Elfogynak a szabadságok, a szakszervezetek állami beavatkozásra várnak
A VDSZ szerint az államnak be kellene szállnia a bérek finanszírozásába, hogy megtartsák a munkahelyeket.
A saját állományukba tartozó dolgozóikat a cégek többsége fizetett szabadságra, vagy állásidőre küldte, ám ezek rövid távú, átmeneti megoldások - mondta lapnak László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke, utalva arra, hogy a szabadságok idővel el fognak fogyni. Egy fiatal dolgozónak például egy hónap alatt elfogynak a szabadnapjai, miközben a leállás várhatóan jóval tovább tartanak majd. A kecskeméti Mercedes április 21-ig, az esztergomi Suzuki pedig április 17-ig hosszabbította meg a leállását.
László Zoltán szerint fontos lenne, hogy az állam mielőbb átvállalja a munkából kiesett dolgozók bérét, vagy legalább annak egy részét, mint ahogyan történik az Európa többi országában. Úgy látja, ezzel a döntéssel nemcsak a munkahelyeket, hanem a dolgozókat is megvédhetnék. A szakszervezeti vezető szerint a vállalatok nem szeretnének elbocsátani, majd ismét toborozni, és új dolgozókat betanítani. Ehelyett csak újra meg akarják nyitni a gyárakat, ha vége a járvány miatti korlátozásoknak. Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZ) elnöke azt mondta: területükön egyelőre a Continental két üzeme és a Hankook állt le.
Ott, ahol értéknek tekintik a dolgozót, a cégek kerestek megoldást ezekre a helyzetekre, és biztosítanak számukra valamilyen jövedelmet, mint ahogyan számos helyen a 65 év felettieket is állásidőre küldték - mutatott rá Székely Tamás. A szakszervezeti vezető szerint ugyanakkor akadnak cégek, amelyek vis maior helyzetre hivatkozva fizetés nélküli távollétbe próbálják belekényszeríteni dolgozóikat. A VDSZ figyelmezteti a dolgozókat: semmit ne írjanak alá, amíg nem kérték ki a szakszervezet véleményét. A VDSZ szerint a munkahelyek megtartásának érdekében az államnak támogatnia kéne azokat a munkavállalókat, akik valamilyen okból nem tudnak most dolgozni, és a bérek finanszírozásába is be kéne szállnia.
Népszava
fotó: pixabay