kapubanner for mobile

Ezért van szükség Magyarországon a vendégmunkásokra

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) szerint a magyar gazdaság fejlődésének jelenlegi szakaszában szükség van a vendégmunkások alkalmazására, mert így több beruházás valósul meg és több munkahely jön létre a magyar munkavállalók számára; a szervezet ezért fontosnak tartja, hogy adminisztratív korlátozó intézkedésekkel ne szűkítsék tovább a vendégmunkások alkalmazásának lehetőségét.

images

A VOSZ az MTI-hez kedden eljuttatott közleménye szerint sok munkaadó tapasztalja, hogy nem talál elegendő magyar munkavállalót sem a működéshez, sem a tevékenysége bővítéséhez. Hozzátették, hogy elsősorban a kékgalléros munkakörök a munkaerőhiányos területek, vagyis a fizikai, jellemzően betanított, alacsonyabb képzettséget igénylő állások.

A szövetség rámutat: ha az érintett cégek számára nem áll rendelkezésre az igényekhez rugalmasan illeszkedő lehetőség, amelyet a külföldi munkavállalók biztosítanak vállalatuk fejlődéséhez, akkor szűkítik a tevékenységüket vagy végső soron áthelyezik azt kedvezőbb gazdálkodási környezetet - megfelelő munkaerőt - biztosító országokba. Ezzel pedig elvész a magyarok által elfoglalt munkahelyek egy része - figyelmeztet a VOSZ.

A szervezet szerint a gyakorlati tapasztalatok alapján tévhitnek bizonyult az, hogy a vendégmunkások alacsony bére szorítja le a magyar béreket, illetve az is, hogy magasabb bérköltség vállalásával lehetne itthon is munkaerőt találni.

Kiemelték, hogy a Munka törvénykönyve értelmében a vendégmunkások bére nem térhet el a magyarokétól, ugyanis az adott munkahelyen és munkakörben szokásos bért kell kapnia a munkavállalónak, nemzetiségétől függetlenül, vagyis a vendégmunkások csak túlórával, többletmunka vállalásával kereshetnek többet. A munkaadót terhelő járulékos költségek viszont - a munkára való felkészítés, illetve az integráció miatt - a külföldieknél sokkal, akár 30-50 százalékkal nagyobb kiadásokat jelentenek összességében.

A gazdasági körülmények változásával, a technológia fejlődésével hosszabb időtávon a szövetség a vendégmunkások iránti kereslet csökkenésére számít, ám úgy vélik, amíg ez be nem következik, addig mindent el kell követni azért, hogy "a gazdasági fejlődésbe legalább felesleges adminisztratív korlátokat nem építsünk, mert azzal az egész magyar gazdaság és társadalom veszít."

Külföldi vendégmunkások: turbulens jogi környezet, megingó foglalkoztatói bizalom?  - a HR Portal által megkérdezett munkaerő-kölcsönzők szerint nem tett jót a harmadik országból történő foglalkoztatásnak a folyamatos jogszabályváltozás.

  • 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a Hard HR A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Pályázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A mesterséges intelligencia miatt értékes jelölteket veszíthetnek a cégek a toborzás során

Egy friss kutatás szerint az AI fokozott használata a kiválasztásban ahhoz vezethet, hogy a munkáltatók átsiklanak a kiváló pályázók felett. A... Teljes cikk

Új ünnepnapot kapna Magyarország: július 8. munkaszüneti nappá válhat

Egy civil kezdeményezés szerint július 8. a jövőben hivatalos nemzeti ünneppé, akár munkaszüneti nappá is válhatna a Rákóczi-szabadságharc... Teljes cikk

6,1 millió vezető felkészületlen: ki gondoskodik a mentális jólétről?

Egy friss kutatás szerint az Egyesült Királyságban 6,1 millió olyan vezetői pozícióban lévő munkavállaló van, akik nincsenek felkészülve a... Teljes cikk