Pengeélen táncolva - Költségkalkuláció létszámleépítés esetén
Több olyan cégről is hallhatunk a médiában, amely költségcsökkentési programjának keretében nagyobb arányú létszámleépítést hajtott végre, ám ezzel óriási mértékű kiadásokat indukált. Az Adecco ügyvezetőjét kérdeztünk arról, hogyan kalkulálhatunk reálisan elbocsátás esetén.
-Ön mint szakértő hogyan látja, melyek azok a költségek, amelyekkel mindenképpen számolnunk kell bizonyos létszámot meghaladó leépítés esetén?
-A létszám maga nem jelent extra költséget. Amennyiben tömeges leépítésre készül a cég, kalkulálnia kell nagyobb összegű végkielégítéssel, mely egyszeri kiadásként jelenthet nagyon magas összeget is. Tapasztalataink szerint az esetek nagy többségében a vállalatok jól felkészülnek ezekre a kiadásokra.
-Melyek azok a költségek, amelyek váratlanul felmerülhetnek egy tömeges elbocsátás esetén, amelyekkel biztos ami biztos, kalkulálnunk kell?
-Váratlan költség csak akkor merülhet fel ha a vállalat nem készült fel kellően a leépítésre.
A felkészülés a leépítés egyik legfontosabb része. Számba kell venni az összes olyan költséget, mely az MT szerint az elbocsátandó munkavállalónak jár. Sok múlik azon, hogy milyen időtartamú volt a foglalkoztatás, milyenek az átlag bérek stb. - hiszen ez jelentősen befolyásolja ezt az összeget- hogy kalkulálni
Váratlan kiadás lehet példának okáért, ha az elbocsátás miatt munkabeszüntetés alakul ki az elbocsátás ellen. Szintén váratlan költségeket okozhat az is, ha az elbocsátandó dolgozó jogellenesnek gondolja a felmondást és pert indít, ha megnyeri, megnyerik a per költséget is, azon túl, hogy a megítélt járandóság lehet váratlanul magas összeg is.
Előfordul gyakran az is, hogy az ott maradó jó teljesítményt nyújtó kollégák távoznak önszántukból, a bizonytalanság miatt, mely komoly veszteséget jelenthet a cégnek. De tapasztalataink szerint egyébként is gyakori az ott maradók részéről a teljesítmény csökkenés.
Nem szabad szem elől tévesztenünk azt sem, hogy extra költséggel kell számolni akkor is ha a végkielégítés mellé a vállat outplacement keretein belül történő továbbfoglalkoztatást biztosít a munkavállalóinak.
-Hozzávetőlegesen mennyi az átlagos leépítési költség egy személyre vetítve?
-Ennek mértékét sajnos nem lehet még becsülni sem, mivel ez vállalat specifikus és rengeteg múlik a foglalkoztatás időtartamán, az átlag jövedelem nagyságán illetve a kollektív szerződésben kikötött feltételeken, már ha van ilyen a vállaltnál. A felső vezetőknél pedig a menedzser szerződésben kikötött feltételeken.
-Tudna említeni a létszámleépítés időszakára és/vagy az azt követő időszakra vonatkozó pár munkáltatói típushibát -költségvetési szempontból- amelyeket tanácsosabb lenne elkerülni?
-Mi a munkánk során olyan típus hibákat tapasztaltuk eddig a cégeknél, mint a szakszerűtlen felmondásból eredő perek és azok költségei, különös tekintettel a felmondási tilalom alatt állók elbocsátásának esetére, de ide sorolhatjuk a hatóságok felé történő bejelentési kötelezettség elmulasztását, vagy a bejelentés késedelmes megtételét.
Ezeken felül igen gyakori típushiba a nem megfelelő kommunikáció, amikor a hír előbb szivárog ki, mint maga a hivatalos bejelentés. E miatt a legértékesebb szakemberek távoznak a cégtől, mindamellett, hogy ez egyértelműen nincs jó hatással a cég hírnevére sem. Arról nem is beszélve, hogy nehéz őket pótolni, ami extra költséget generálhat. Ezen esetek elkerülése végett mindenképpen javasoljuk szakértők bevonását.
A költségek visszaszorítása érdekében tehát nem elég, ha a szükséges létszámleépítés mértékével és a kieső munkabérek megtakarításával számolunk, hanem mindenek előtt számba kell vennünk a fent említett költségvonzatok eshetőségét is. Ezekkel kalkulálva nem eshetünk abba a hibába, hogy a kulcsemberekkel folytatni kívánt produktivitást komolyan korlátozza vagy ellehetetlenítse egy nem várt, nagyarányú kiadás. Inkább menjünk biztosra és -a hatékony vállalati kommunikáció biztosítása mellett- számítsuk túl kiadásainkat, minthogy egy nagyarányú elbocsátással végül a szűkre szabott költségvetési keretek miatt legjobb embereinktől is meg kelljen válnunk.
Garai Katalin
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
Sokan nem azért maradnak aktuális munkahelyükön, mert annyira elkötelezettek, sokkal inkább szükségszerűségből, ez pedig a kutatások szerint... Teljes cikk
Az AI és az új technológiák nemcsak munkahelyeket alakítanak át, hanem a teljes bér- és készségstruktúrát is. Friss adatok szerint ennek legnagyobb... Teljes cikk
Miközben a leépítésekért egyre gyakrabban az AI-t teszik felelőssé, a valódi ok sokkal prózaibb. A munkaerőpiac nem a robotok miatt gyengül, hanem a... Teljes cikk
- Két cégnél is nagy növekedés, az Aldinál egy éve csökken a létszám 2 hete
- A DK felszólítja Csányi Sándort, hogy fejezze be az OTP-nél a tömeges kirúgásokat 1 hónapja
- Több ezer fős leépítés jön ennél a cégnél, mert egyre kevesebben söröznek 2 hónapja
- 900 dolgozótól válna meg a Dacia 2 hónapja
- Újabb cég rúg ki több száz embert az AI miatt 2 hónapja
- Immár hivatalos, hogy 16 000 munkahelyet szüntet meg az Amazon 2 hónapja
- Újabb leépítési hullám az Amazonnál – Ezreket küldhetnek el 2 hónapja
- Leépítés jöhet a győri Audinál, őket érintheti 3 hónapja
- 200 ezer banki dolgozó veszítheti el a munkáját az AI miatt Európában 3 hónapja
- Ez a 10 szakma adja a leépítések ötödét – sokan nem számítanak rá 3 hónapja
- Az AI csak fedősztori: ez az igazi oka a leépítéseknek 3 hónapja


Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?