A határátkelőnél való araszolás munkaidő

Amikor akár 24 órás araszolásra kényszerül a kamion vezetője a határátkelőhelynél, akkor megsérti a munka- és pihenőidőre alkalmazandó szabályt, de az érintettek bíznak abban, hogy a hatóság megértéssel kezeli az ügyet - mondta Karmos Gábor, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) főtitkára.

A napokban a magyar-ukrán határ magyar oldalán azért torlódtak fel a kamionok, mivel Lengyelország és Ukrajna nem tudott megállapodni a közlekedési engedélyek kontingensében, ezért a forgalom egy része a szlovák és a magyar határra terelődött át. Ezt tetézte az ukrán szigorított vámellenőrzés, amelyre a nemzetközi TIR egyezmény indokolt esetben lehetőséget ad, de most elmaradt az indoklás - mondta a főtitkár.

A kamionok vezetői - alap esetben - kétszer 4,5 órát, azaz 9 órát vezethetnek, majd 11 órás pihenőidőt kell tartaniuk. Ez az, ami nem tartható be a határ előtti torlódásban, hiszen ha kiáll a sofőr, nyomban megelőzik, és soha nem ér át a másik országba.

Ilyenkor azt teszik, hogy a hagyományos menetíró készülék korongjára ráírják a munkaidő túllépés okát, illetve az elektronikus készüléknél a kiprintelt lapra vezetik rá az okot. Ennek ellenére megsértik a formális előírást, tehát a hatóság jóindulatán múlik a szankció elmaradása - tette hozzá Karmos Gábor.

  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Alulról a negyedik helyen áll a magyar minimálbér az EU-ban - mutatjuk a számokat

Van olyan ország az EU-n belül, ahol több mint négyszer magasabb minimálbérrel számolhatnak a dolgozók, mint más tagországokban. Teljes cikk

Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV február végén

A NAV ellenőrei számos helyszínen vizsgálják majd többek között az alkalmazottak bejelentését is. Teljes cikk

Kutatás: csak napi 2-3 órát tudnak koncentráltan dolgozni a munkavállalók, ez az oka

Egy friss kimutatás szerint egy átlagos munkavállaló évente kétszer annyi megbeszélésen vesz részt, mint két évvel ezelőtt, ami a koncentrált... Teljes cikk