Százmilliárdos adócsökkentés is jöhet az idén
Egyre valószínűbbnek látszik, hogy mind az IMF, mind az EU belemegy abba, hogy kicsivel 3 százalék fölé eresszük az idei költségvetési hiányt. Ha némileg önkényesen 3,6 százalékos új hiánycélt feltételezünk, a 0,7 százalékpontos engedmény 180-190 milliárdos mozgásteret biztosítana a kormánynak. Az engedékenységet azonban csak adócsökkentésre lehetne kihasználni - írja az Index.
Különösen a lett ügy lehet számunkra iránymutató, hiszen hasonló cipőben járunk a baltiakkal: nálunk is a nemzetközi szervezetek, a kormány és elemzők korábbi várakozásait jóval meghaladó mértékű lehet az idei zsugorodás: így a bevételek is elmaradnak a remélt szinttől, a gazdasági automatizmusok tehát önmagukban is magasabb hiány irányába mutatnak. Ugyanakkor az új Bajnai-kormány elkötelezte magát a politikailag rövid távon népszerűtlen, de gazdaságilag megkerülhetetlen kiadáslefaragás mellett, hogy bizonyítsa: ha ez kell a deficitterv tartásához, vagyis az IMF-EU-megállapodás betartásához, megteszi ami szükséges.
IMF-tanácskozás volt a hétvégén
Ilyen előzmények után került sor a hétvégi IMF-tanácskozásra, ahol a magyar pénzügyminiszter bemutatta a kormány válságkezelő programját, a Valutaalap tisztségviselőin kívül tanácskozhatott uniós vezetőkkel is. Kedden pedig Bajnai Gordon kormányfő egyeztetett az Európai Bizottság elnökével. A két esemény után megjelent nyilatkozatok ráerősítettek arra a kimenetelre, hogy - a fent említett gazdasági okok miatt és egy középtávú, a gazdasági növekedés felpörgetését megalapozó, az államadósság-pálya fenntarthatóságát célzó csomagért cserébe - sikerülhet meggyőzni az IMF-et és a sokkal keményebb diónak számító EU-t az idei hiánycél kismértékű megemeléséről.
Kedden az Európai Bizottság elnöke, Barroso pozitívan nyilatkozott a Bajnai-csomagról. Volt egy kulcsmondata, amikor megjegyezte: az egyensúlyhiányt, amelyet az elmúlt sok évben Magyarország hagyott növekedni, a globális válságtól függetlenül is fel kellene számolni középtávon. Az utolsó szó sugallhatja azt, hogy már az EU sem ragaszkodik feltétlenül ahhoz, hogy még idén 3 százalék alá vigyük a GDP-arányos költségvetési hiányt.
Matolcsy nyilatkozata
A 3 százalék feletti idei hiány megengedése azt is jelenti egyben, hogy a 2006-ban az EU-tól kapott engedményt (vagyis hogy a túlzott, 3 százalék feletti hiányt a szokványos kettő helyett három év alatt kell lefaragnunk) legalább egy évvel meg kell hosszabbítani. Ez új, módosított konvergenciaprogramot kíván meg, az pedig átnyúlik a következő kormányzati ciklusra. Mindezek miatt pedig elképzelhető, hogy az IMF és az EU a mostani ellenzékkel is egyeztet, egyeztetni kíván az IMF-EU-megállapodás módosításának megfelelő idei hiánycél növeléséről.
Ennek fényében lehet különösen érdekes Matolcsy György nyilatkozata, melyet a Fidesz gazdasági vonalának egyik prominense a Barroso-nyilatkozatnál egy nappal korábban, de a hétvégi IMF-tanácskozás után tett. Matolcsy szerint Magyarországnak új IMF-megállapodásra van szüksége, amely mérsékelten magasabb államháztartási hiányt engedélyezne, továbbá az adók csökkentését, ami élénkítené a gazdaságot. Miért ne lehetne nekünk átfogó, merész adóreformunk, cserébe egy 3,6 százalékos államháztartási hiányért - pedzegette Matolcsy, konkrét számot is említve. (Miközben az adó- és járulékcsökkentés szükségességét folyamatosan képviselte a Fidesz, addig a hiány elengedésére vonatkozó nyilatkozat inkább egy kormányzati tisztviselőhöz illik, mintsem egy ellenzéki politikushoz.)
A kormány törekvéseivel szinte teljesen egybevágó nyilatkozatot - főként ilyen fajsúlyos ügyben - vélhetően nem kockáztat meg egy ellenzéki gazdasági szakember akkor, ha nem lennének információi az adott ügyben. Az sem lehet teljesen véletlen, hogy az IMF-tanácskozás másnapján jelent meg. Ugyanakkor a Fidesz többi gazdasági szakértője is utalt már az elmúlt hetekben arra, hogy nem lenne ördögtől való egy új IMF-megállapodás, akár a mostani módosításának, akár egy második szerződés megkötésének formájában, az IMF szakértői pedig jellemzően tartják a kapcsolatot az általuk hitelezett országok ellenzékével is.
Százmilliárd forintnál nagyobb adócsökkentésre futhatja
Ha valóban belemegy az IMF és az EU az idei költségvetési hiánycél 3 százalékot nem sokkal meghaladó emelésébe, az így nyert mozgásteret minden bizonnyal nem használhatja fel Magyarország arra, hogy a szigorú kiadásvágásból visszavegyen, hiszen azzal alapjaiban ásná alá azt törekvését, hogy a nemzetközi szervezetek és a piac bizalmát visszaszerezze. Az engedmény arra lehet jó, hogy az idei gazdasági visszaesést enyhítendő adócsökkentést hajthasson végre belőle a kormány. A pillanatnyilag érvényes 2,9 százalékos deficitcél és a Matolcsy által felhozott 3,6 százalékos hiány közötti 0,7 százalékpontos GDP-arányos eltérés durván 180-190 milliárd forintot jelent. Mivel még lehetnek kockázatok az idei gazdasági folyamatokat illetően, ezért valószínűleg ennél valamivel kevesebbet lehetne adómérséklésre fordítani.
Index.hu
- 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. Részletek Jegyek
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hivatalában fogadta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) vezetőit, Eppel János elnököt... Teljes cikk
Az új gazdaságpolitikai akcióterv részeként 200 milliárd forintos keretösszeggel új tőkeprogramot indít a kormány az ingatlanalapok számára 2025... Teljes cikk
A Népszava még november végén közadatigénylésben kérdezte a különböző szaktárcákat arról, hogy idén a minisztériumok dolgozói, vezetői... Teljes cikk
- The bargaining power of employees has changed radically 5 hónapja
- Radikálisan változott a munkavállalók alkupozíciója - interjú Bőgel Györggyel 5 hónapja
- Új rektor a Budapesti Gazdasági Egyetem élén 9 hónapja
- Egységben az erő: így enyhíti a munkaerőhiányt és csökkenti az agyelszívást három ország 10 hónapja
- Van értelme a nagy beruházásoknak, ha a munkaerő-igény nem biztosítható? 12 hónapja
- Kellenek a vendégmunkások - évi akár 30-40 ezer dolgozó pótlására is szükség lehet 12 hónapja
- Ápolási válság fenyeget: januártól súlyosbodik a munkaerő-probléma az egészségügyben 12 hónapja
- Megvan, ki fog őrködni Magyarország költségvetése fölött 13 hónapja
- Kitart a kormány a munkát terhelő adók csökkentése mellett 1 éve
- György László: a cél, hogy 2030-ra minden mai általános iskolás rendelkezzen szakmával vagy továbbtanuljon 1 éve
- Olaszország: sztrájkolnak a közigazgatásban dolgozók, köztük a pedagógusok is 1 éve