Hogyan tudom igazolni nők 40-hez a szakközépiskolai nyári gyakorlatot?
A nők 40 szolgálati időhöz elvileg beleszámít a középiskolai nyári gyakorlat. Amennyiben megszűnt a gyár ahol 1979-ben nyáron gyakorlaton voltam, hogyan tudom igazolni, több mint 43 év után? Miért nekem kell az adatokat igazolni? Hová fordulhatok?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
A nyugdíjtörvény (Tny., 1997. évi LXXXI. törvény) végrehajtási rendelete (168/1997. (X.6.) Korm.rendelet) 29.§ (1) bekezdése szerint szolgálati időnek számít a szakmunkástanuló viszony alapján, valamint a tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulóként biztosításban töltött idő. A Tbj. (1997. évi LXXX. törvény) 4.§ p) pontja szerint "Tanulószerződés: a szakképzésről szóló törvény szerinti tanulószerződés.” A szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény XIII. fejezete szabályozza a tanulószerződés hatályos törvényi definícióját, amely szerint az ilyen szerződés az iskolai tanuló gyakorlati képzésére köthető. ("Gyakorlati képzés szervezése céljából tanulószerződés … az iskolai rendszerű szakképzésben magyarországi székhellyel működő köznevelési intézményben, iskolai oktatás keretében részt vevő tanulóval köthető.”) A rendszerváltozást megelőzően kötött tanulmányi szerződések nem azonosak a mai törvényekben meghatározott, szolgálati időre jogosító tanulószerződésekkel, ezért célszerű kérnie egy hatósági bizonyítványt a szolgálati idejéről ezen időszak tekintetében.
Ha semmilyen módon nem tudja okiratokkal igazolni e tanulmányi szerződés fennállását, valamint az Önnel szerződést kötő cég is jogutód nélkül megszűnt, akkor nehéz lesz igazolnia e szerződés fennállását, ha nincs erre vonatkozó adat a TB nyilvántartásaiban. Végső esetben kereshet két olyan munkatársi tanút, akikkel együtt dolgozott az adott cégnél a kérdéses időszakban.
A szakközépiskolai nyári szünetek alatt fizetésért végzett munka időtartama minősül szolgálati időnek. Amennyiben kapott bért ezekre a hónapokra, nagy valószínűséggel erre vonatkozó adat szerepel a TB nyilvántartásokban is. Amennyiben nem kapott fizetést, akkor a munkaadója nem fizetett ön után járulékot sem, így ez az időszak nem számít szolgálati időnek.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László. Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol. Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ. A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít. HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot. Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol. Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg. Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg. Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet. Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol. HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
2023. augusztus 01 -el lesz meg a 40 év szolgálati időm, s mehetnék el korkedvezményes nyugdíjba (már személyesen is egyeztettem a NYUFI-val ). A... Teljes cikk
Hogyan tudom igazolni a be nem jelentett munkaviszonyomat, ha 1995 és 1996-ban ténylegesen dolgoztam? Teljes cikk
2021-ben kértem meg a kimutatást a Nyugdíjbiztosítási osztálytól. Idén júniustól igénybe vehetném a nők 40 kedvezményes nyugdíját a külföldi... Teljes cikk
- Új vezérigazgató a Continental Dohányipari Zrt.-nél 3 hete
- Létminimumon a rendvédelem hátországa? Vita a RIASZ-dolgozók béréről 2 hónapja
- A szakértő szerint felhígult a taxisszakma, vannak, akik jogosítvány nélkül dolgoznak 2 hónapja
- Ki kell tenni a büdös halat - nem csak a csillámpónit - az asztalra 3 hónapja
- Szakmai karrier és anyagi támogatás egyben: új ösztöndíjprogram indul 4 hónapja
- Szezonális munka, vagy hosszútávú karrier? Képes egy diák egész évben dolgozni? 4 hónapja
- Feleslegesnek érezzük majd magunkat a feltétel nélküli alapjövedelemtől? 5 hónapja
- Nyugdíj szolgálati idő táblázat 2025 – Mit kell tudni és hogyan számoljuk? 5 hónapja
- Tanulóévek a nyugdíjban: amit minden diplomásnak tudnia kell 5 hónapja
- Szolgálati idő 2025-ben – Mi számít bele, mi nem, és mi a minimum? 5 hónapja
- Közel 30 ezren dolgoztak az idei Nyári Diákmunka Programban 6 hónapja

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig