Szeptember 1-től azonnali hatállyal elbocsáthatók az oltatlan egészségügyi dolgozók
Augusztus 1-től hatályos az a rendelet, amely szerint szeptember 1. után kötelező a koronavírus elleni oltás az egészségügyben dolgozóknak. Felmentést csak az kaphat, akinek erre egészségügyi oka van. Aki nem oltatja be magát, annak foglalkoztatotti jogviszonya azonnal, felmentési idő és végkielégítés nélkül felmondható.
Az oltás azoknak kötelező, akik az alapellátás feladatait látják el, azaz az ügyeleti ellátás, a járóbeteg-szakellátás, a diagnosztika, a fekvőbeteg-szakellátás, a mentést igénylő ellátás, a betegszállítás és bentlakásos szociális vagy gyermekvédelmi intézményben szervezett egészségügyi ellátás, valamint a fegyveres és rendvédelmi szervek egészségügyi ellátása (dolgozók és fogvatartottak alapellátása) területén dolgoznak - írja a Telex.
A közvetlen lakossági gyógyszerellátásban dolgozók számára is kötelező a vakcina.
Felmentést a rendelet alól csak az kaphat, akinek erre egészségügyi oka van, ezt orvosi szakvéleménnyel kell igazolni.
A védőoltás felvételét a foglalkoztatott a munkáltató felhívására öt napon belül köteles hitelt érdemlő módon igazolni. Azt a foglalkoztatottat, aki a megadott határidőig nem veszi fel a védőoltást, a munkáltató előbb felszólítja, hogy tegyen eleget a rendeletnek. Ekkor az oltásra – vagy az alóla mentesítő orvosi szakvélemény beszerzésére – az érintettnek 15 napja van.
Ha ez nem történik meg, „a foglalkoztatott jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal meg kell szüntetni”. Ebben az esetben az elbocsátott dolgozót sem felmentési idő, sem végkielégítés nem illeti meg.
Fotó: unsplash.com