Bírói kényszernyugdíjazás: megsemmisítette Áder határozatát a bíróság
Hatályon kívül helyezte a Szegedi Munkaügyi Bíróság a köztársasági elnök azon határozatát, amellyel egy ottani törvényszéki bírót életkora miatt 2012. december 31-i hatállyal felmentettek tisztségéből. A napokban meghozott, nem jogerős ítélet egyúttal kötelezte a munkáltatót, hogy a bírót eredeti posztján foglalkoztassa tovább.
Nem egy esetben előfordult, hogy fegyelmi büntetésként bírót menesztettek, majd munkaügyi perben a szankciót a bíróság megváltoztatta, s ezzel együtt az államfő határozatát is hatályon kívül helyezte. Ugyanez alkalmatlansági eljárásban is megesett, amikor a Legfelsőbb Bíróság jogerősen azt állapította meg, hogy az érintett alkalmas a bírói hivatás gyakorlására.
Sajtóinformációk szerint a döntés ellen a törvényszék valószínűleg fellebbezést jelent be, mert az államfő határozata munkáltatói elemeket is hordozó közjogi aktus. Amikor tehát bírókat ment fel, közhatalmi jogosítványokat gyakorol, és ezért nem hívható perbe.
Mások viszont - a korábbi jogalkalmazási gyakorlatra hivatkozva - állítják, hogy a köztársasági elnöknek a bírák felmentésére vonatkozó határozatát perben megsemmisíthetik. Ezt több jogerős bírósági verdikt is alátámasztja.
Népszava/Népszabadság
- 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a Hard HR A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Pályázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Egy friss kutatás szerint az AI fokozott használata a kiválasztásban ahhoz vezethet, hogy a munkáltatók átsiklanak a kiváló pályázók felett. A... Teljes cikk
Egy civil kezdeményezés szerint július 8. a jövőben hivatalos nemzeti ünneppé, akár munkaszüneti nappá is válhatna a Rákóczi-szabadságharc... Teljes cikk
Egy friss kutatás szerint az Egyesült Királyságban 6,1 millió olyan vezetői pozícióban lévő munkavállaló van, akik nincsenek felkészülve a... Teljes cikk
- Lázár János: a belső tartalék a cigányság – ha nincs migráns, nekik kell kitakarítani az IC-k vécéit 4 hónapja
- "Az utasok kevesebbet fizetnek, a mávosok többet keresnek" - Lázár János beszélt a MÁV -nál tervezett béremelésről 4 hónapja
- Lázár János: Csapataink harcban állnak 4 hónapja
- "Csak ez az egy megoldás van" – Lázár 14. havi nyugdíjat ígér a választások előtt 7 hónapja
- Helytállási pénzt kapnak a MÁV és a Volán dolgozói a vihar után 10 hónapja
- Lázár János szerint 53 ezer ember "szarból épít várat nap mint nap" 12 hónapja
- Új ügyvezető igazgató az Austrotherm Kft.-nél 12 hónapja
- Erre figyelj, ha AI-t használsz HR-esként 13 hónapja
- A HR is alapvető reformra szorul az egészségügyben: itt vannak a javaslatok 1 éve
- 2 millió 250 ezer forintra emelkedik a bírák átlagjövedelme 1 éve
- Jelentősen nő a bírák és a bírósági alkalmazottak bére - miért lesz akkor demonstráció? 1 éve

Amikor a HR ég ki: miért hagyják el a szakemberek a pályát?