Mikor rossz megoldás külföldiek foglalkoztatása?
Egyre több gyártó- és termelő vállalat kíséreli meg külföldi munkavállalókkal megoldani a munkaerőhiány és a fluktuáció problémáját. Az eddigi tapasztalatok fölöttébb kedvezők. Ám nem árt az óvatosság: a módszer nem minden esetben működik, sőt van, hogy egyenesen öngyilkosság.
A jelenlegi munkaerő-piaci helyzetben ugyanis megválogatják a munkavállalók, hogy milyen feltételek között akarnak dolgozni, és ezen még egy kicsit magasabb fizetés sem változtat. Csak tetőzi a helyzetet, ha a vállalat intenzív növekedési fázisban van, és több száz embert kell hirtelen felvennie. Ilyen esetben tökéletes megoldás külföldi munkaerőt alkalmazni.
Magas fluktuációnál ez öngyilkosság
Ha nincsenek extrém körülmények, és csak 10-20 fő munkaerő szükséglete van a vállalatnak havonta, nem javasolt külföldiek foglalkoztatása. Rengeteg plusz terhet ró a munkáltatóra és nagy felkészültséget igényel a külföldi dolgozók alkalmazása.
Gondolni kell az elszállásoltatásra, engedélyek beszerzésére, nyelvi nehézségek megoldására és a belső, kulturális fogadtatásra, beillesztésre. Ha ezekre nincs felkészülve egy vállalat, öngyilkosság belevágnia a külföldiek alkalmazásába, több bajt okozhat vele, mint amennyit megold.
Ha jók a munkakörülmények, de nagy az elvándorlás a vállalatunknál, akkor belülről kell rendet rakni és nem külföldiekhez nyúlni. Csikós-Nagy Katalin szerint ugyanis a fluktuáció nem szűnik meg, amíg a kiváltó oka meg nem szűnik.
Ha egy cég vendégmunkásokkal próbálja megoldani a fluktuációt ahelyett, hogy az okokra fókuszálna az könnyen ellentétes hatást válthat ki. Ugyanis a legnagyobb megtartó erő a jó csapat, de ahol túl nagy az átjáróház, jönnek-mennek az emberek, ott nem tud valódi csapat kialakulni.
Először azt kell megvizsgálni, hogy mi okozza a fluktuációt és megoldást kell keresni rá. Szem előtt kell tartva a dolgozók igényeit és elvárásait, rugalmassággal, alkalmazkodással és közös gondolkodással minden problémára van megoldás.
Csak a legkritikusabb problémák kezelésére tett lépések után javasolt külföldi vendégmunkások alkalmazása, körültekintő beillesztő program és belső kommunikáció mellett.
Csikós-Nagy Katalin
a HR-Evolution Kft. ügyvezetője
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Ausztria síparadicsomaiban több száz szezonális dolgozót keresnek a téli szezonra – akár 3000 eurós fizetéssel és ingyenes szállással. A... Teljes cikk
A nemzetközi munkaerőmozgás és a globalizáció következtében a munkahelyek egyre sokszínűbbé válnak, ami új típusú szervezeti kihívásokat hoz.... Teljes cikk
Egyre több munkavállaló dönt munkahelyválasztáskor a közlekedési lehetőségek alapján. A 35 év alattiak közel 70%-a kifejezetten olyan munkaadót... Teljes cikk
- Ekkor kezdi meg a dolgozók felvételét a Vulcan Shield Global Békéscsabán 3 hete
- Bizalmatlanságot szül az AI a toborzásban 4 hete
- Mi lehet a titka a kiégés megelőzésének? 1 hónapja
- Oroszország titkos fegyvere: munkaerő az egyik legzártabb diktatúrából 1 hónapja
- Már az interjúra sem jönnek el - miért tűnnek el a kétkezi munkások? 1 hónapja
- Óriási szakemberhiány Németországban: itt a hiányszakmák friss listája 1 hónapja
- Megtorpant a munkaerő-migráció: ötödével kevesebb bevándorló érkezett a gazdag országokba 2 hónapja
- Jégkorszak a munkaerőpiacon: se elbocsátás, se felvétel, se előléptetés 2 hónapja
- Pukkan az AI-lufi, jön a józanodás: mégis szükség lesz emberekre a munkahelyen? 2 hónapja
- Lemaradtak a középvezetők – csak ennyivel nőtt a fizetésük idén 2 hónapja
- Czomba Sándor elárulta, mikorra várható a 14. havi nyugdíj bevezetése 2 hónapja


Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja