolai Karának főigazgató-helyettese. A cégek annyira elégedettek a kooperatívos hallgatókkal, hogy a résztvevők csaknem 80 százalékát a továbbiakban is foglalkoztatják. A program iránt nagyon nagy az érdeklődés: nem ritka, hogy több vállalat igényelne kooperatívos hallgatókat, mind ahányan jelentkeznek a programra. A program ideje alatt ösztöndíjat kapnak a résztvevők. A kooperatív program így nem csupán a cégek, hanem a hallgatók körében is nagy népszerűségnek örvend.
Ne szükséges rosszként tekintsünk rá
A munkaerőpiac képviselői szerint is érdemes a szakmai gyakorlati lehetőségeket alaposan kiaknázni. "Jó, ha a felsőoktatásban tanuló fiatalok a szakmai gyakorlat lehetőségét semmiképpen sem szükséges rossznak tekintik. A gyakorlat olyan tapasztalatokkal, pozitívumokkal gazdagíthatja a benne résztvevőket, amelyek nagyban segítheti őket a későbbi elhelyezkedésben" - mondja Balázsy Krisztina, a Grafton fejvadász cég vezető tanácsadója.
A cégek is egyre inkább felfedezik a gyakorlat előnyeit
Míg hét évvel ezelőtt, a szakmai gyakorlatok kötelezővé tételekor csodával határosnak számított színvonalas gyakorlati helyhez jutni, mára a vállalatok többségénél megtörtént a szemléletváltás. Csakúgy, mint a hallgatók többségénél, akik az őskorszakban mindössze a gyakorlatot igazoló papír megszerzésére törekedtek. Az utóbbi hat évben megfigyelhető, hogy a cégek egyre komolyabban számolnak a szakmai gyakorlatos hallgatókban rejlő lehetőségekkel. Egyre több cég ennek megfelelően komoly kritériumrendszer szerint, több fordulós állásinterjú során válogat a gyakorlatra jelentkezők közül. Az esetek döntő többségében azonban még mindig elég egy fél órás interjú a kiválasztáshoz.
Munkatapasztalat hiányában a személyiséggel lehet hódítani
A szakmai gyakorlatot kereső fiatal helyzete jóval speciálisabb, mint a hagyományos álláskeresésben résztvevőé. "Egy főiskolás, egyetemista ugyanis az álláskereső évek során felhalmozott szakmai tapasztalataival nem kelhet versenyre. A hallgatóknak elsősorban személyiségükkel, stabil elméleti tudásukkal kell meggyőzni a céget az alkalmasságukról. Mindemellett jó pontnak számít a tudatosság, a nyitottság és az őszinteség is" - számolt be Balázsy Krisztina.
A gyakorlat alatt jól teljesítő diáknak egyre gyakrabban van lehetősége arra, hogy rátermettségét bizonyítva a cég további hosszú távú lehetőséget biztosítson a számára. Balázsy Krisztina emellett arra is felhívja a figyelmet: a gyakorlati helyek kiválasztását időben el kell kezdeni. Akinek szeptemberben kell megkezdeni a szakmai gyakorlatot, annak tanácsos már májusban helyet biztosítani, derül ki a Pályacsúcs Magazin cikkéből.
- 2026.04.24Pannon HR Konferencia Székesfehérvár Tavaszi Pannon HR Konferenciánkon Székesfehérváron, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal készülünk. Amikor a döntéseknek súlya van – felelősségvállalás kultúrája a vezetésben és HR-ben
Részletek
Jegyek
- 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Váratlan kiadás, betegség, elemi kár, hirtelen megnövekedett gyógyszerköltség - ezek azok az élethelyzetek, amelyekre a rendkívüli települési... Teljes cikk
Megnőtt azok aránya Közép-Európában, akik rövidebb, de az anyák és apák között egyenlőbben megosztott szülői szabadságot tartanak ideálisnak... Teljes cikk
Az utazási költségtérítés minden munkáltatót és munkavállalót érintő, de sokszor félreértett terület. Ki jogosult rá? Mennyit kell fizetni... Teljes cikk

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?