Komoly hátrányban vannak a munkaerőpiacon a krónikus betegek

Egy friss kutatás szerint a krónikus beteg férfiak átlagosan 5,8 százalékkal, a nők pedig 23 százalékkal keresnek kevesebbet, mint egészséges munkatársaik.

Komoly hátrányban vannak a munkaerőpiacon a krónikus betegek-

A Telex elemezte a Defacto tanulmányát, mely azt vizsgálta, hogyan hat a krónikus betegség a munkavállalásra és a keresetekre. A kutatás nemcsak azt vette figyelembe, hogy ki milyen betegségben szenved – például szív- és érrendszeri betegségek, mentális betegségek vagy rák – hanem azt is, hogy ezek a betegségek milyen gyakran vezetnek kórházi kezeléshez vagy a beteg halálához. A kutatásban az számít krónikus betegnek, aki ez alapján a lakosság legbetegebb 10 százalékában van.

Az elemzés szerint nem csak az idősek érintettek, a módszer alapján a 30 éves dolgozók 4-8 százaléka is krónikus betegnek számít. A felmérés rámutat, hogy a krónikus betegséggel élők közül sokkal kevesebben dolgoznak, mint az egészséges társaik közül.

 A férfiak átlagosan 7, a nők 14 százalékponttal kevesebben dolgoznak a krónikus betegséggel élők közül mint a nem beteg emberek közül, ez a különbség pedig az életkor előrehaladtával tovább emelkedik. Az 50 évnél idősebb nőknél 20 százalék felett van.

Komoly hátrányban vannak a munkaerőpiacon a krónikus betegek
forrás: Telex

A kutatásból az is kiderül, hogy a krónikus beteg férfiak átlagosan 5,8 százalékkal, a nők pedig 23 százalékkal keresnek kevesebbet, mint egészséges munkatársaik. A felmérés rámutat, hogy pár évvel a betegség kezdete után a férfiak bére 4, a nőké 1,5 százalékkal volt alacsonyabb, mint a hasonló dolgozóké, akik nem betegszenek meg.

A tanulmány szerint a krónikus betegséggel élők bérhátrányának egy része abból származik, hogy ezek a dolgozók alacsonyabb bért fizető vállalatoknál vállalnak munkát. Ennek az lehet az egyik okda, hogy a magasabb fizetéseket kínáló cégeknél sokszor erősebb a teljesítményösztönzés és kisebb a részmunkaidős állások aránya, és a krónikus betegek gyakran vagy kevesebbet vagy lassabban tudnak dolgozni.

A kutatás rámutat, hogy a krónikus betegséggel élők, különösen a nők sok szempontból hátrányban vannak a munkaerőpiacon, és az ilyen betegségek megelőzése és korai felismerése jelentős egyéni és társadalmi hasznokkal is jár.

 

Telex

fotó: unsplash

  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Céges rendezvényen lett rosszul egy nő, újra kellett éleszteni

A beteget végül stabil állapotban szállították kórházba. Teljes cikk

Mit tehetünk, hogy jobban aludjunk?

Az Alvás Világnapja jó alkalom arra, hogy újragondoljuk az éjszakai pihenéshez való viszonyunk. Az alvás az egészség egyik alapköve, mégis egyre... Teljes cikk

Felmérés: ez a foglalkozás élvezi a legnagyobb társadalmi bizalmat

A legtöbben egyetértenek abban, hogy a tudománynak teljesen függetlennek kell lennie a politikától. Teljes cikk