Húsz évig még fenntartható a nyugdíjrendszer, de mi lesz utána?
Előreláthatólag további húsz évig még fenntartható a nyugdíjrendszer, de utána sok a bizonytalanság - áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tanulmányában, amelyet keddi számában közölt a Magyar Idők.
A Berki Tamás, Palotai Dániel és Reiff Ádám által készített kutatás célja az volt, hogy modellezéssel mérje fel a meglévő állami nyugdíjellátás fenntarthatóságát, látva a most is ismert népesedési folyamatokat. Márpedig ezek évek óta a társadalom idősödése felé mutatnak, mind több lesz az egyre tovább élő nyugdíjas, akiknek az ellátását egyre kevesebb aktív korú dolgozónak kellene biztosítania.
Magyarországon az 1990-es évek elején 1,4 millió volt a 65 éves és idősebb népességlétszáma, 2011-ben pedig már 1,7 millió főt számlált a korcsoport, arányuk a népességben 13-ról 17 százalékra nőtt - mondta a Magyar Időknek Nagy Csaba, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.
A szakmai számítások szerint 2030-ra 2,1 millióan lesznek ebben a korsávban, arányuk közel lesz a 24 százalékhoz, 2060-ra pedig 2,6 millió fő lehet 65 év felett, ami már nagyjából a teljes lakosság harmadát jelenti.
Horváth Gyula, az Aegon pénzügyi vezérigazgató-helyettese szerint jelenleg "kegyelmi állapot van", mivel nemcsak egyensúlyban van a rendszer, hanem a 2020-as években akár többletben is lehetnek a befizetések. Ezt a pénzt kell most félretenni és megtakarítani, hogy ki lehessen pótolni a 2040 utáni időszakban a hiányt. Ez azonban a tanulmány szerint kevés, a hosszú távú fenntarthatósághoz a GDP 1,5 százalékát kitevő, a nyugdíjrendszeren kívülről jövő, vélhetően adópénzekre lesz szükség - mondta.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Magyarországon a férfiak jelentős része már a nyugdíjkorhatárt sem éri meg, és egy váratlan baleset vagy súlyos betegség egyik pillanatról a... Teljes cikk
Sokan hiszik, hogy az 1988 előtti kereset soha nem számít bele a nyugdíjba. Valójában két kisegítő szabály alapján bizonyos esetekben mégis... Teljes cikk
A nyugdíj előtti álláskeresési segély (NYES) azoknak a nyugdíjhoz közel álló álláskeresőknek nyújt segítséget az életvitelükhöz, akik... Teljes cikk
- Hogyan teremthetünk valódi értéket a HR-ben? 4 hónapja
- "Csak ez az egy megoldás van" – Lázár 14. havi nyugdíjat ígér a választások előtt 5 hónapja
- Energiafüggetlenség cégeknek – így hoz megtakarítást a napelemes rendszer 5 hónapja
- Felmérés: kettős nyomás nehezedik a magyar munkaerőpiacra 5 hónapja
- Lesújtó jelentés a magyar nyugdíjrendszerről: nincs sok okunk bizakodni 6 hónapja
- Miért lett kulcsfontosságú a HR az ESG-ben? 8 hónapja
- Idén minden eddiginél korábban jött el a túlfogyasztás napja 8 hónapja
- Fenntartható iroda: miért érdemes tenni a környezetbarát működésért? 8 hónapja
- Válságban az uniós gyerekvállalás – meglepő rangsor a tagállamok között 8 hónapja
- Így figyel a HR: figyelmeztetést kapnak a túlórázók 8 hónapja
- Fenntarthatósági jelentés: 7 kritikus terület, ami minden cégre hat 8 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben