Tandíjkérdés: mi a baj a magyar felsőoktatással?
A hallgatók elégedettek a felsőoktatás színvonalával, az oktatók már jóval kevésbé. Ezért is lehet, hogy a diákok többsége ellenzi, míg az oktatók többsége támogatja a tandíj bevezetését - derül ki a Medián kutatásából, amelyet a cég a Népszabadság megbízásából készített.
A képzés szakmai színvonalát 42 százalékuk jónak, további 28 százalékuk nagyon jónak minősítette. Az oktatók kritikusabbak diákjaiknál, ők a képzés általános színvonalát 17 ponttal ítélték rosszabbnak, mint a hallgatók, sőt még a tanárok hozzáállásáról is kedvezőtlenebb volt a véleményük. Az oktatók ugyanakkor a "közepes színvonalért" elsősorban nem magukat, hanem a körülményeket és sokan a hallgatókat is hibáztatják.
Az oktatók a magyar felsőoktatás és a saját intézményük legfontosabb problémáinak az alulfinanszírozást (71 százalék), a tömegképzés általánossá válását (46 százalék) és sokszor az utóbbival összefüggésben a hallgatók felkészületlenségét és motiválatlanságát (52 százalék) említették.
A katedra mindkét oldalán állók elég szkeptikusak abban a kérdésben, hogy a bolognai folyamat javít-e a felsőoktatás helyzetén. A hallgatók valamivel nagyobb arányban (36 százalék) mondták azt, hogy ennek hatására romlik, mint hogy javul (31 százalék) a képzés színvonala. Az oktatók körében ennél is általánosabb a pesszimista vélemény (55 százalék szerint ettől romlik a képzés általános színvonala), sőt vannak (6 százalék), akik a magyar felsőoktatás legnagyobb problémájának épp a bolognai folyamatot tartják, ami sokak számára nem differenciált képzési rendszert jelent, hanem éppen a tömegoktatás szinonimája.
Az érettségizett vagy érettségi előtt álló, de továbbtanulást nem tervező fiatalok bő egyötöde elsősorban a tandíjjal magyarázta azt, hogy miért nem akar egyetemre, főiskolára menni. Az oktatók csaknem fele is tart attól, hogy a tandíj bevezetése növelné a képzésbe kerülők közötti egyenlőtlenséget, ám sokan pozitív változásokat várnának attól, ha a hallgatók is hozzájárulnának a képzésük költségeihez.
A Medián elemzése két kutatás adatait tartalmazza. Az egyiket 2007. november 24-e és december 12-e között készítették a 16 és 35 év közötti lakosság körében, míg a másikat január 28-a és február 8-a között az állami felsőoktatási intézményekben dolgozó főállású oktatók "online" megkérdezésével.
- 2023.03.30euChance KLUB Elindult az euChance program, melynek egyik kulcs eleme a networking lehetőséget biztosító euChance KLUB. Szeretettel meghívjuk a 2023-as év első eseményére. 2023. március 30. 9:00-11:00 Nem Adom Fel Kávézó 1086 Budapest, Magdolna utca 1.
Részletek
Jegyek
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
Több mint kétezren jelentkeztek az idei felvételi eljárásban az egyetem angol nyelvű képzésire, csaknem 50 százalékkal többen, mint korábban.... Teljes cikk
Egy év alatt negyedével nőtt a felsőoktatásba jelentkezők száma, közölte a kulturális és innovációs miniszter. Tavaly 99 ezren jelentkeztek,... Teljes cikk
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete kiemelte, hogy az akció egy tiltakozási eszköz, amivel semmiképp sem a diákokon akarnak bosszút állni. Teljes cikk
- Hogyan tovább, fiatalok? - Tippek továbbtanulóknak 1 hónapja
- Ezek lesznek a változások idén és jövőre a felvételi rendszerben 2 hónapja
- A felsőoktatásba jelentkezők és felvettek száma 2001-2022 2 hónapja
- Egyetemi alapítványok: Ösztöndíjprogramok helyett a vezetőkre költenek milliárdokat 2 hónapja
- Mik a legfontosabb kompetenciák a munkaerőpiacon? 2 hónapja
- Ösztöndíjprogramot hirdetett a Szegedi Tudományegyetem 2 hónapja
- Nyílt levélben követeli az alapbérek rendezését az ELTE 650 dolgozója 2 hónapja
- Erasmus nélkül elszigetelődnek a magyar egyetemek 3 hónapja
- Ezeken az egyetemi szakokon emelkedtek a legtöbbet a tandíjak 3 hónapja
- Már lehet jelentkezni a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre 3 hónapja
- Ezek a magyar egyetemek érték el a legjobb eredményeket nemzetközi környezetben 3 hónapja