kapubanner for mobile

Rákaptak a multik a vendégmunkásokra, így trükköznek

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

A szakszervezetek szerint a cégek egyre több magyar dolgozót cserélnek le harmadik országbeli munkavállalókra, sokszor trükkös módszerekkel. A Világgazdaság beszámolója szerint a Liga Szakszervezetek már a nemzetgazdasági miniszternek is jelezte, hogy elfogadhatatlannak tartják a gyakorlatot, és szigorítást követelnek. Közben a vállalkozások 1 százalékpontos szocho-csökkentést javasolnak a bérdinamika fenntartása érdekében, ami a jövő évi minimálbér-tárgyalásokra is hatással lehet.

Rákaptak a multik a vendégmunkásokra, így trükköznek-

"Semmilyen formában nem támogatjuk a vendégmunkásokra vonatkozó szabályok lazítását, sőt, azt javasoltuk Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek, hogy szigorítson a feltételeken” – mondta a Világgazdaságnak Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke. Hétfőn tárgyaltak egymással a nemzetgazdasági minisztériumban a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) résztvevői, ahol a miniszter, Nagy Márton is jelen volt. Az esemény legfontosabb témája a minimálbér-tárgyalások kezdete és a vállalkozások által szorgalmazott adócsökkentés volt, de szóba került a vendégmunkások toborzása is.

A szakszervezetek nagyon határozott álláspontja, hogy a mostani munkaerőpiaci helyzetben nem indokolt a vendégmunkások létszámának bővítése, miután az utóbbi hónapokban jelentősen lazult a hazai munkaerőpiac feszessége. Ebben a demográfiai okok mellett az ipar kritikus helyzete is vastagon benne van. 

Mészáros Melinda elmondása szerint több helyen volt arra példa, hogy a kieső megrendelésállomány miatt a cégek elküldték a munkavállalókat, majd néhány hét-hónap múlva, amikor megérkezett a várt megrendelés, arra hivatkozva, hogy nem találnak magyar munkaerőt, feltöltötték a megüresedett helyeket harmadik országbeli munkavállalókkal. A cégek szerinte megízlelték a vendégmunkások terhelhetőségét, akiknél a munka-magánélet egyensúlya nincs arányban azzal, ami a magyar munkavállalókra jellemző.

Ezért azt javasolták a VKF-en, hogy a kormány szigorítson a vendégmunkások alkalmazásának szabályain, így se az országlistát, se a harmadik országbeli vendégmunkások létszámát meghatározó kvótát ne bővítse.

Adócsökkentés jöhet? 

A vállalkozások 1 százalékpontos szocho-csökkentést is javasoltak, ami mintegy 240 milliárd forinttal mérsékelné az állam bevételeit. Mészáros Melinda szerint a kormány is nyitott lehet erre, mivel az intézkedés a gyengülő makrogazdasági mutatók mellett a bérdinamika fenntartását segítené. A jelenlegi hároméves bérmegállapodás újratárgyalása is napirendre kerülhet, ha a jövő évi 13 százalékos minimálbér-emelés a cégek ellenállásába ütközik, az adócsökkentés oldhatná a feszültséget. 

Kapcsolódó: A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) szerint a gazdasági helyzet miatt elkerülhetetlen a tavalyi bérmegállapodás újratárgyalása – részletek itt.

kép forrása: freepik

  • 2026.09.11BCM - Üzletmenet-folytonosság menedzsment képzés Az intenzív, workshop jellegű program célja, hogy a résztvevők képessé váljanak egy ISO 22301:2019 alapú üzletmenet-folytonossági irányítási rendszer (BCMS) tervezésére, bevezetésére és fenntartására.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.11Kockázatmenedzsment képzés A kockázatmenedzsment rendszer működésének és elemeinek áttekintése az ISO 9001 szabvánnyal összhangban. A központi kockázatirányítás rendszerének áttekintése, amely egységesen összefogja és integrálja a különböző jellegű szakterületi kockázatok kezelését.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.17Vezetői képzés - Készségfejlesztés modul (A) Képzésünkkel a résztvevők vezetői tudásának és készségeinek fejlesztésére, valamint a szervezetekben használt irányítási, problémamegoldási, és hatékonyságnövelési témakörökre fókuszálunk. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek