Financial Times: a bőkezű magyar családtámogatás nem hozott babyboomot és növeli az egyenlőtlenséget
A bevándorlást ellenző és a hagyományos családmodellt éltető Orbán Viktor jobboldali kormányzása alatt Magyarország családtámogatási rendszere a világ egyik legbőkezűbb programjává vált - írja a Financial Times brit gazdasági lap, amely a hungarikumnak nevezhető kormányzati intézkedések csődjéről ír.

A nagycsaládos kedvezmények bemutatása után a cikk arra hívja fel a figyelmet, hogy Magyarországon a családtámogatásokra fordított összes kiadás meghaladja a GDP 5 százalékát, ami több mint kétszerese annak, amit Magyarország a honvédelemre költ.
A cikk szerint a támogatások a világ figyelmét azért is keltették fel, mert a születési ráták óriási gazdasági kihívások elé állítják a gazdagabb nemzetek kormányait az elkövetkező évtizedekben. (A republikánusok programjában is feltűntek a nagyszerű magyar támogatások.)
Az adatokból azonban egyre világosabban látszik, hogy az intézkedések születésszámra gyakorolt hatásának vannak határai. Az idei év első felében a termékenységi ráta Magyarországon 1,36 gyermek volt egy nőre vetítve, ami az elmúlt évtized legalacsonyabb értéke - közölte az állami statisztikai hivatal, a KSH. Júniusban havi rekordalacsony szintre, alig 6000 gyerekre csökkent a születések száma a 10 milliós országban, ami fele az egy generációval ezelőtti magyarországi szintnek - derül ki a KSH adataiból.
A cikk megjegyzi, Magyarországon a demográfusok és sok nő szkeptikus a családok állami támogatásának hatékonyságát - és igazságosságát - illetően, amely nagyrészt a középosztálynak kedvez. „Az adókedvezményeknek és az olcsó hiteleknek azok számára van értelme, akiknek elég állandó jövedelmük van ahhoz, hogy bármilyen hasznot láthassanak belőle” – mondja egy háromgyermekes vállalkozó anya, aki így folytatja: közel sem keresek eleget ahhoz, hogy házat építsek és támogatott hitelből részesüljek. Soha nem volt új autóm, és valószínűleg soha nem is lesz. Úgyhogy ne is kezdjünk bele.”
Kapitány Balázs, a KSH demográfusa egy júniusi konferencián elmondta, hogy a több ezer támogatott adatait áttekintve az derült ki, hogy a támogatás növelte a szegényebb és a tehetősebb családok közötti szakadékot.
"Ezek a támogatási rendszerek átalakították az egész családtámogatási rendszert, amely most a leggazdagabbakat célozza meg, és növeli az egyenlőtlenséget, ami valószínűleg világújdonság az ilyen programok között" - írja a Financial Times a konferencián elhangzottak alapján. "Ez valószínűleg egy mellékhatás, nem az eredeti szándék, (hanem) egy visszás újraelosztás."
Az újonnan bevezetett programok, például az autó- és lakáshitelek 2019 óta több mint 10 milliárd euróba kerültek. Ez gazdasági hatásokat eredményezett: a közgazdászok szerint például megnőttek a lakásépítések és -felújítások. A cikk szerint ironikus módon, miközben a kormányzó Fidesz párt azt remélte, hogy a családtámogatások révén egy tehetősebb és lojálisabb középosztály épül, ez csak részben sikerült.
kép: freepik
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Szeptember 1-től pályázhatnak mikro-, kis- és középvállalkozások a munkakörülmények fejlesztését szolgáló beszerzéseik támogatására, az... Teljes cikk
A családi adókedvezmény összege mentes a letiltás alól. Teljes cikk
A támogatás összege idén egy dolgozóra vetítve éves szinten 37 459 forint. Teljes cikk
- A 15–74 évesek munkanélküliségi rátájának alakulása az EU tagországaiban - grafikon 2 hete
- Mentesség, kedvezmények: ez változik július 1-től a munkavállalók adózásában 2 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája és annak változása vármegyénként - grafikon 2 hete
- Változik a családi adókedvezmény összege 3 hete
- Júliustól adómentes lesz a csed és a gyed – új támogatások a dolgozó kismamáknak 3 hete
- Már 20 ezren használták a családi adókedvezmény-kalkulátort 4 hete
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 1 hónapja
- A munkanélküliségi ráta alakulása hazánkban nemek szerint - grafikon 1 hónapja
- Orbán Viktor: Magyarország jövője nem csupán a pártokon, hanem elsősorban a teljesítményen múlik 1 hónapja
- Temetkezünk, nem házasodunk, nem szülünk – a KSH szerint bajban a jövőnk 1 hónapja
- Csökken a népesség, nő a nyomás - sokan későn kezdenek el a nyugdíjra félretenni 1 hónapja