Bertelsmann Alapítvány: Magyarországon régóta gyenge a társadalmi kohézió
Magyarországon a rendszerváltás óta folyamatosan gyenge a társadalmi kohézió, azaz a társadalmi összetartozás érzése - mutatta ki a német Bertelsmann Alapítvány kedden ismertetett nemzetközi összehasonlító vizsgálata.
A Bertelsmann Alapítvány megbízásából a brémai Jacobs nemzetközi magánegyetem (Jacobs University) kutatócsoportja által végzett felmérésében a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és az Európai Unió (EU) összesen 34 tagállamát rangsorolták a társadalmi kohézió erőssége alapján. Magyarország a 27. helyre került, Lengyelország és Szlovákia közé.
Az 1989 és 2012 közötti időszakot elemző tanulmány szerint Magyarország helyzete nem változott lényegesen az OECD és az EU mezőnyében: a magyar társadalom tartósan a rangsor alsó harmadához tartozott, kivéve az 1996 és 2003 közötti periódust, amikor a leggyengébb kohéziójú társadalmak közé süllyedt.
Ugyanakkor a kilenc elemzett dimenziót külön-külön vizsgálva jelentős változások figyelhetők meg. A rendszerváltás óta a magyarok a társadalmi sokszínűséget tekintve elfogadóbbak lettek, és erősödött a hazával való azonosulás, valamint a társadalmi kapcsolatok ereje. Erősödött a társadalmi normák tisztelete is, de a kiinduló gyenge közepes szinthez képest tovább halványodott a társadalom igazságosságának érzete, a magyarok egymás iránti szolidaritása és segítőkészsége pedig a rendszerváltás óta folyamatosan csekély.
"Míg a magyar társadalom javított rangsorolásán a társadalmi kapcsolatok terén, az alacsony intézményi bizalom és a társadalmi igazságosság megítélésének romlása arra enged következtetni, hogy a társadalmi intézmények legitimációja jelenleg veszélyben van" - idézte a Bertelsmann Alapítvány közleménye Ignácz Zsófiát, a Jacobs University kutatóját.
A vizsgálat alapján Dániában a legerősebb a társadalmi kohézió, és Romániában a leggyengébb. Az élbolyhoz a skandináv országok tartoznak. A kutatás szerint szoros és pozitív a kapcsolat a társadalmi kohézió és az adott ország gazdasága, illetve az információs társadalom fejlettsége között, vagyis minél erősebb a gazdaság, és minél inkább kiterjedtek a tudáson, információn alapuló társadalmi szerkezetek, annál erősebb az összetartozás érzése, a kohézió. Ugyancsak jellemző, de fordított összefüggés áll fenn a jövedelmi egyenlőtlenség és a kohézió között.
A Bertelsmann Alapítvány szerint az adatokból kitűnik, hogy a modern társadalmak már nem a hasonlóságokra alapozott szolidaritáson nyugszanak, hanem a sokszínűségen és az egymásrautaltságon alapuló szolidaritáson. A társadalmaknak "nem egy kirekesztő típusú kohézióra van szükségük, hanem egy olyanra, amely nemcsak elfogadja a különféle életvitelek, életformák és identitások sokaságát, hanem erősségének tekinti azt" - mondta Stephan Vogel, a szervezet Élő Értékek nevű programjának vezetője.
A kutatásba az EU 27 tagállamát vonták be (Horvátország kimaradt a felmérésből), valamint hét EU-n kívüli OECD-tagállamot (Ausztráliát, Kanadát, Izraelt, Új-Zélandot, Norvégiát, Svájcot és az Egyesült Államokat). Az eredmények nemzetközi közvélemény-kutatások és más tudományos adatok mutatóin alapulnak.
- 2026.04.24Pannon HR Konferencia Székesfehérvár Tavaszi Pannon HR Konferenciánkon Székesfehérváron, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal készülünk. Amikor a döntéseknek súlya van – felelősségvállalás kultúrája a vezetésben és HR-ben
Részletek
Jegyek
- 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Tévedésből közel 20 ezer dollárnyi fizetést utalt egy amerikai cég az egyik alkalmazottjának, aki azonban nem adta vissza a pénzt. A nő ellen végül... Teljes cikk
Bár Jeff Bezos vagyona ma több száz milliárd dollárra rúg, az Amazon alapítója évtizedek óta mindössze évi 81 400 dolláros alapbért vesz fel... Teljes cikk
Egy olasz bírósági döntés új megvilágításba helyezte a munka és a magánélet egyensúlyát: bizonyos esetekben a beteg háziállat ellátása is... Teljes cikk
- A titkos fegyver, amivel a cégek boldogabb és hatékonyabb csapatot építenek 1 hónapja
- Így alakult a a munkanélküliség az OECD országaiban 1 hónapja
- Felmérés: ez a foglalkozás élvezi a legnagyobb társadalmi bizalmat 1 hónapja
- Család vagy karrier: Miért érezzük, hogy belerokkanunk? 2 hónapja
- LIWO Group néven folytatja tevékenységét a B+N Csoport 2 hónapja
- Kutatás: ezek a leggazdagabb és a legszegényebb európai országok 2 hónapja
- Alulról a negyedik helyen áll a magyar minimálbér az EU-ban - mutatjuk a számokat 2 hónapja
- Brutális verseny az EU-s állásokért: 60 ezer jelentkező, alig 750 biztos munkahely 2 hónapja
- Van, akinek a munkahely az egyetlen biztonságos hely – így segít a Tesco 3 hónapja
- Befagyott álláspiac: enyhülés vagy újabb jégkorszak vár ránk 2026-ban? 4 hónapja
- Repkedtek a milliárdok - Ekkora bírságot szabott ki a vállalkozásokra a GVH 2025-ben 4 hónapja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?