Megjelent: 17 éve

Indok a betegség alatti munkára

Az ELTE Munkajogi Tanszékének vezetője szerint a munkáltatók több, jogilag szabályos eszközzel tudják rávenni arra alkalmazottaikat, hogy azok ne menjenek betegszabadságra. Nem tudni, hány ilyen eset fordul elő - értesült az InfoRádió.

Nem mindig jutnak el hozzánk a pontos adatok a betegek számáról, hiszen akik rossz állapotban is dolgoznak, nem jelennek meg a statisztikában.

A munkáltatók igyekeznek rávenni a dolgozókat arra, hogy ne vegyék igénybe a törvény szerint nekik járó szabadnapokat - mondta az InfoRádiónak az Eötvös Loránd Tudományegyetem munkajogi tanszékének vezetője.

Nem számítanak megbecsült kollégának, akik egészségi problémákkal küszködnek, betegeskednek, így létszámcsökkentés vagy átszervezés esetén ők kerülhetnek elsőként nehéz helyzetbe - nyilatkozta Lechockyné Kollonay Csilla.

Sok munkáltató emellett olyan bérezési rendszert alakít ki, amely jutalomrendszert is magában foglal. Ennek egyik formája lehet a jelenléti jutalom, vagyis a munkavállaló automatikusan többletdíjazást kap azokra a napokra, amikor megjelenik a munkahelyen - tette hozzá a munkajogi szakértő.

A munkáltatók sokszor nem adják ki a szabadnapokat, ezért gyakran előfordul, hogy a beteg dolgozónak először a rendes évi szabadságát kell kivennie - magyarázta Lechockyné Kollonay Csilla.

Az ELTE munkajogi tanszékének vezetője szerint nem lehet megbecsülni, hányan mennek betegen is munkába, de közvetett adat erre nézve a táppénzes napok számának tavalyi 10 százalékos csökkenése.

InfoRádió

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Még a felmondásokat sem kapják meg az elbocsátott dolgozók a Heves vármegyében működő multicégtől

A vállalattól 165 munkavállalót bocsátanak el, akiknek a június 10-én esedékes májusi bérkifizetésük is elmaradt. Teljes cikk

Gyógyítás helyett megelőzés – így küzdenek a munkahelyi hiányzások ellen a vállalatok

Egy friss kutatás szerint a munkaadók majdnem fele egészségügyi és jóléti juttatásokat használ, hogy a dolgozók hamarabb visszatérjenek a munkába. Teljes cikk

Minőségi munkahelyek kialakításáról szóló szabályokat állít össze az Európai Bizottság

Magyarországra is kötelezően érvényes minőségi munkahelyek kialakításáról szóló szabályokat állít össze az Európai Bizottság, a... Teljes cikk