Megjelent: 8 éve

Előírtuk, hogy hordjanak magassarkút, de mi lesz velük 20 év múlva?

Sok cégnél protokoláris rendszert hoztak létre a munkavállalók ruházatát, megjelenését tekintve. Ezen szabályok sokszor nem követve az egészségmegőrzés elvét, olyan eszközöket használtatnak, amik komoly problémákat is okozhatnak.

sarok
Magassarkú viselése káros vagy csak riogatnak minket?

Fontos szempont, hogy “a cipő alapvetően kényelmi és biztonsági szempontot képvisel, erre emelhetünk bármilyen esztétikai és stiláris nézőpontokat.” - Kerekes Kristóf. A cipők statikai állapota nagy szerepet játszik a lábfej és bokák tartásában, így az izmok funkcionális működésében is. Nem csak a lapos, de a magassarkú cipőnek is jó statikai felépítéssel kell, hogy rendelkezzen.

A magassarkú cipők viselése befolyásolja a testtartást. Azzal, hogy megemelkednek a sarkak, nagyobb nyomás kerül a lábujj párnákra, a súlyvonalunk is változik, melyhez a feljebb lévő ízületeknek is alkalmazkodnia kell. Szervezetünk igazi mester az alkalmazkodásban, így egy ideig ezzel semmi probléma nem lesz.

Hosszú távon viszont, komoly gerinc problémákat, boka és Achilles ín problémákat okozhat ez az esztétikum.

gerinc
A képen látható gerinc görbületei (lordosis és kyphosis) fokozódni fognak. Érdekes megfigyelés, hogy a sarok magasságával egyenes arányban változik testtartásunk görbülete is.

Komoly kockázatot jelenthet a cipő orr részének kialakításából fakadó lábujj deformitások, bőrkeményedések. Könnyen alakulhat ki bütyök, tyúkszem, melyek szintén a lábunk egészségének romlását jelzik.


Mit tegyünk ha mégis ez a szabály, vagy így érezzük csinosnak magunkat?




1. Körültekintően vásároljunk lábbelit!



Jól meg kell vizsgálni a cipő statikai állapotát, az anyag választást a cipő sarkának vastagságát, magasságát. Ideális esetben 5 centiméternél nem magasabb a cipő sarka és legalább 2 centiméter széles. Ma már divatba jött platformos cipők segíthetnek optikailag ezeket a számítokat növelni, azonban ezen cipőknél figyeljunk a stabilitásra.


2. Nyújtsunk!



A magassarkú cipők használata során a vádlik folyamatos feszített állapotban vannak, az Achilles ín így hajlamos lehet a rövidülésre. Ennek elkerülése érdekében nyújtsuk meg vádlinkat a nap végén.


3. Masszírozzuk meg lábunkat!



Esténként a magassarkú cipőt levéve érdemes atmozgatni, finoman átmasszírozni az összeszorított lábakat, amit alkalmasint kellemes lábfürdővel dobhatunk fel. Aki ennél komolyabb kényeztetésre, szakszerűbb segítségre vagyik, keressen fel lábbal, talppal foglalkozó masszőrt aki rendszeres segítséget nyújthat.


4. Amikor csak teheted szabadulj meg tőle!



Ha van rá lehetőség próbálj meg váltócipőt hordani munkahelyeden, vagy az autóban, mellyel mentesítheted lábaidat a kényszer alól.

Amennyiben már elváltozást észlelsz a lábadon, testtartásoddal vannak gondok, vagy egyéb mozgásszervi problémád van kérj szakszerű segítséget, valamint próbáld meg mentesíteni magadat a magassarkú viselése alól.

Kerekes Kristóf
egészség - manager
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Elmehetek-e munkaidőben orvosi vizsgálatra?

Gyakran felmerülő helyzet, hogy a munkavállaló munkaidő alatt szeretne egyébként munkavégzésre alkalmas állapotban nem kötelező orvosi... Teljes cikk

75 ember indult el úgy reggel munkába, hogy már soha nem tért haza

2024-ben 75 ember indult el úgy reggel munkába, hogy már soha nem tért haza a családjához, mert elhunyt munkahelyi balesetben. A Munkahelyi biztonság... Teljes cikk

Súlyos hiányosságokkal küzd a munkabiztonság Magyarországon?

Hétfő délután az Országházban ellenzéki képviselők a munkabiztonságról is kérdezték a kormány tagjait. Teljes cikk