kapubanner for mobile

Tízmillióan dolgoznak kényszerből részmunkaidőben

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

Az Európai Unióban tavaly több mint 44 millióan dolgoztak részmunkaidőben, amelyből közel 10 millióan voltak alulfoglalkoztatottak. Utóbbiak csoportjába tartozók kétharmada nő. Magyarországon 80 ezren, azaz a részmunkaidős munkavállalók közel egyharmada szeretne több munkaórát dolgozni - írja a Napi Gazdaság az Eurostat felmérésére hivatkozva.

Az Eurostat legfrissebb uniós munkaerő-piaci felmérése szerint az alulfoglalkoztatott 9,8 millió ember 22,2 százalékos arányt jelent, amely az EU teljes foglalkoztatottságának 4,5 százalékát adja. Az alulfoglalkoztatott részmunkaidős alkalmazottak 67 százaléka volt nő - derül ki az Eurostat statisztikájából.

Forrás: Eurostat/MTVA/MTI
Az Eurostat adatai szerint a részmunkaidős alulfoglalkoztatottak eloszlása széles skálán szóródik az EU tagállamaiban, az uniós szint 22,2 százalék volt 2014-ben. A legnagyobb arányban Görögországan (72, 1 százalék), Cipruson (65,9 százalék) és Spanyolországban (57,3) találunk ilyen munkavállalókat. Míg Hollandiában (4 százalék), Luxemburgban (10,5 százalék), Dániában (10,7 százalék), Észtországban (11,2 százalék) és Csehországban (11,4 százalék) volt a legkevesebb részmunkaidős alulfoglalkoztatott.

Az alulfoglalkoztatott részmunkaidősök túlnyomó többsége szinte minden EU tagállamban nő, ez alól Románia és Szlovákia a kivétel.

Magyarországon 80 ezren dolgoztak volna többet 2014-ben a 15-74 éves korosztályban, ami a részmunkaidős foglalkoztatottak 30,6, a foglalkoztatottaknak pedig a 2 százalékával volt egyenlő. Az alulfoglalkoztatott részmunkaidősök 55 százaléka volt nő az Eurostat adatai szerint.

Magyarországon a foglalkoztatottak csoportjának 6,4 százalékát tette ki a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya a 15-74 éves korosztályban.

Magyarországon 2013-ban 92 ezren dolgoztak volna többet, de nem volt rá módjuk, míg Európában összesen 10 millióra tehető az alulfoglalkoztatott részmunkaidősök száma - írtuk meg egy évvel ezelőtt.

Napi Gazdaság
  • 2026.09.09Fókuszban a ,,hard HR” – ingyenes, kétrészes webinár A HR döntések ma már nem választhatók el a jogi, adózási, pénzügyi és bérszámfejtési szempontoktól. A Niveus adózási, jogi és payroll szakértői ingyenes, kétrészes webinár keretében, a munkavállalói életciklus mentén mutatják be a legfontosabb „hard HR” összefüggéseket, tipikus hibákat és gyakorlati megoldásokat. A program a bértranszparencia irányelv gyakorlati hatásaira is kitér.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.11Kockázatmenedzsment képzés A kockázatmenedzsment rendszer működésének és elemeinek áttekintése az ISO 9001 szabvánnyal összhangban. A központi kockázatirányítás rendszerének áttekintése, amely egységesen összefogja és integrálja a különböző jellegű szakterületi kockázatok kezelését.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.17Vezetői képzés - Készségfejlesztés modul (A) Képzésünkkel a résztvevők vezetői tudásának és készségeinek fejlesztésére, valamint a szervezetekben használt irányítási, problémamegoldási, és hatékonyságnövelési témakörökre fókuszálunk. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek