Megjelent: 17 éve

Leépítések: kisétál a kényes adat az ajtón

A volt alkalmazottak 59 százaléka ismerte be, hogy bizalmas céginformációkat lopott el, például a vevők kapcsolati listáját - áll a Symantec és a Ponemon Institute jelentésében. A tanulmány a munkahelyüket 2008-ban elvesztő vagy kilépő alkalmazottak körében végzett felmérés eredményein alapul - áll a lapunknak eljuttatott közleményben.

A Ponemon Institute webes felmérése 2009. januárjában zajlott, közel ezer olyan egyesült államokbeli résztvevővel, akik az elmúlt 12 hónap során kerültek el a korábbi munkáltatótól. Mint kiderült, a céges adatok eltulajdonítását beismerő válaszadók 61 százalékának kedvezőtlen képe van korábbi munkaadójáról. A leggyakrabban eltulajdonított nyilvántartások közé az e-mail listák, az alkalmazottak adatai, a vevők kapcsolati adatait tartalmazó listák és nem pénzügyi információk tartoznak. Bár a válaszadók sokféle területen dolgoztak, legtöbbjük a pénzügyi szolgáltatások területén volt alkalmazásban.

A felmérés további megállapításai

  • A válaszadók 53 százaléka CD-re vagy DVD-re, 42 százalék USB memóriára töltött le információt, 38 százalékuk pedig magán e-mail címre küldött csatolmányt.
  • A válaszadók 79 százaléka szerzett meg adatot munkaadói engedély nélkül.
  • A válaszadók 82 százaléka szerint a munkáltatók nem számoltatták el őket távozásuk előtt a papír vagy elektronikus dokumentumokkal.
  • A válaszadók 24 százalékának távozása után is megmaradt a hozzáférése a munkáltató számítógéprendszeréhez vagy hálózatához.

    "A leépítés során elkerülhető az adatvesztés. Meg tudjuk akadályozni, hogy az alkalmazottak magán e-mail címükre bizalmas tartalmat küldjenek, vagy azt letöltsék USB-memóriára" - hangsúlyozta Gombás László, a Symantec vezető rendszermérnöke. "A cégeknek adatvesztést megakadályozó technológiát kell bevezetniük, hogy tudják, hol találhatók a kényes adatok, hogyan használják azokat, és megakadályozhassák azok másolását, letöltését vagy a cégen kívülre történő elküldését."

    "A felmérés megállapításait vészjelként kell tekinteni a gazdaság minden területén: a kényes adatok az alkalmazottal együtt sétálnak ki az ajtón. Még ha nem is áll küszöbön egy leépítés, a cégeknek jobban oda kell figyelniük arra, hogy ki férhet hozzá a kényes üzleti információkhoz" - tette hozzá Larry Ponemon, a Ponemon Institute, LLC elnöke és alapítója. "Kutatásunk azt érezteti, hogy az adatvesztés nagy része megelőzhető, ha világos szabályokat használnak, jobb a kapcsolat az alkalmazottakkal, és kellően ellenőrzik az adathozzáférést."
    • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Robotkapusnak próbált meg gólt lőni Ronaldo – kiderült, mire képes a gép

    Cristiano Ronaldo egy robotkapus ellen tesztelte lövőerejét, miután Mark Rober, a NASA-mérnökből lett YouTube-sztár megépítette a villámgyors,... Teljes cikk

    Sztrájk és káosz a világ leghíresebb múzeumában

    Határozatlan idejű sztrájkot hirdettek december 15-től a párizsi Louvre dolgozói, tiltakozásul a "romló munkakörülményeik" és az "elégtelen... Teljes cikk

    Hogyan válasszunk megfelelő fúrókat?

    A különböző forgácsoló szerszámok közül a keményfém fúrók kiemelkednek a tartósságukkal és precizitásukkal. A megfelelő fúró kiválasztása... Teljes cikk