Fogyatékkal élők a munkaerőpiac vérkeringésében
Sikeresnek bizonyult a fogyatékkal élők munkába állítását szorgalmazó Salva Vita Alapítvány Munkáltatói Fóruma, a Tesco és a dm példáján felbuzdulva ugyanis több vállalat jelezte, hogy szívesen alakítana ki konkrét együttműködést sérült munkavállalók foglalkoztatásának céljából.
Ami meggyőzte őket
A társadalmi felelősségvállalás filozófiája nemcsak holmi nyári fellángolás a Tesconál, hiszen mutatói bekerültek a cég negyedéves értékelésébe, így amikor a vállalat összteljesítményét mérik, a társadalomhoz való hozzájárulás mértékétől is függővé teszik az eredményességét - kezdte előadását Hardy Mihály kommunikációs igazgató. Ennek keretében a Tesco minden évben kijelöl egy támogatandó célt, amelyhez forrást, illetőleg egyéb (munka)lehetőségeket biztosít. Azt, hogy melyik hátrányos helyzetű réteget támogatják, vásárlói fókuszcsoportok segítségével döntik el: a fontossági sorrend általában a gyermekek, a sérült, beteg emberek és az idősek szentháromsága szerint alakul, így került sor az idei évben a fogyatékkal élők foglalkoztatásának támogatására. (Érdekesség, hogy az anyacégnél, Nagy-Britanniában már a kevésbé kézzelfoghatóbb globális felmelegedés elleni fellépést sürgetik a vevők.) Elvégre a sérült munkavállalók alkalmazása nemcsak a társadalomba való beilleszkedésüket segíti elő, hanem konkrétan mérhető gyógyászati eredményekkel is kecsegtet. Önállósodásuk során valósággal kinyílik előttük a világ, emberekkel találkozhatnak, élményekkel gazdagodhatnak, s végre kielégíthetik azt a mélyen emberi igényt, hogy a családi kötelékeken túl valós teljesítményük révén is tartozzanak valahova.
Mindez ráadásul nagyfokú kötődéssel társul: a dm-nél például már 1999 óta a mai napig ugyanaz a négy fogyatékkal élő munkatárs dolgozik a központi raktárban, nyolc év tapasztalatából tehát elmondható, hogy a kifejezetten monoton munka ellenére a fluktuációjuk nulla - mondta Sélei Annamária személyzeti vezető. Az integráció sikerét nagyban meghatározza a dolgozói elfogadás, de ezzel sincsen probléma, tekintve, hogy mindenkivel kedvesek, és megbízhatóan végzik el a munkájukat. A különféle súrlódások elkerülése végett pedig érdemes alaposan átböngészni a Salva Vita Alapítvány felkészítő füzetét, amellyel mindenféle kommunikációs zavar kiküszöbölhető - szúrt közbe Hardy Mihály.
Amit a Salva Vita kínál
A Salva Vita Alapítvány már 1993 óta igyekszik a fogyatékkal élőket bekapcsolni a munkaerőpiac vérkeringésébe, hogy az önállósodással, anyagi függetlenséggel ők is beléphessenek a "felnőttek világába", megszerezve ezzel környezetük, illetve végső soron a társadalom megbecsülését. Ennek érdekében az alapítvány két programot indított útjára: a saját fejlesztésű Munkahelyi Gyakorlat programot, illetve a Támogatott Foglalkoztatás szolgáltatást. (lásd a "Jócskán megtérül a fogyatékkal élők foglalkoztatása" című cikket) - emlékeztetett Végh Katalin, az SVA ügyvezetője.
Az alapítvány mindemellett szinte mindent elintéz a fogyatékkal élők foglalkoztatása terén: átvilágítja a megrendelő céget, hogy kiderüljön, milyen munkakörökben és hány főben érdemes gondolkodnia; magára vállalja az akkreditáció lebonyolítását (amely által a fogyatékkal élők munkabérét és járulékait 40-100 százalékban visszakaphatja az államtól); élére áll a közös lobbi-tevékenységnek a rugalmasabb és következetesebb törvényi szabályozásért; fogyatékügyi tanácsadást folytat; illetőleg esélyegyenlőségi tréningeket tart a vezetők és a munkatársak számára - sorolta Csányi Zsuzsanna, az alapítvány szervezetpszichológiai tanácsadója. Ez utóbbi különösen fontos, hiszen a KÁVA Kulturális Műhely segítségével élményalapú drámatréningeken vehetnek részt a vezetők és a munkatársak, hogy tapasztalati úton cáfolják meg rejtett előfeltevéseiket, megtanulják a helyes szóhasználatot (nem tolókocsi, hanem kerekesszék; nem vak, hanem látássérült stb.), valamint megfelelő elvárásokat támasszanak a sérült munkavállalók felé.
Figyelembe kell ugyanis venni, hogy bár minden munkát el tudnak végezni, amit a nem fogyatékkal élő munkatársak, végső soron rugalmatlanabbak, csak azt végzik el, amit megtanultak, igaz, azt nagyon is lelkiismeretesen, precízen hajtják végre. Így előfordulhat, hogy kétszer kell elmondani egy új utasítást, cserébe viszont kevesebbet hiányoznak, hosszabb ideig állnak alkalmazásban, új problémamegoldó készségeket hoznak be a vállalat életébe, s a munkahelyi balesetek is redukálódnak - arról nem is beszélve, hogy a belőlük áradó szeretet következtében javul a munkahelyi légkör.
Paraszt Imre, HR Portal
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
15 éves mélypontra zuhant a magyar cégvezetők növekedési bizalma: mindössze 31% vár bevételbővülést, miközben a vállalatok 77%-a még nem lát... Teljes cikk
A sikeres vállalatok felismerték, hogy a hagyományos pénzügyi mutatók nyomon követése már nem elég a fenntartható növekedéshez. Mérni kell az... Teljes cikk
Hollandia szépen csendben a négynapos munkahét élharcosává vált: 32 órás hét, teljes bér és javuló megtartás. Ugyanakkor az OECD szerint a... Teljes cikk
- A dolgozók hangja süket fülekre talál? – elmaradt a párbeszéd a pártok és a szakszervezet között 2 hete
- Workation: a fiatalok már nem akarnak választani a munka és a nyaralás közt 3 hete
- Politikai nyomás a munkahelyen? Ezért válik a kampány veszélyessé a vezetőnek 3 hete
- A teljesítményértékelések 98%-a kudarc? Amit a HR-esek sem mernek kimondani 3 hete
- A súlyosan korlátozott dolgozók foglalkozásai a korlátozottság területe szerint - grafikon 3 hete
- Már nem a márkanév dönt: így választ munkahelyet a Z generáció 3 hete
- Nem a fizetés számít: ez tartja a munkahelyen a Z generációt 1 hónapja
- Túl a sablonokon – Europass, az álláskeresők online partnere 1 hónapja
- Ezek a munkaadók nem jelentették be a dolgozóikat - Itt a NAV márciusi listája 1 hónapja
- Két cégnél is nagy növekedés, az Aldinál egy éve csökken a létszám 1 hónapja
- Hét pályakezdő fiatal nő munkaerőpiaci indulását segíti a Waberer’s 1 hónapja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?