Kirúghatnak a túlzott munkahelyi netezésért
Nem érdemes ész nélkül internetezni a munkahelyen, a túl sok szörfölést ugyanis kiszúrják a munkáltatók, s a munkavállalói kötelezettségek megsértésére hivatkozva akár ki is rúghatnak érte - írja a Népszabadság.
Magyarországon is előfordulnak ehhez hasonló esetek, bár nálunk még nem bevett gyakorlat a túlzott internetezés miatt elbocsátás - nyilatkozta a Népszabadságnak Ormos Zoltán internetjogász. A cégek között van, ahol mindent szabad az interneten, van, ahol meghatározott időn belül lehet barangolni a világhálón - például dél és egy között, illetve este hat után -, de arra is akadt példa, hogy egy szoftver segítségével szűrik a felkereshető oldalakat.
A blogolás is veszélyes lehet a munkavállalóra nézve, különösen, ha belső információkat árul el a világhálón. Az utóbbi évek tapasztalatai alapján leginkább az üzleti vagy szexuális titkok kiteregetése, a főnök, a kollégák és az ügyfelek becsmérlése ütötte ki a biztosítékot a vállalatoknál világszerte. Egy hazai kiadó például azért mondott fel egy újságírónak, mert webnaplójában nyilvánosságra hozott és gúnyosan kommentált egy tinimagazinnak beküldött - de nyomtatásban meg nem jelent - olvasói levelet.
Szintén az internet és saját balgasága miatt gyűlt meg a baja februárban a főváros XIV. kerületi rendőrkapitányság egyik rendőrnőjének. A panasziroda munkatársa ugyanis korábban egy pornófilmben vállalt szereplést (ráadásul saját egyenruhájában), abban a hitben, hogy az csak külföldön fog megjelenni. Csakhogy az internetnek köszönhetően egy kollégája viszontlátta őt, aki jelentette is az esetet főnökének, minek következtében rövid úton menesztették is a hölgyet.
Amerikában már szigorúbbak
Az amerikai cégeknek kétharmada figyeli alkalmazottainak netes forgalmát, és blokkol előlük bizonyos oldalakat, 18 százalék pedig kínosan ügyel arra, hogy ne olvashassanak az alkalmazottak blogokat munkaidőben. A cégek csaknem fele rendelkezik olyan kémprogramokkal, amik figyelik a billentyűzetleütéseket, a gép mellett aktívan töltött időt és a gépen levő fájlok változásait. Nemrégiben kilenc washingtoni önkormányzati hivatalnokot rúgtak ki, amiért munkaidőben, munkahelyi számítógépükön tárolt pornóképekkel ütötték el az időt.
A vállalatok folyamatos kémkedései és ellenőrzései egyébként nem öncélúak, a felmérésben megkérdezett cégek csaknem negyede járt ugyanis pórul céges e-mailjeikkel nagy horderejű perek során; 15 százalékuk ellen pedig konkrétan indult már bírósági eljárás egy alkalmazottjuk e-mailje alapján. Egy szakértő szerint azonban nem az internettől kéne elvágni a munkatársakat, hanem kellő mennyiségű munkával kellene ellátni őket.
Népszabadság / Index / Origo / Washington Post