kapubanner for mobile

Munkahelyteremtés brit módra

Többek között a brit kormány is egyre nagyobb hangsúlyt fektet a hosszú ideje munkanélküliként tengődő polgárokra, és olyan programokat próbál alkalmazni, ami elősegíti az újbóli munkába állást minden területen, a nemzetközi vállalatoktól a kisebb cégekig. Eddig 9 ezer embernek sikerült. Mi zajlik itthon másképp?

A 2007 márciusában bevezetett LEP (local employment partnerships) program pont ezt a célt szolgálta, aminek keretein belül eddig 9 ezer ember talált magának munkát, hosszú ideje tartó munkanélküliséget követően. Az eredeti terv szerint a program összesen 250 ezer munkanélkülit juttatna újra lehetőséghez 2010 decemberéig.

A program munkára kész és alkalmas jelentkezőket kerít a munkaadóknak, így mind a két fél számára megadatik a lehetőség a megfelelő kereslet és kínálat találkozására. A márciusi adatok szerint több, mint 300 vállalkozás 3500 dolgozót talált így. A program sikerességét mutatja, hogy májusra ez 1400-ra nőtt, elérve a 9000 ezer alkalmazottat.

Itthon az elmúlt napokban nagy port kavart az a felvetés, hogy csak közmunkáért cserébe kapnának a munkanélküliek segélyt. A kérdés megoldása azért lenne fontos, mert a rendszeres szociális segélyből élők száma folyamatosan emelkedik, 2007-ben átlagosan 178 ezren voltak. Sokak szerint nem talál munkát az aki szeretne dolgozni, mivel az önkormányzatok nem biztosítnak megfelelő közmunka lehetőségeket, de általánosságban elmondható, hogy a tartós munkanélküliek egy jelentős része nem is akar dolgozni.

Ennek ellenére próbálkozások vannak munkahely teremtésre, a szaktárca csaknem 2,5 milliárd forintnyi munkahelyteremtő beruházási keretéből az észak-magyarországi régió három megyéje - Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád - több mint félmilliárd forintot kap, a pénzből csaknem félezer ember találhat munkát magának.

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium a pályázattal a hátrányos helyzetű munkavállalók foglalkoztatásának ösztönzését, a regionális különbségek mérséklését, a fejlődőképes vállalkozások piaci pozíciójának megerősítését, versenyképességük javítását is szorgalmazta.

A szaktárca mintegy 2,5 milliárd forintot "osztott szét" a munkáltatók között, ez a meglévő munkavállalók mellett további csaknem két és félezer ember foglalkoztatását teszi lehetővé. Az észak-marországi régióból 33 pályázót támogattak, összesen több mint 504 millió forinttal, ez 426 munkavállaló foglalkoztatását jelenti, a támogatás ötöde a hátrányos helyzetű északi térségbe került.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből 23 munkáltatót 302 millió forinttal támogatott a tárca, a pénz csaknem 250 ember foglalkoztatását segíti. Heves megyéből 2 munkáltatót támogattak 23,6 millió forinttal, 21 ember juthat munkához, míg Nógrád megye 8 pályázó munkáltatója kapott 179 millió forintot, ez 149 ember munkához jutását jelenti.
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Szabadság minden áron? - Rengeteg dolgozó keresett rá erre a kifejezésre az ünnep után

A szakértő szerint a vezetőnek mentális egészségügyi napokat, pénzügyi támogatást és jóléti forrásokat kellene felajánlaniuk a dolgozóknak,... Teljes cikk

200 ezer banki dolgozó veszítheti el a munkáját az AI miatt Európában

A leépítések elsősorban a háttérirodai műveleteket érintik. Vannak olyan intézmények, amik máris megkezdték az elbocsátásokat. Teljes cikk

Felmérés: A HR-politikák megoldást jelenthetnek a tehetséghiányra

Egy friss kutatás szerint a készséghiány növekedése miatt a cégek nem tudnak felkészülni a változó gazdaság követelményeire. Teljes cikk