A magyar orvosok 40 százaléka hagyná ott a közellátást az új jogviszony miatt
A megkérdezettek orvosok 77 százaléka azt válaszolta, hogy nem írná alá az új jogviszonyt.

A válaszadók 57 százaléka vállalkozóként is dolgozik, 1143 orvos pedig csak vállalkozóként dolgozik a magyar közegészségügyben, utóbbi munkavégzést a törvény január 1-től nem teszi lehetővé. Az orvosok 42 százaléka legalább 48 órát, 38 százalékuk 49 és 60 óra közt, 20 százalékuk pedig több mint 60 órát dolgozik egy héten átlagosan.

Az orvosok átlagos bevétele havonta minden túlmunkával nettó 581.327 forint, ezen belül a vállalkozásból származó bevétel átlagosan 270.000 forint volt.
A megkérdezettek 77 százaléka, 5970 orvos nyilatkozott úgy, hogy nem írja alá az új jogviszonyt, mindössze 3 százalék válaszolt úgy, hogy biztosan aláírja.
Akik nem írják alá a szerződést, főleg a magánegészségügyben képzelik el jövőjüket (37%), 23% elhagyná az országot, 12% pedig az ágazatot. Külföldre a fiatalabb, a magánegészségügybe a középkorú kollégák terveznek távozni.

A kamara kiemelte: 5110 közellátásban dolgozó kolléga névvel nyilatkozott, hogy ez év végével az új jogviszonyt nem fogja felvállalni.
„Ez a nyilatkozat tükrözi, hogy a magyar orvostársadalom a valódi egyeztetések lefolytatását és tisztességes eljárást vár. A törvény beterjesztése, az azóta eltelt időszakban az egyeztetések hiánya ahhoz vezetett, hogy a járványhelyzet közepén az orvostársadalom jelentős része nem bízik a Kormányban és elhagyni készül a közegészségügyet. Felhívjuk egyes sajtóorgánumok figyelmét, hogy az orvosellenes fellépéssel ez a folyamat tovább romolhat. A Kamara bevonásával, az orvosok felé transzparensen kivitelezett megegyezéssel lehet megnyugtatóan rendezni a helyzetet, ahogy a szakdolgozókat képviselő MESZK szempontjainak figyelembevétele is szükséges. A járványügyi helyzet romlik, az orvostársadalomnak a hatalmas kihívásra kellene koncentrálnia. A Kamara várja a kollégáink egy hete elküldött kérdéseire adott válaszokat és a hét végéig a törvénymódosítási javaslatokról szóló tárgyalás időpontjának kitűzését, a végrehajtási rendeletek előzetes ismertetését.” - írják.
fotó: pexels