Hogyan alkalmazzuk a munkaidőkeretet?

Három hónapos munkaidőkeretet alkalmazunk teljes munkaidőben foglalkoztatott, több műszakos munkarendben - munkaszüneti napon is rendelet folytán működünk. A szóban forgó munkavállalóink minimál-órabéresek. A munkaidőkeret lényege nálunk, hogy az első vagy második hónapban keletkezett túlmunkát le tudjuk csúsztatni szabadidővel. Viszont a problémánk az, hogy ha a második-harmadik hónapban pihenőnapot kap az illető, - hogy lecsúsztassa az első hónapban túlmunkáját - akkor nem jön ki a havi minimálbére, így minimálbér órakiegészítés formájában tehát ki kell fizetni neki a havi előírt munkaórák mértékéig. Mi értelme van a keretnek így? Sok kiadatlan szabadság is van, de nem tudom kiadni még ha nem is dolgozzák a harmadik hónap felét, mert az a túlóra számot növeli? Egy megoldás lenne, ha nem minimálbéresek?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A munkaidőkeret szabályai nem egyszerűek és azt célszerű lenne jogásszal átbeszélni. Általánosságban annyit mondanék, hogy keret esetében éppen ugyanannyi munkaidő dobálható szét a keret időtartamában. A keret végén el kell számolni a munkavállalókkal. Meg kell nézni, hogy mennyi volt a ledolgozott munkaidő ténylegesen, megkapta-e mindenki a pihenőnapját, pihenőidejét stb. Amennyiben nem, abban az esetben rendkívüli munkavégzési pótlékot kell fizetni. A minimálbéres státusz nem mérvadó. Munkaszüneti napon ráadásul nem is lehet csupán szabadidővel kompenzálni a munkavállalókat.

A megoldás az, hogy a munkaidő beosztására előre tervezett módon, az Mt. szabályainak a figyelembe vételével kerüljön sor. Ez mindkét fél érdeke.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Kéri Ádám Munkajogi szakértő - Kéri Ádám

A jogi egyetemet 2001-ben fejeztem be (ELTE). Ezt követően európai uniós képzéseken vettem részt, majd 2004-től az Egyesült Államokban tanultam amerikai jogot.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Betegség miatt elvehetik a pihenőnapokat?

Cégünknél éves munkaidőkeretben, 12 órás 4 műszakos rendben dolgozóknál a betegszabadság miatt utólag elveszik az év elején meghatározott... Teljes cikk

Táppénz alatt járhatok hétvégén tanfolyamra?

Nagy fokú munkahelyi stressz és kimerülés miatt a háziorvosom táppénzre vett (60%). Korábban jelentkeztem egy felnőttképzési tanfolyamra, a... Teljes cikk

Hogyan alakul a gyermek utáni pótszabadság GYES ideje alatt született második gyermek esetén?

A munkahelyem a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény hatálya alá tartozó minisztérium. Egy dolgozó 2020. október 1-jétől... Teljes cikk