"Ne alkalmazz embereket!" - az AI nem kér kávét, és nem másnapos, hirdeti a cég
"Ne alkalmazz embereket!" – ezzel a provokatív, szándékosan felháborodást keltő gerillamarketing-kampánnyal robbant be az Artisan AI-startup. Az üzenet szerint az AI-munkatársak sosem kérnek kávét, nem panaszkodnak és nem jönnek másnaposan dolgozni. Bár sokan felháborodtak, a botrány óriási figyelmet és jelentős üzleti sikert hozott a cégnek - írja a Startups Magazine.
Az AI uralja a közbeszédet és egyre inkább az a félelem kerül a középpontba, hogy kiszoríthatja az emberi munkaerőt. Míg egyesek továbbra is tartanak ettől, másokat kifejezetten izgat az AI-vezérelt jövő gondolata – amit az is jelez, hogy világszerte havonta átlagosan 80%-kal nő a ‘mesterséges intelligencia munkaerő’ kifejezésre irányuló keresések száma az interneten - írja a Startups Magazine.
Az Artisan, egy San Franciscó-i startup, amely a digitális munkatársak új generációját fejleszti, tovább fokozta ezt a vitát legújabb marketingkampányával. A cég óriásplakátjai városszerte merészen hangsúlyozzák, miért éri meg a vállalatoknak emberi dolgozók helyett ‘Artisant’ alkalmazni.
A kampány miatt halálos fenyegetéseket kapott a cég vezérigazgatója
Az Artisan első digitális dolgozója Ava, a kampány arca lett. Mosolygós arcképe alatt a következő felirat szerepel: „Ne alkalmazz embereket!” Ez volt a kampány fő üzenete, de több más plakát is megjelent olyan provokatív szövegekkel, mint:
- „Az Artisant nem érdekli a munka–magánélet egyensúlya.”
- „Az Artisant nem jön be másnaposan dolgozni.”
A kampány hatalmas organikus forgalomnövekedést hozott, a róla szóló közösségimédia-posztok pedig milliós lájkszámokat értek el. Ironikus módon a legnagyobb kritikusok segítették virálissá tenni a kampányt, mivel ők is aktívan hozzászóltak, megosztották a tartalmat.
Bár az óriásplakátok világszerte felháborodást keltettek, az Artisan elérte a célját: beszédtémává vált. Az egyre zsúfoltabb AI-automatizációs piacon a cég elérte, hogy az embereknek az Artisan jusson eszükbe, ha AI-dolgozóra gondolnak – még akkor is, ha ez haragot váltott ki belőlük.
A gyűlölet tette világhírűvé
A kampány virálissá válása tovább folytatódott, miután az Artisan ráerősített a botrányra, kiposztoltak egy képet a TechCrunch kiállítói standjáról a Redditre, a következő szöveggel:
- „Emberek mondják, hogy ne alkalmazz embereket.”
A poszt több milliós megtekintést ért el, mielőtt a Reddit moderátorai – miután rájöttek, hogy a poszt mögött az Artisan áll – eltávolították azt.
Ennek ellenére a kampány marketing szempontból sikeres volt: olyan nagy médiák, mint a CBS, Fox, SF Gate, TechCrunch és Gizmodo is foglalkoztak vele.
Az Artisant elárasztották gyűlölködő üzenetek – és értékesítési lehetőségek.
Az Artisan postaládái tele lettek gyűlölködő üzenetekkel és halálos fenyegetésekkel, de az Artisan nem az átlagos dolgozót célozta meg, aki esetleg attól tart, hogy elveszíti a munkáját az AI miatt – hanem a nagyvállalatokat, akik a termelékenységet és a hatékonyságot akarják növelni.
Ez a gerillamarketinges megközelítés, hagyományos sajtómegjelenésekkel és eszközökkel kombinálva, jelentős sikert hozott.
Jaspar Carmichael-Jack, az Artisan alapítója így értékeli a kampányt: „A hatás minden várakozásunkat felülmúlta. San Franciscóban, ha új emberekkel találkozom, az esetek 70%-ában már hallottak az Artisanról – korábban ez csak kb. 5% volt. Az aHrefs (webes analitikai cég) a 2. leggyorsabban növekvő AI-vállalatnak rangsorolt minket márkakeresések alapján. Több ezer értékesítési találkozót foglaltak le nálunk. Október és november lettek a legjobb hónapjaink, több mint 2 millió dollár új éves bevételt (ARR) hoztak.”
„A kampány célja mindig is az volt, hogy dühöt váltsunk ki – de ekkora visszhangra nem számítottunk. Nem gondoljuk komolyan, hogy senki ne alkalmazzon többé embereket, és szerintem az AI nem egy disztópikus rémálom. A valódi célunk az, hogy automatizáljuk azokat a feladatokat, amiket az emberek nem élveznek, és hogy emberibbé tegyük a munkát" - mondta az alapító.
kép forrása: www.reddit.com
Mikor válik valósággá az AI-fenyegetés – és miért épp a fiatalok és a nők a legsebezhetőbbek?
- olvassa el korábbi cikkünk!
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Még tart az ajkai erőműben szombaton történt baleset vizsgálata - tájékoztatta a Veolia Energia Magyarország Zrt. hétfőn az MTI-t. Teljes cikk
A munka világa 2025-ben már nem a klasszikus irodai hierarchiáról szól: ma már fizetnek azért, ha valaki ölel, alszik vagy épp AI-személyiségeket... Teljes cikk
Üzemi baleset történt az ajkai erőműben, a helyszínről egy férfit súlyos sérülésekkel, életveszélyes állapotban, míg két másik férfit... Teljes cikk
- Legrombolóbb vezetői megnyilvánulások 5 éve
- Az ember csak az első helyen lehet 6 éve
- “Segítség, problémás munkavállaló! Mit tegyek?” 6 éve
- „A jövő világa kedves robotok és kedves emberek közös világa lesz” 6 éve
- Mérgező a légkör Az Amnesty International irodáiban 7 éve
- Mérgező munkahely! A veszélyes légkör 4 félreértelmezhetetlen jele 8 éve
- Sikeres emberek és az ő hobbijuk 9 éve
- Nemcsak a fizetésre kell rákérdezni az interjún 9 éve
- Példát mutatnak az esélyt adó munkahelyek 18 éve

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?