kapubanner for mobile
Megjelent: 3 éve

A cégek közel 40 százaléka oltásra ösztönözné munkatársait

A cégek 51 százaléka nem tervez semmilyen intézkedést a munkavállalók Covid-19 elleni oltása kapcsán, ám 36 százalékuk arra készül, hogy valamilyen módon oltásra ösztönözze munkavállalóit. A munkáltatók 2021 második negyedévében átlagosan 3 százalékkal bővítené létszámát - derül ki a ManpowerGroup Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.

A világszerte 43 országban zajló kutatás keretében Magyarországon 560 fős reprezentatív mintát vettek alapul. A válaszok alapján az derült ki, hogy a hazai cégek április és június között a szezonális hatásokat kiszűrve átlagosan 3 százalékkal tervezik bővíteni munkaerő-állományukat.

Az egyre szélesebb körben alkalmazott vakcinák egyelőre csak részben magyarázzák a munkáltatók pozitívabb várakozásait. Legalább ennyire meghatározó, hogy a cégek immár többé-kevésbé alkalmazkodtak az új normalitáshoz - mondta Fehér Tamás, a ManpowerGroup ügyvezető igazgatója.

A három százalékos létszámbővítési terv egy átlagos mérték, az egyes szektorok között jelentős különbség fedezhető fel. A legnagyobb, 11 százalékos felfutást a gyártás, termelésben várják, a nagy- és kiskereskedelemben 6, míg a pénzügyi és üzleti szolgáltatások területén 5 százalékos a tervezett bővülés.

A jelenlegi járványhelyzet legnagyobb vesztese továbbra is az étterem-vendéglátás szektor, ahol a következő negyedévben további 6 százalékos létszámcsökkentéssel számolnak.

Az ország régióit vizsgálva jelentős eltérések tapasztalhatók. A legnagyobb mértékű létszámbővülést a Közép-Magyarországi Régóban (9%) a Közép-Dunántúlon (5%) és Budapesten (5%) várják, de a Dunától keletre fekvő valamennyi területen is néhány százalékos növekedésre számítanak. Ugyanakkor a Dél-Dunántúlon 3, Nyugat-Dunántúlon 1 százalékos átlagos leépítés szerepel a tervekben.

Cégméretet tekintve nagyjából egységes a munkáltatói várakozás: mind a kis- és közepes, mind a nagy, 250 főnél több munkavállalót foglalkoztató vállalatok 3-4 százalékos létszámbővítéssel számolnak. A 10 fő alatti mikrovállalkozások azonban kevésbé bizakodóak: körükben az átlagos várakozás stagnáló alkalmazotti létszámot mutat.

A ManpowerGroup mostani felmérésében a Covid-19 üzleti hatásaira vonatkozóan is tett fel további kérdéseket. Azon hazai cégek közül, amelyek a járványhelyzet miatt létszámot csökkentettek, csak 46 százaléknyian valószínűsítették, hogy a foglalkoztatási szintjük még az idén visszaáll a pandémia előtti szintre. További 25 százalék ezt a jövő évre, 4 százalék annál is későbbre valószínűsíti, a cégek 17 százaléka ugyanakkor jelenleg azt valószínűsíti, hogy az alkalmazotti létszámuk egyáltalán nem fog visszatérni a koronavírus előtti szintre.

A felmérés során arra is rákérdeztek, hogy amennyiben az oltások már megfelelően elérhetők lesznek, terveznek-e intézkedéseket bevezetni az alkalmazottak minél nagyobb átoltottsági szintjének megteremtésére.

A cégek 36 százaléka nyilatkozott úgy, hogy vannak ilyen terveik: 27 százalék az oltás előnyeinek bemutatásával tervezi ösztönözni az alkalmazottakat, további 2 százalék ehhez anyagi ösztönzőket is kapcsolna, 7 százaléknyian pedig úgy nyilatkoztak, hogy legalább bizonyos munkakörök esetén elő is írják majd a védőoltást.


Az oltás munkakörhöz kötött előírásával kapcsolatban azonban fontos tudni, hogy a jelenlegi jogszabályi környezetben a munkáltatók nem tehetik kötelezővé a munkavállalóik számára a védőoltást, és annak elutasítása miatt sem érheti a dolgozókat hátrányos megkülönböztetés - hangsúlyozza Fehér Tamás.

Fotó: MTI


  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Miért van ennyivel több magyar embernek munkája, mióta az EU-hoz csatlakoztunk?

A KSH szerint 2004 és 2023 közt közel 824 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami 21%-os bővülést jelent. A növekmény nagy részét a... Teljes cikk

A foglalkoztatottak és munkanélküliek száma is nőtt februárban

2024 februárjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezerrel, 4 millió 723 ezerre nőtt. A... Teljes cikk

Nőnapi cikkcsokor a HR Portáltól - így fest a nők helyzete a munka világában 2024-ben

Nőnap alkalmából csokorba gyűjtöttük a dolgozó nők helyzetét taglaló legfrissebb cikkeket. Mekkora a bérszakadék, mely országokban mélyül és... Teljes cikk