kapubanner for mobile
Megjelent: 7 éve

HR Portré: Bek-Balla László – Erste Bank

7 éve vezeti a pénzintézetnél a HR területet, 2013-15 között ezt a kontrolling igazgatósággal együtt tette. Közgazdász diplomáját a Pécsi Tudományegyetemen szerezte. Utolsó éves hallgatóként, 22 évvel ezelőtt még azt hangoztatta, hogy „sem könyvvizsgálónál, sem bankban nem akarok dolgozni, mert ezek unalmasak.” Ehhez képest a Price Waterhouse könyvvizsgálónál (ma PwC) startolt, majd egy rövid időszak kivételével végig bankszektorban talált érdekes új feladatokat. Most például a Citibank lakossági üzletágának megvásárlását követő HR integrációt. Bek-Balla László válaszaiban idézi egyik professzorát, aki egyszer azt mondta, hogy a vezetőnek mindig több energiát kell hagynia a munkatársaiban egy megbeszélés után, mint amivel azok bejöttek.

1. Mire különösen büszke eddigi pályafutása során?

Három olyan munkatársamra, akikkel pályájuk legelejétől kezdve dolgoztam együtt viszonylag hosszú időn keresztül miközben a saját területeik legjobbjaivá fejlődtek.

2. Mi volt a legjobb tanács, amit valaha is kapott?

Az első főnököm tudatosította azt bennem, hogy ne skatulyázzam be magam és keressem a komfortzónámon kívül eső helyzeteket, mert azokból lehet sokat és gyorsan, ha nem is mindig kényelmesen tanulni.

3. Mitől jó egy vezető?

Képes távlatokban gondolkodni, inspirál, példát mutat, kihozza a legjobbat a munkatársaiból határozott értékeket közvetít és így viszi eredményre a területét.

Bek-Balla László

4. Mit becsül leginkább egy kollégájában, mit tolerál legkevésbé?

Nagyon különböző értékei miatt tartok nagyra munkatársakat és nem is hiszem, hogy „klónokból” lehet eredményes csapatot építeni. Ha mégis egy dolgot kellene kiemelnem az eredményorientáltság lenne – a nap végén gólra játszunk… Legkevésbé a sumákságot, a mellébeszélést viselem – nemcsak munkában, a magánéletben is.

5. Van-e valamilyen technikája a hatékony időgazdálkodásra?

Magamat (is) próbálom értelmes rutinok közé terelni, egyrészt folyamatosan azt szem előtt tartva, hogy mi igazán fontos, másrészt azt apró teendőket is gyorsan letudva, hogy ne gyűljenek fel. Viszonylag korán kezdek – a nap elején így van 1 zavartalan órám, amit még biztosan én osztok be.

6. Szokott-e otthonról dolgozni?

A mobiltelefon óta mindenki dolgozik otthonról így vagy úgy, de igyekszem a munkát lehetőleg az irodában elvégezni. Mivel a város mellett lakok, Telkiben a befelé/hazafelé vezető 40-50 perc az autóban jó zsilipezési lehetőség.

7. Milyen tanácsot adna egy most 18 éves, pályaválasztás előtt álló fiatalnak?

A nagyobbik lányom 16 – őt is arra próbálom rávenni, hogy úgy tegye le a voksát egy irány mellett, hogy előtte minimális gyakorlati rálátást szerez minél több területről, hogy ne fals sztereotípiák mentén hozzon döntéseket. Talán frázis, de másrészt akkor fog igazán kiderülni, hogy ki miben eredményes és mi az ő útja, ha odateszi magát és nem csak „utazik a hajóval”.

Karrierút
  • 1995-98 Price Waterhouse Budapest
    Tanácsadó (1995-96), HR tanácsadási vezető (1996-98)
  • 1998 – 2005 BNP Paribas Hungária Bank (korábban BNP-Dresdner)
    HR igazgató
  • 2005 – 2006 SAP Hungary
    HR igazgató
  • 2006 - 2009 ING Bank Hungary
    HR igazgató
  • 2009-től Erste Bank Hungary
    Emberi erőforrás igazgató (2009 -től), Kontrolling & Emberi erőforrás igazgató (2013-2015)

8. Mi kell ahhoz, hogy valaki versenyképes pályakezdő legyen HR-esként?

Egy nagy adag szándék a tanulásra – nem „csak” a HR-t kell megtanulni, az az üzleti kontextus mélyebb megértése nélkül még nem sokat ér. Olyan interjúkérdéseket, hogy „mit tart az erősségeinek és a fejlesztendő területeinek” egy automata is fel tud tenni...

Másrészt lendület, akarat, energia – egy professzorom egyszer azt mondta, hogy a vezetőnek mindig több energiát kell hagynia a munkatársaiban egy megbeszélés után, mint amivel azok bejöttek, de azért jó, ha minél magasabb szintről indulunk…

Az Erste Bankról
Az Erste Bank Hungary az osztrák hátterű, 200 éves múltra visszatekintő Erste csoport magyarországi leányvállalata. Hazánkban közel 1 millió lakossági, vállalati és intézményi ügyfélnek nyújt univerzális pénzügyi szolgáltatásokat 3000 munkatárs segítségével. A közeljövőben zárul le a Citibank lakossági üzletágának megvásárlása, melynek következtében az Erste magyar leánybankja számos terület domináns piaci szereplővé válik.

9. Mi tart manapság a legnagyobb kihívásnak a HR-ben?

Egyrészt a HR működés ezer okból kifolyóan folyamatosan bonyolódik, így sokszor nem ügyfélbarát és az eredeti céljait sem mindig éri el – ezt részben technológia fejlesztésekkel, részben egyes meghaladott gyakorlatok újragondolásával lehet orvosolni. Nagyon kiaknázatlan terület HR ’big data’ szempontból is. Másrészt olyan örökzöld témák, mint a dolgozói elkötelezettség vagy teljesítménymenedzsment is folyamatosan kihívást jelentenek.

10. Hogyan kapcsolódik ki munka után?

Futással, úszással, főzéssel, a House of Cards következő évadjával, barátokkal, meg néha más férfitársaimmal hasonlóan csak a „semmi-dobozomban”…

  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Impresszum

HR Spirit – www.hrspirit.hu Kiadó: Monster Magyarország Kft. 1132 Budapest, Váci út 18.Ügyvezető: Zétényi AnnaFőszerkesztő: Karácsony... Teljes cikk

Miről szól a HR Spirit?

Kedv, bátorság, lélek, energia, spiritusz. Többek között ezt jelenti a „spirit” szó. Úgy gondoltuk, hogy ez a szó érzékelteti leginkább,... Teljes cikk

Mennyit keres egy HR-vezető?

Sorozatunkban a személyügyben kereshető összegeket vesszük nagyító alá különféle statisztikák segítségével. Kezdjük a HR vezetői pozícióval.... Teljes cikk