Vita a Szent István Egyetembe való beolvadásáról
Békés Megye Önkormányzata nem ért egyet azzal, hogy a Tessedik Sámuel Főiskola a Szent István Egyetembe integrálódjon a jövő év elejétől. Az önkormányzat szerint ezzel a megye szellemi kiüresítése kezdődik, az intézmény szerint viszont új távlatokat nyit, amellett, hogy az egyetlen út a túléléshez - adta hírül a Hír6.
Az intézmény szenátusa azonban múlt hét hétfőn egyhangúlag az integráció mellett foglalt állást, és ezzel kapcsolatban már a minisztériummal is egyeztetett. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium terjeszti a kormány elé, a kormány pedig az Országgyűlés elé a javaslatot. A javaslat szerint az integráció már január elsejétől életbe lépne, így azt vélhetően még ősszel tárgyalja a parlament. Ugyanakkor Domokos László (Fidesz-MPSZ) közgyűlési elnök szerint a kisebbségi kormányzás miatt elég néhány Békés megyei szocialista képviselő voksa, és nem megy át a törvényhozáson ez az előterjesztés. Domokos továbbá azt is jelezte, hogy az ügyben ki kell kérni a megye településeinek, különösen Békéscsaba, Gyula és Szarvas városának véleményét.
Farkas Zoltán (Fidesz-MPSZ) megyei közgyűlési alelnök, aki részt vett a legutóbbi főiskolai szenátusi üléseken, a vitában elmondta: egyetlen érv, a mesterképzés szól az integráció mellett. Hozzátette, az integrációról szóló 246 oldalas összefoglaló anyagban nincsenek garanciák, így veszélybe kerül, hogy lesz-e felsőoktatás Békés megyében. Hangsúlyozta: a Tessedikbe járó főiskolások 80 százaléka Békés megyei.
Köteles Lajos, a főiskola gyulai egészségügyi karának fakultásigazgatója a Hír6-nak úgy fogalmazott, az integráció az intézmény egyetlen esélye a túlélésre. Meglátása szerint éppen, hogy felelős, a megyei felsőoktatás hosszú távú fennmaradását szolgáló döntést hoztak, amikor gondos előkészítés után megszületett az integrációról szóló szenátusi határozat.
Köteles szerint beindulhat Békés megyében a mesterképzés és más új képzések indulhatnak az integráció eredményeként. Megjegyezte, ebben az új, piaci világban garancia semmire sincs, de az integrációról önként meghozott döntéssel a jelenleginél sokkal nagyobb perspektíva nyílik a Tessedik előtt.
Köteles szerint nem a megye szellemi kiüresítéséről van szó, épp ellenkezőleg. Szerinte az intézmény jelenlegi állapotában pár év múlva leépülne, amit már a múlt évi alacsony jelentkezői mutató is prognosztizált. "Ez senkinek sem lehet célja, főként az itt tanító oktatóknak, akik felelős döntést hoztak az integrációval kapcsolatban" - mondta Köteles Lajos.
Hir6.hu/Eduptress.hu