Átszervezték a rendőrség szakértői rendszerét - itt a következmény
Sem a rendőr, sem a helyszíni halottszemlét végző ügyeletes doktornő nem ismerte föl a lőtt sérüléseket a tatárszentgyörgyi kettős gyilkosság áldozatain. A helyszíni halottszemlét 2007-ig speciálisan képzett orvosokkal végeztették. Azonban egy 2006-os törvénymódosítás hatására a rendőrorvosok hátat fordítottak a testületnek.
A rendőrség már lezárta a maga vizsgálatát: két alparancsnok ellen fegyelmi eljárás indult - áll a Népszabadságban.
Leszereltek a rendőrorvosok
Néhány éve még a rendőrség saját, speciálisan végzett orvosai végezték a halottszemléket, ők mondták ki, hogy a halál oka idegenkezűség, öngyilkosság, vagy baleset. Egy 2006-os törvénymódosítás miatt azonban 2007 óta erre nincsen lehetőségük. A jogszabály elfogadásának indoka az volt, hogy olyan ne adhasson szakértői véleményt, akit a nyomozó hatóság vezetője bármire utasíthat. A parlament döntése után heteken belül leszerelt a rendőrorvosok nagy része és sokan közülük civil szakértői intézeteknél helyezkedtek el. Azóta a rendőrség független szakértői intézeteket és szakértőket bíz meg azokkal a munkákkal, amelyeket addig a sajátjai végeztek el. A következmény: évente tízezer körüli "ismeretlen körülmények között" elhunytat kell boncolni a halál okának kiderítéséért. Az ORFK közlése szerint a nyomozások hónapokkal elhúzódnak a 2007 előtti időszakhoz képest.
Milliárdok szakértői munkára
Évente 4,6-4,8 milliárd forintot fizet a rendőrség olyan szakértői munkákért, amelyeket 2007 előtt, házon belül, ennek a töredékéért végeztek el. Azt, hogy a helyzet rossz, mi sem bizonyítja jobban, mint a Legfőbb Ügyészség és a Legfelsőbb Bíróság állásfoglalása. Eszerint a rendőrorvosok csak ott nem adhatnak szakvéleményt, ahol a munkakönyvük van. A szomszéd kerületnek vagy városi kapitányságnak már minden további nélkül. Ott már függetlenek.
Népszabadság